Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Grunty i emulsje gruntujące

Produkty gruntujące są stosowane przede wszystkim w pracach mających na celu wzmocnienie podłoża, a także zwiększenie przyczepności powłok, na które będą nakładane inne warstwy. Grunty doskonale sprawdzą się na porowatych i chłonnych podłożach betonowych, na surowych powierzchniach płyt gipsowych oraz w przypadku cegieł i betonu komórkowego.

Wszystkie produkty(99)

z5
(14)
20,99 zł/ szt.
(11)
69,99 zł/ szt.
(12)
54,99 zł/ szt.
(5)
41,99 zł/ szt.
(4)
189 zł/ szt.
(5)
89,99 zł/ szt.
(1)
26,10 zł/ szt.
(1)
79,99 zł/ szt.
85,99 zł/ szt.
(20)
79,99 zł/ szt.
(11)
32,99 zł/ szt.
(15)
15,99 zł/ szt.
(3)
39,99 zł/ szt.
(4)
139 zł/ szt.
(17)
99,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Gruntowanie ścian zmniejsza ich chłonność, dzięki czemu można je łatwiej pomalować. W niektórych przypadkach użycie farby gruntującej jest konieczne, w innych jedynie zalecane. Kiedy trzeba nanieść grunt i jaką farbę gruntującą wybrać?

Do czego przydaje się grunt?

Produkty gruntujące zwiększają przyczepność farby nawierzchniowej, a oprócz tego często zawierają substancje zabezpieczające ścianę przed rozwojem pleśni i grzybów. Zapobiegają również przebarwieniom po malowaniu. Jakie są inne korzyści, płynące z gruntowania ścian?

  • Wzmocnienie powierzchni ściany – grunt wiąże wszelkie luźne drobinki, rysy i spękania, co wzmacnia ścianę.
  • Wyrównanie powierzchni – farba gruntująca działa podobnie do farby nawierzchniowej, ale ma od niej dużo płynniejszą konsystencję. W efekcie wypełnia drobne rysy i koryguje nierówności.

Produkty gruntujące aplikuje się przy pomocy wałka lub pędzla. Większe powierzchnie zazwyczaj są malowane natryskowo.

Jak wybrać odpowiedni grunt?

Należy uwzględnić przede wszystkim jakość produktu i rodzaj malowanego podłoża. Za pomocą substancji gruntującej można zwiększyć przyczepność zarówno powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Gruntowaniu podlegają ściany z płyty g-k, cegły, betonu lub pokryte różnego rodzaju tynkami. Do malowania powierzchni zewnętrznych należy stosować grunt przeznaczony specjalnie do tego celu.

Do najczęściej używanych należą farby gruntujące akrylowe – uniwersalne, głęboko penetrujące, przeznaczone do zniszczonego i słabego podłoża. Na zewnątrz i wewnątrz stosuje się też grunty dyspersyjne, głęboko wnikające w podłoże. Można je nabyć w postaci gotowego roztworu lub w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z wytycznymi producenta.

Przed malowaniem większych powierzchni warto zwrócić również uwagę na wydajność farby gruntującej. Jest ona znacznie większa niż w przypadku farb nawierzchniowych (przeciętnie 1 litr farby gruntującej wystarcza na około 10 m² powierzchni). Gdy jednak trzeba pomalować bardzo dużą powierzchnię, wydajny grunt oznacza oszczędności.

Kiedy ścianę należy zagruntować?

W niektórych sytuacjach brak warstwy gruntu może spowodować różnego rodzaju problemy podczas malowania (np. przebarwienia). Kiedy gruntowanie jest niezbędne?

  • Grunt jest konieczny w przypadku ścian niestabilnych, starych, spękanych i ogólnie problematycznych – warstwa gruntu wiąże wszystkie „luźne” elementy ściany, zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej i pozwala ją równomiernie rozprowadzić.
  • Gruntowanie należy przeprowadzać na powierzchniach bardzo chłonnych – czyli takich, które pokrywa np. warstwa gipsu. Grunt sprawia, że cała powierzchnia ściany staje się jednakowo chłonna. Dzięki temu po malowaniu nie powstaną na niej przebarwienia.
  • Po usunięciu starych powłok malarskich lub tapet ściana także powinna zostać zagruntowana – ze względu na fakt, że właściwości podłoża różnią się zależnie od miejsca (nie jest możliwe idealne usunięcie wszystkich pozostałości kleju czy starych farb).
  • Farba gruntująca jest obowiązkowa w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnia, łazienka, WC czy pralnia). Tam ściany wymagają gruntowania, niezależnie od ich stanu technicznego. W takiej sytuacji grunt zabezpiecza i przedłuża trwałość farby na ścianach.
  • Farbę gruntującą należy nanieść także wówczas, gdy na ścianie widać defekty: tłuste plamy, miejsca reperacji, zacieki i zabrudzenia.

Gruntowanie przed pierwszym malowaniem ściany jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Wszystko zależy od stanu, w jakim znajduje się powierzchnia i od zaleceń producenta farby nawierzchniowej. Gruntowanie nie jest natomiast zalecane wówczas, gdy trzeba jedynie odświeżyć kolor ściany, będącej w dobrym stanie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.