Dowiedz się więcej
Płytki ceramiczne podkreślające śródziemnomorski styl tarasu, romantyczna drewniana altana w ogrodzie, praktyczna kostka brukowa na podjeździe... Każdy z tych materiałów nadaje przestrzeni inny klimat, lecz aby mogły długo pełnić swoje funkcje, potrzebują tego samego: odpowiedniego środka gruntującego i impregnatu. Jakie rodzaje są dostępne i do czego służą? Podpowiadamy poniżej.
Do czego służą środki gruntujące i impregnacyjne?
Grunty i impregnaty to środki służące do wzmocnienia podłoża przed pracami wykończeniowymi. Za zadanie mają przede wszystkim poprawę przyczepności farby, wyrównanie lub zmniejszenie chłonności podłoża i, co najważniejsze, zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej.
Użycie preparatów gruntujących pozwoli nam odpowiednio zabezpieczyć podłoże m.in. przed wilgocią i pleśnią. Z kolei impregnaty zapewnią warstwę chroniącą przed wodą i czynnikami atmosferycznymi, a dodatkowo ułatwią usuwanie brudu z powierzchni.
Rodzaje gruntów
Grunty dzielą się na te przeznaczone do konkretnych materiałów (np. do drewna, ścian czy metalu) i uniwersalne. Najczęściej są to środki gotowe do użytku, jednak występują także w formie koncentratu do rozcieńczenia.
Jaki impregnat do jakiej powierzchni?
Ze względu na rodzaj zabezpieczanej powierzchni impregnaty możemy podzielić na:
Impregnaty do tworzyw ceramicznych
Pokrywają powierzchnię warstwą hydrofobową, która „odpycha” wodę i dodatkowo chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Ułatwiają także czyszczenie tworzywa i zapobiegają wykwitom.Impregnaty do kostki brukowej
Pozwalają zabezpieczyć kostkę przed różnego typu zabrudzeniami pochodzącymi z napoi i tłuszczów. Skład preparatów umożliwia głęboką penetrację podłoża, a jednocześnie kostka zachowuje swój wygląd i lekki połysk.Impregnaty do drewna
Przeznaczone są do zabezpieczania elementów drewnianych (używanych np. w konstrukcjach dachów i ogrodzeń) przed zagrożeniami takimi jak grzyby, owady, a nawet ogień. Niestety preparaty nie są odporne na deszcz i ulegają wypłukaniu, dlatego powierzchnię należy też pokryć lakierobejcą, która dodatkowo ją zabezpieczy.
Grunty i impregnaty – jak je stosować?
Stosowanie środków gruntujących i impregnatów nie wymaga specjalnych narzędzi – potrzebne będą takie same materiały jak do malowania. Podłoże przeznaczone do gruntowania powinno zostać oczyszczone z odpadających kawałków starego tynku, farby lub tapety, ścianę można także umyć za pomocą mydła malarskiego. Na tak przygotowaną podbudowę nakładamy preparaty zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pamiętajmy, by nie mieszać środków różnych producentów – pomimo jednakowego zastosowania najczęściej różnią się składem chemicznym i po wymieszaniu mogą zmienić swoje właściwości.
Zobacz porady dotyczące:
Materiały Budowlane
Prace Budowlane
Ściany i Elewacje
Architektura ogrodowa
Odnawianie i naprawa
Pozostałe Porady