Wertykulatory i aeratory
Dowiedz się więcej
Mimo że niektóre urządzenia do pielęgnacji trawników nie są szczególnie popularne wśród posiadaczy przydomowych ogrodów, warto je poznać i dowiedzieć się, w jaki sposób można je zastosować. Może się bowiem okazać, że rozwiążą wiele problemów związanych z wyglądem i kondycją trawników lub ułatwią zakładanie i renowację ogrodów i działek. Takimi urządzeniami są wertykulatory i aeratory. Te pierwsze przecinają darń trawników, a areatory nakłuwają powierzchnię. Glebogryzarki ułatwiają spulchnianie i napowietrzanie gleby pod uprawę roślin przed założeniem nowych rabat, grządek lub trawników. Wiertnice i świdry do ziemi ułatwiają z kolei szybkie przygotowanie głębokich dołków pod drzewa, krzewy lub słupki wkopywane w ziemię.
Wertykulator – czym jest i jak wybrać najlepszy?
Aby trawa mogła prawidłowo rosnąć, potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby. Często zdarza się jednak, że jakość gleby nie jest najlepsza. Dodatkowo z czasem suche źdźbła i resztki skoszonej trawy tworzą zwartą strukturę, co ogranicza dostęp tlenu i związków odżywczych do systemu korzeniowego, a przepuszczalność gleby maleje. Aby temu zapobiec, co roku wiosną warto zregenerować trawnik za pomocą wertykulatora, czyli specjalnego urządzenia pomagającego rozluźnić i napowietrzyć ziemię oraz usunąć suche resztki roślin, chwasty i mech. Jeśli jednak podłoże jest suche i zbite, zaleca się jego wymianę na lepsze.
Wertykulator do trawy jest wyposażony w pionowe noże, które pozwalają na przecinanie zbitych korzeni lub darni, a przy tym nacinają samo podłoże. Dzięki temu ziemia zostaje delikatnie spulchniona, co przekłada się na lepsze wchłanianie wody i właściwe napowietrzenie gleby. Dzięki wykonanym otworom przy użyciu wertykulatora możliwe jest również zaaplikowanie nawozów, które dobrze się wchłaniają i odżywiają trawę. Cały zabieg pobudza rośliny do wzrostu i rozkrzewiania oraz odmładza je i wzmacnia.
Jeśli chodzi o samo działanie wertykulatora, to nie jest ono skomplikowane. Znajdujące się w urządzeniu wałki, które wprawiają w ruch noże, obracają się tylko w jedną stronę i dlatego nie powinno się wykonywać manewru cofania podczas pracy. Wskazana jest wertykulacja trawnika najpierw w liniach poziomych, a następnie pionowych. Pozwoli to na dokładną wertykulację całego trawnika i utworzenie na nim wzoru szachownicy. Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem pracy wertykulatorem najpierw trzeba dość krótko skosić trawę. Ważne są również odpowiednie warunki pogodowe ‒ wertykulację trawnika najlepiej prowadzić w chłodne dni, kiedy gleba jest lekko wilgotna.
Osoby zainteresowane zakupem sprzętu do wertykulacji trawnika często szukają odpowiedzi na pytanie, czym kierować się przy zakupie takiego urządzenia. Decyzja może nie być łatwa, ponieważ na rynku można spotkać kilka rodzajów wertykulatorów:
- wertykulator spalinowy – jest wygodniejszy w użyciu niż wertykulator elektryczny, ponieważ nie ma kabla. Jest wyposażony w silnik spalinowy, który zazwyczaj ma większą moc w porównaniu z innymi rodzajami wertykulatorów. Jest to najlepszy wybór do pielęgnacji trawników o dużej powierzchni oraz w przypadku braku dostępu do prądu w niewielkiej odległości. Jedynym minusem tego typu sprzętu jest duży poziom hałasu wytwarzanego przez silnik;
- wertykulator elektryczny – jest to urządzenie zasilane energią elektryczną. Jest wygodny, ale nie tak wydajny, jak wertykulatory spalinowe. Szczególnie poleca się go do przydomowych prac na małym obszarze. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest kabel elektryczny, którego długość można zwiększyć za pomocą przedłużacza ogrodowego;
- wertykulator ręczny – najprostszy rodzaj wertykulatora, który wymaga od obsługującej go osoby dużej siły w rękach. Z tego względu nie jest praktyczny w przypadku większych powierzchni trawników.
Kolejnym przydatnym sprzętem do pielęgnacji trawnika jest aerator, który pomaga napowietrzyć trawnik i pozwala na bardziej efektywne wnikanie wody i nawozów w ziemię. W porównaniu do wertykulatora aerator pozwala na wykonywanie głębszych otworów w glebie, które mogą mieć nawet 8 cm. Warto wiedzieć, że aerator do trawy i wertykulator mogą stanowić jedno urządzenie. Jest to możliwe dzięki łatwej i szybkiej wymianie wałków bez użycia dodatkowych narzędzi. W tym miejscu trzeba również wspomnieć o bardzo praktycznych rozwiązaniach, jakimi są urządzenia 3w1 - wałek z nożami, wałek ze sprężynami oraz szczotka do czyszczenia kostki i tarasów.
Glebogryzarka ‒ kiedy się przydaje i czym kierować się przy zakupie?
Każdy miłośnik ogrodnictwa – niezależnie od tego, czy posiada ogród o małej, czy dużej powierzchni – chce, aby uprawiane przez niego rośliny rosły zdrowo i robiły wrażenie na odwiedzających. Wymaga to jednak dużego poświęcenia, na które nie każdy może sobie pozwolić. Często nawet przekopanie łopatą i ręczne spulchnienie niewielkiego kawałka ziemi okazuje się zbyt dużym wyzwaniem. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji może okazać się zakup glebogryzarki, czyli urządzenia służącego do wzruszania ubitej ziemi.
Glebogryzarka ułatwia prace sezonowe, takie jak przygotowanie gleby pod uprawę roślin czy założenie trawnika. Usprawni także wymieszanie podłoża z nawozem, kompostem lub torfem. W sklepach Leroy Merlin dostępne są zarówno glebogryzarki spalinowe, jak i elektryczne. Różnią się między sobą zakresem możliwości, a także ceną. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być uzależniony od określenia kilku istotnych kwestii, takich jak:
- na jakiej powierzchni najczęściej będzie wykorzystywana glebogryzarka;
- w jakim miejscu ma być wykorzystywane urządzenie (grządki, rabaty, przydomowy ogródek czy większy ogród);
- czy w pobliżu miejsca wykonywania prac jest dostęp do gniazdka elektrycznego.
Odpowiedzi na powyższe pytania ułatwią wybór odpowiedniego rozwiązania. Glebogryzarka spalinowa charakteryzuje się dużą mobilnością, ponieważ nie ogranicza jej kabel elektryczny. Zazwyczaj ma silnik o większej mocy niż glebogryzarka elektryczna. Z tego względu sprawdzi się w trudniejszych warunkach, np. kiedy gleba jest bardzo twarda i zbita lub gdy znajduje się na niej dużo chwastów.
W przypadku niewielkich ogrodów przydomowych najczęściej warunki są jednak lepsze i dlatego w zupełności powinna wystarczyć glebogryzarka elektryczna. Jej minusem jest wprawdzie kabel, który może nieco przeszkadzać w pracy, ale za to silniki elektryczne nie pracują tak głośno jak spalinowe i nie emitują szkodliwych dla zdrowia spalin. Do pracy w ogrodach o powierzchni do 500 m2 można wybierać elektryczne urządzenia o mocy około 1500 W, a nawet większej. Jeżeli działka jest większa, warto postawić na glebogryzarkę spalinową o mocy powyżej 2500 W.
Do czego przydaje się wiertnica do ziemi?
Wykonywanie nasadzeń czy montaż słupków ogrodzeniowych wiąże się z ciężką i długą pracą, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią działki. Jednak i tu z pomocą przychodzą rozwiązania mechaniczne. Wiertnica glebowa, zwana również świdrem do ziemi lub dołownikiem, doskonale sprawdza się zarówno do szybkiego wiercenia dołków w celu posadzenia sadzonek, jak i do prac budowlanych na posesji.
W sklepach można znaleźć dwa podstawowe rodzaje świdrów – ręczne i spalinowe. Wiertnica glebowa ręczna jest wyposażona w poprzeczny uchwyt, który należy samodzielnie wkręcać w ziemię. Można nią wykonywać otwory o średnicy od 8 do 20 cm. Praca z tego typu urządzeniem może być jednak ciężka, zwłaszcza gdy ziemia jest twarda i zbita. Również w sytuacji, gdy trzeba wykonać dużą liczbę otworów, nie jest to najlepszy wybór. Wówczas najlepiej postawić na świder spalinowy, dzięki któremu można szybko i łatwo wykonać otwory o większej średnicy, a utrudnieniem nie będzie nawet twarda ziemia.
Dla osób ceniących komfort i tempo pracy najlepszym rozwiązaniem będą świdry spalinowe. W sklepach Leroy Merlin można znaleźć również wiertnicę glebową. To sprzęt o dużej wytrzymałości, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Wybierając tego typu urządzenie, warto zwrócić uwagę na:
- zakres głębokości roboczej – im jest on większy, tym głębsze otwory można wykonywać;
- moc silnika – moc zależy od pojemności skokowej, a łatwy rozruch od specjalnego systemu easy start (soft start);
- liczbę wierteł w zestawie i ich średnicę – ta kwestia powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeżeli w zestawie nie ma wierteł o preferowanej średnicy, to zawsze można je dokupić oddzielnie;
- wagę wiertnicy – im lżejszy sprzęt, tym praca i przenoszenie go będą łatwiejsze;
- pojemność zbiornika paliwa – mniejszy zbiornik przekłada się na krótszy czas pracy bez konieczności dolewania mieszanki paliwa i oleju.
Przydatne akcesoria do glebogryzarki, wertykulatora i aeratora
Posiadając sprzęt ogrodowy (glebogryzarkę, wertykulator czy aerator) niekiedy może zajść konieczność wymiany różnego rodzaju akcesoriów. W przypadku wertykulatora i aeratora elementami, które mogą wymagać wymiany, są wałki. Wałek do wertykulatora różni się od wałka do aeratora tym, że jest wyposażony w noże (wałki do aeratora mają specjalne sprężyny). Z racji tego, że w sklepach Leroy Merlin można znaleźć różne rodzaje wałków do wertykulatora i aeratora, trzeba wybierać te, które są rekomendowane przez producenta konkretnego urządzenia. Podobnie należy postępować przy zakupie akcesoriów do glebogryzarek.
Poza akcesoriami do urządzeń ogrodowych warto zaopatrzyć się również w inne akcesoria ułatwiające pracę, takie jak: rękawice ochronne, nauszniki, odzież roboczą czy worki na trawę. Wszystkie te produkty są dostępne w naszych sklepach.