Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Przedłużacze ogrodowe i warsztatowe

Wszystkie produkty(40)

z2
(5)
79,99 zł/ szt.
(3)
349 zł/ szt.
(4)
199 zł/ szt.
(2)
329 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
(3)
110 zł/ szt.
(11)
58,99 zł/ szt.
(4)
53,99 zł/ szt.
(2)
159 zł/ szt.
(4)
279 zł/ szt.
(6)
219 zł/ szt.
(4)
6,35 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Przedłużacze ogrodowe i warsztatowe są szybkim sposobem dostarczenia prądu we wszystkie miejsca, gdzie nie ma gniazdek i bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej. Dobrej jakości przedłużacz, który może służyć wiele lat, powinien mieć odpowiednie parametry techniczne. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i dlaczego nie warto kupować zbyt długiego przedłużacza?

Przedłużacze ogrodowe i warsztatowe – na co zwrócić uwagę?

Przedłużacze ogrodowe i warsztatowe (podobnie jak przedłużacze domowe z przeznaczeniem do urządzeń RTV) powinny mieć wyłącznik z bezpiecznikiem, który w razie awarii odcina dopływ prądu. Muszą mieć też gniazda z uziemieniem, chyba że podłącza się do nich urządzenia o małym poborze mocy, jak np. tymczasowe niewielkie punkty oświetlenia. Przedłużacze ogrodowe i warsztatowe przeznaczone są do pracy pod napięciem 230 V (przedłużacz 1-fazowy) lub 400 V (przedłużacz 3-fazowy). Powinny też mieć określoną klasę szczelności IP44 – co wskazuje na ich przeznaczenie do stosowania na zewnątrz i odporność na zapylenie.

Rodzaje przedłużaczy ogrodowych i warsztatowych

Przedłużacze używane do celów technicznych zazwyczaj mają wyższe dopuszczalne obciążenie i większą długość. W ogrodzie czy warsztacie odległości, na które należy dostarczyć prąd, bywają dość znaczne. Jakie przedłużacze spotyka są najczęściej?

  • Przedłużacze bębnowe – mają długi przewód nawinięty na obracany bęben, który ułatwia zwijanie i rozwijanie przewodu przy pomocy specjalnego uchwytu. Zazwyczaj posiadają również górną rączkę oraz kółka ułatwiające transport w przypadku najdłuższych przedłużaczy, których waga sięga 30 kg. Tego typu przedłużacze warsztatowe i ogrodowe są zazwyczaj długie – na 15 do 50 m (najdłuższe mogą mieć nawet 150 m). W ich bocznej części znajdują się zwykle 1-3 gniazda z uziemieniem lub bez. Dostępne są przedłużacze zwykłe – dla napięcia 230 V lub 3-fazowe – dla 400 V. Praktycznym przedłużaczem warsztatowym jest kabel bębnowy mocowany do ściany i zwijany automatycznie przy pomocy przycisku. Ten rodzaj przedłużaczy stosuje są często nie tylko w warsztatach czy w ogrodzie, ale także na budowach, w rolnictwie itp.
  • Przedłużacze proste – zbudowane z kabla i wtyczki po jednej stronie oraz gniazda pojedynczego lub podwójnego na przeciwległym końcu przewodu. Pracują z napięciem 230 V lub 400 V. Ich długość zazwyczaj mieści się w przedziale 1-50 m.
  • Przedłużacze z przewodem spiralnym ­– konstrukcję mają podobną do przedłużaczy prostych z przewodem skręconym spiralnie. Zapobiega to plątaniu przewodu. Zazwyczaj taki przedłużacz ma około 1 m długości, z możliwością rozciągnięcia do około 5 m.
  • Ogrodowe przedłużacze – zależnie od potrzeb można zastosować dowolny typ przedłużacza zewnętrznego, jednak specjalnie do umieszczenia ponad powierzchnią gruntu (z dala od wilgoci) przeznaczone są gniazda posiadające zaostrzony trzpień wbijany w ziemię (lub rodzaj kolumny na stabilnej podstawie) i w razie potrzeby łatwy do przeniesienia w inne miejsce.

Co warto wiedzieć przed zakupem przedłużacza ogrodowego lub warsztatowego?

Najważniejszym parametrem jest zapotrzebowanie na energię urządzeń, które mają być podłączone do przedłużacza. Maksymalne obciążenie danego przedłużacza jest zaznaczone na opakowaniu i tym należy sugerować się podczas zakupu. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

  • Obciążenie przewodu zwiniętego jest niemal o połowę mniejsze niż rozwiniętego. Warto mieć to na uwadze, sprawdzając podane przez producenta maksymalne obciążenie przewodu.
  • Napięcie przesyłanego prądu maleje wraz ze wzrostem długości przedłużacza. Jeżeli w momencie podłączenia przedłużacza w gniazdku jest napięcie 230 V, to przy 50 m kabla na jego końcu napięcie sięga prawie 200 V (jeżeli przedłużacz używany jest w upalny dzień, temperatura dodatkowo zwiększa spadki napięcia). Dlatego należy kupować przedłużacze dopasowane do potrzebnej odległości (nie warto kupować za długich na zapas) lub o większym przekroju żyły (spadki napięcia są wówczas mniejsze).
  • Przekrój żyły – im więcej gniazd w przedłużaczu, tym większe przekroje żył powinien mieć kabel zasilający. Kable 2-żyłowe zazwyczaj posiadają żyły o przekroju około 1 mm², 3-żyłowe – 1,5-2,5 mm², natomiast 4- lub 5-żyłowe – 4 mm². Im większy przekrój żyły, tym mniejsze spadki napięcia odnotowuje przedłużacz wraz ze wzrostem jego długości. Kupując więc bardzo długi przedłużacz, również warto zwrócić uwagę na przekrój żyły w kablu. Powinien być jak największy.
  • Rodzaj izolacji: winyl (oznaczenie W) jest najtańszą stosowaną izolacją przewodów, niezbyt odporną na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Guma (RR) jest bardziej elastyczna, ale również podatna na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne i promieniowanie UV. Neopren + guma (NR) jest bardziej odpornym rozwiązaniem (poszczególne kable izolowane są gumą, przewód natomiast posiada izolację z neoprenu). Najbardziej wytrzymałe są przewody izolowane poliuretanem (BQ) z oznaczeniem V3V3 – mogą pracować nawet w temperaturach -35°C.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.