Oleje, filtry, świece zapłonowe
Dowiedz się więcej
W przeciwieństwie do serwisowania samochodu, maszyny ogrodnicze, takie jak: kosiarki, piły czy kosy spalinowe, nie wymagają oddawania ich do specjalistycznych zakładów. Proste czynności, jak wymiana oleju czy filtra w sprzęcie, można wykonać samemu. Bardzo ważny jest jednak dobór odpowiednich olejów, smarów, filtrów czy świec zapłonowych.
Jaki olej do silnika kosiarki i innych urządzeń ogrodniczych wybrać?
Dobór oleju do silników maszyn ogrodniczych ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego działania. To właśnie olej silnikowy dba bowiem o zmniejszenie tarcia poszczególnych elementów pracujących i zapobiega ich rdzewieniu. Obecnie jednak wybór olejów silnikowych do maszyn ogrodniczych jest tak duży, że wiele osób może mieć problem z zakupem tego odpowiedniego. Najlepiej oczywiście wybierać produkty rekomendowane przez producenta sprzętu. Jeśli jednak z jakichś względów nie ma dostępu do tego typu informacji, to należy zwrócić uwagę na rodzaj silnika maszyny. W sklepach Leroy Merlin można znaleźć oleje przeznaczone do:
- silników dwusuwowych 2T – w tym przypadku silnik nie posiada misy olejowej, co oznacza, że olej jest stosowany jako dodatek do paliwa. Tego typu oleje charakteryzują się tym, że posiadają w składzie specjalny rozpuszczalnik, który pozwala im łatwo mieszać się z paliwem;
- silników czterosuwowych 4T – kosiarki i inne urządzenia ogrodnicze z silnikami czterosuwowymi posiadają oddzielną miskę olejową, więc należy wybierać specjalne oleje o odpowiedniej gęstości i lepkości (tak samo, jak w przypadku olejów do silników samochodowych).
Oleje silnikowe można również podzielić ze względu na ich rodzaj. Wyróżniamy dwa główne:
- olej syntetyczny – to zdecydowanie najlepszy rodzaj oleju silnikowego, który charakteryzuje się znakomitymi parametrami użytkowymi. Dużą jego zaletą jest to, że zachowuje swoje właściwości zarówno podczas wysokich, jak i bardzo niskich temperatur. Używając oleju syntetycznego do silnika kosiarki czy innego urządzenia ogrodniczego, można mieć pewność, że wybiera się wysokiej jakości produkt, który powinien przełożyć się na wydłużenie żywotności sprzętu;
- olej mineralny – tego typu oleje dobrze chronią silnik przed wpływem niskich temperatur. Dużym minusem jest jednak to, że kiedy urządzenie pracuje na wyższych obrotach, to lepkość oleju spada na tyle mocno, że ochrona silnika nie jest już tak dobra.
Poza wymienionymi dwoma rodzajami można się jeszcze spotkać z tzw. olejami półsyntetycznymi. Stanowią one pewnego rodzaju kompromis pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym, ponieważ są produkowane na bazie ich obu. Jakościowo ustępują jednak olejom syntetycznym. Poruszając kwestię rodzajów olejów, nie można nie wspomnieć o ich oznaczeniach, które nie dla wszystkich są jasne. Znajdujące się na opakowaniach oznaczenia typu „10W-40” to nic innego jak klasyfikacja jakościowa SAE. Jeśli chodzi o pierwsze cyfry, które znajdują się przed literą W, to oznaczają one płynność oleju w niskiej temperaturze (im niższa, tym właściwości oleju są lepsze nawet w bardzo niskiej temperaturze). Z kolei cyfry znajdujące się po myślniku oznaczają właściwości oleju podczas wysokich temperatur (im wyższa cyfra, tym w wyższej temperaturze olej zachowuje swoje optymalne właściwości).
Oleje do przekładnic
Zupełnie inną grupę olejów stanowią oleje do przekładnic. Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do stosowania w przekładniach. Ale nie tylko – używa się ich również do skrzyni i innych mechanizmów. Jeżeli chodzi o sam wybór właściwego oleju przekładniowego, to najlepiej kierować się zastosowaniami producenta maszyny w zakresie lepkości i jakości. Pod względem lepkości obowiązują takie same oznaczenia, jak w przypadku olejów silnikowych, tyle że tutaj wartości są znacznie wyższe, np. 80W90. Jakość z kolei jest określana oznaczeniami od GL-1 do GL-5, gdzie GL-5 cechuje się najwyższą jakością.
Oleje do łańcuchów i prowadnic
Głównym zadaniem olejów do łańcuchów i prowadnic jest zapewnienie im płynnej pracy oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Oleje do łańcuchów i prowadnic charakteryzują się tym, że są lepkie i tworzą cienką warstwę na ich powierzchni. Klucz dobierania właściwego oleju do pił czy innych urządzeń z łańcuchem i prowadnicą jest prosty. Najlepiej kupować oleje rekomendowane przez producenta sprzętu. Niewskazane jest natomiast używanie olejów silnikowych samochodowych czy oleju przepracowanego. Mogą one nie tylko słabo chronić mechanizmy, ale nawet być przyczyną ich uszkodzeń.
Jaki smar do urządzeń ogrodniczych wybrać?
Dbając o sprzęt ogrodniczy, nie można zapomnieć o zakupie specjalnych smarów. Najczęściej wykorzystuje się je do przekładni, prowadnic czy łożysk. Pomagają one bowiem zmniejszać tarcie (a tym samym wydłużyć żywotność urządzenia) oraz zabezpieczają przed korozją. W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju smary, dostosowane do konkretnych elementów sprzętu. Pod tym względem możemy wyróżnić:
- smary do przekładni – są przeznaczone głównie do smarowania przekładni kątowych kosiarek, kos spalinowych i podkaszarek. Tego typu smary dobrze przylegają do powierzchni i dobrze chronią ją przed działaniem wody czy wysokiej temperatury;
- smary do prowadnic – powinno używać się ich do pilarek łańcuchowych. Smary do prowadnic poprawiają pracę urządzenia i zapobiegają szybkiemu zużyciu, w szczególności końcówek prowadnicy;
- smary litowe do łożysk – tego typu smary są przeznaczone do smarowania łożysk, chronią je nie tylko przed szybkim zużyciem, ale również zabezpieczają przed korozją. Smary litowe zawierają specjalne dodatki EP, które są szczególnie istotne podczas wysokich temperatur, co przekłada się na ochronę łożysk podczas tarcia;
- smary maszynowe – czyli tzw. smary Tovotte'a czy też Towoty. Zawierają w swoim składzie rafinowane oleje mineralne, mydła wapniowe i wodę. Przeznaczone przede wszystkim do smarowania łożysk i maszyn, które pracują w temperaturze od -10 do +60°C;
- smary silikonowe – tego rodzaju smary mają szerokie zastosowanie. W przypadku maszyn ogrodniczych stosuje się je do smarowania przekładni. Smary silikonowe są bezbarwne i charakteryzują się tym, że oprócz nadawania dobrego poślizgu, nie łapią brudu i nie kleją się. Ponadto są wodoodporne i hydrofobowe (wypierają wodę).
Kanistry i pojemniki do mieszanek
Aby wymiana czy uzupełnienie oleju w urządzeniach ogrodniczych były łatwe i komfortowe, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria do tego przeznaczone. Do tego typu prac mogą przydać się:
- kanister – niezbędny do przechowywania paliwa. Kanistry powinny być dostosowane do magazynowania materiałów niebezpiecznych. Najbardziej popularne są te wykonane z tworzywa sztucznego, ale można jeszcze spotkać się z kanistrami metalowymi. Mogą być jednokomorowe lub dwukomorowe. Dwie komory ułatwiają kontrolowanie zużycia paliwa. Poszukując praktycznego kanistra na paliwo, należy zwrócić uwagę na to, aby posiadał on lejek lub specjalną rurkę;
- lejek do paliwa – niezbędny do tego, aby bezproblemowo wlać paliwo w odpowiedniej ilości i bez rozlewania go dookoła. Lejki mogą występować zarówno ze sztywną końcówką, jak i elastyczną. Ta druga jest bardziej funkcjonalna i lepiej sprawdza się w trudnych sytuacjach;
- pojemnik do przygotowania mieszanki – przydatny w przypadku posiadania sprzętu z silnikiem dwusuwowym, w którym konieczne jest sporządzanie mieszanek oleju i paliwa. Specjalny pojemnik do przygotowania mieszanki powinien posiadać miarki, które ułatwiają szybkie sporządzenie mieszanek w proporcjach: 1:25, 1:32, 1:40 1:50;
- smarowniczka – odpowiada za dozowanie smaru. Pomaga zmniejszyć tarcie, a co za tym idzie, chroni prowadnice przed ich przedwczesnym zużyciem;
- wysysarka do oleju – nazywana również pompką do wymiany oleju. Dzięki niej można w prosty sposób usunąć stary olej. Występują dwa podstawowe rodzaje wysysarek – ręczne i automatyczne. Do domowych potrzeb w zupełności powinny wystarczyć wysysarki ręczne.
W sklepach Leroy Merlin są dostępne całe zestawy przydatne do przechowywania i wymiany oleju. W ich skład wchodzą: pojemnik na olej, lejek oraz wysysarka, przy pomocy której w łatwy sposób można usunąć olej z kosiarki czy innych urządzeń ogrodniczych.
Dobór świec zapłonowych: jak zrobić to najlepiej?
Świece zapłonowe stanowią jeden z najważniejszych elementów układu zapłonowego silnika spalinowego. Ich głównym zadaniem jest doprowadzenie do wyładowania elektrycznego o określonym charakterze w komorze spalania. W efekcie doprowadza to do uruchomienia silnika. Eksploatacja świec zapłonowych jest zazwyczaj dosyć duża i z tego względu często można znaleźć informacje dotyczące tego, po jakiej liczbie godzin należy je wymienić. Dobrą praktyką jest wymiana świec zapłonowych co sezon.
Uniwersalna świeca zapłonowa nie istnieje i dlatego warto wiedzieć, czym kierować się na etapie ich wyboru. Dobór świec zapłonowych powinien opierać się na kilku podstawowych kwestiach, takich jak:
- gwint,
- kształt obudowy,
- rozmiar klucza,
- wysokość świecy,
- rodzaj wykorzystywanych elektrod,
- jakość wykonania świecy.
W sklepach Leroy Merlin można znaleźć świece zapłonowe przeznaczone do kosiarek i maszyn z silnikami czterosuwowymi.
Filtry do maszyn ogrodniczych: dlaczego warto o nie zadbać?
Filtry powietrza oraz filtry oleju w maszynach ogrodniczych są tak samo ważne, jak w innych urządzeniach czy pojazdach. Właściwa filtracja powietrza pomaga zabezpieczyć silnik przed przedostaniem się do niego niepożądanych zanieczyszczeń, które mogłyby źle wpłynąć na jego pracę. Z racji tego, że maszyny ogrodnicze mogą być często eksploatowane w trudnych warunkach, regularna wymiana filtrów powinna być normą. Filtry powietrza dostępne w sklepach Leroy Merlin zostały podzielone pod względem ich przeznaczenia do konkretnych urządzeń. I tak możemy wyróżnić:
- filtry powietrza do glebogryzarek,
- filtry powietrza do kos spalinowych,
- filtry powietrza do kosiarek,
- filtry powietrza do nożyc spalinowych,
- filtry powietrza do wertykulatorów.
Wymienione powyżej filtry różnią się od siebie kształtem i wielkością. Najlepiej wybierać produkty, które są przeznaczone do konkretnych modeli urządzeń. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zakup filtra powietrza. Warto przy tym pamiętać, że filtr powietrza powinien być wymieniany przynajmniej raz na sezon. Najlepiej robić to w okresie wiosennym, kiedy przygotowuje się urządzenia ogrodnicze do pracy w trakcie sezonu letniego.
Klucz uniwersalny do maszyn: na co zwrócić uwagę?
Wymiana oleju w kosiarce czy pilarce nie jest możliwa bez odpowiednich kluczy, przy pomocy których można odkręcić korki spustowe oleju. W Leroy Merlin znajdą państwo uniwersalne klucze serwisowe imbusowe do kosiarek, które powinny pasować do większości popularnych modeli silników. Podobnie wygląda kwestia z uniwersalnymi kluczami do pilarek. Aby mieć pewność, że dany klucz będzie pasował do danego modelu kosiarki, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, który jest wyrażony w milimetrach. Istotna może być również długość.