Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu to niezbędne narzędzie do pielęgnacji i sezonowego przycinania większych krzewów ozdobnych w naszym ogrodzie. Przy zakupie nożyc do żywopłotu warto zwrócić uwagę na długość ostrza i maksymalną średnicę jaką są w stanie przeciąć. Dłuższe ostrze pozwoli skrócić czas pracy. Nożyce spalinowe najlepiej sprawdzą się na rozległych terenach, natomiast nożyce elektryczne i akumulatorowe będą idealne do mniejszego żywopłotu na działce.

Wszystkie produkty(35)

z2

(1)
278 zł/ szt.

(2)
449 zł/ szt.

(4)
279 zł/ szt.

349 zł/ szt.

(7)
239 zł/ szt.

(4)
499 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Efektowny i wypielęgnowany żywopłot z równo przyciętymi gałązkami może mieć niemal każdy właścicieli zielonych ogrodzeń. Gdy bowiem z pomocą przychodzą mechaniczne nożyce do żywopłotu, nie trzeba fachowej wiedzy ani wyjątkowych umiejętności ogrodniczych. Jakie zatem urządzenie wybrać, by idealnie odpowiadało na Twoje potrzeby?

Mechaniczne nożyce do żywopłotu – czy warto?

Tradycyjne nożyce do żywopłotu i sekatory, mimo że są względnie lekkie, nie wymagają zasilania prądem czy paliwem, często posiadają zębatki regulujące siłę cięcia, a nawet teleskopową rączkę, są coraz częściej wypierane przez urządzenia mechaniczne. Praca z nimi jest szybsza, efektywniejsza i często bardziej precyzyjna niż podczas przycinania zieleni klasycznymi sprzętami. Nie wymaga też tak dużej sprawności i kondycji fizycznej, jak w przypadku użytkowania ręcznych narzędzi.

Warto wiedzieć, że tradycyjne nożyce sprawdzą się jedynie do niezbyt rozgałęzionych i gęstych żywopłotów oraz przycinania pojedynczych gałązek. Wymagają też regularnego ostrzenia, ponieważ nieostre, mogą zniszczyć rośliny.

Rodzaje mechanicznych nożyc do żywopłotu

Wśród mechanicznych nożyc do żywopłotu, które zasilane są zewnętrznie, można wyróżnić:

elektryczne (sieciowe)

Elektryczne nożyce do żywopłotu cechuje niewielka waga (zwykle 2-3 kg) i spora wydajność. Nadają się szczególnie do przycinania mniejszych krzewów i niezbyt gęstych zarośli. Decydując się na taki model, warto porównać długość przewodu z odległością, jaka dzieli przycinane rośliny od źródła zasilania (przydatny może okazać się przedłużacz ogrodowy). Należy mieć przy tym na uwadze, że ich użytkowanie wymaga ostrożności, m.in. ze względu na możliwość przecięcia przewodów z prądem. Powinno się je ostrzyć, w przeciwnym razie można uszkodzić żywopłot.

akumulatorowe

Do zalet akumulatorowych nożyc do żywopłotu można zaliczyć zwrotność i mobilność. Nie posiadają przewodów, a jedynie wymienne baterie litowo-jonowe, które można ładować – dzięki temu ruch staje się niemal nieograniczony. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jedno naładowanie akumulatora nożyc wystarcza średnio na około godzinę użytkowania (a czasem i mniej). Jest to szczególnie ważne, gdy użytkownikowi brak wprawy w wykonywaniu tego typu prac. Pomocny jest tu ekran, który wskazuje poziom naładowania urządzenia. Polecane są – podobnie jak nożyce elektryczne – do niewielkich, przydomowych ogródków.

spalinowe

Spalinowe nożyce ogrodowe używane są najczęściej przez profesjonalistów. Tego typu urządzenia, ze względu na rodzaj silnika, posiadają największą moc – mogą zatem ciąć z dużą dokładnością nawet grube gałęzie. Jednakże biorąc pod uwagę wyższe koszty eksploatacji, używa ich się głównie na większych terenach zielonych, takich jak parki, skwery czy ogrody o dużej powierzchni. Dużym plusem jest ich mobilność.

Nożyce – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając mechaniczne nożyce ogrodowe, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • przeznaczenie – do przydomowych ogrodów polecane są nożyce akumulatorowe i elektryczne. Spalinowe przeznaczone są zazwyczaj do użytku profesjonalnego;
  • moc – im wyższa, tym grubsze pędy może ciąć dane narzędzie;
  • waga – najlżejsze będą nożyce zasilane prądem. Szacuje się, że optymalna, komfortowa waga urządzenia powinna wynosić do 3 kg;
  • wysięgnik – nożyce teleskopowe (na wysięgniku) przydadzą się w przypadku posiadania wyższych roślin, takich jak np. tuje czy żywopłoty o znacznej wysokości;
  • ostrze – powinno być wymienne i dawać możliwość ostrzenia. Dłuższe, nawet półmetrowe ostrza mają nożyce do użytku profesjonalnego. Dwustronne są polecane do prac precyzyjnych, zaś jednostronne – do przycinania płaskich powierzchni (np. żywopłotu).

Nożyce do żywopłotu – elektryczne czy akumulatorowe?

Obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Elektryczne nożyce do żywopłotu zwykle cechują się nieco większą mocą i przez cały czas pracują z takim samym natężeniem. W przypadku nożyc akumulatorowych, wraz ze spadkiem poziomu naładowania baterii, może też spadać wydajność urządzenia. Trzeba też robić w pracy przerwy (konieczne na doładowanie lub wymianę akumulatora), które to nie są konieczne w przypadku sprzętów elektrycznych. Te jednak mają limitowany zasięg użytkowania, zależny od długości kabla. Akumulatorowe nożyce do żywopłotów są w pełni mobilne i pod tym względem nie mają żadnych ograniczeń, co jest istotną cechą.

Jak naostrzyć nożyce elektryczne do żywopłotu?

Do ostrzenia nożyc elektrycznych do żywopłotu można zastosować specjalny metalowy pilnik (o drobnej gradacji) lub osełkę. Używa się ich do ostrzenia zewnętrznych krawędzi nożyc, ponieważ krawędzie wewnętrzne nie powinny być w żaden sposób modyfikowane (mogłoby to pozbawić je pełnej gładkości, która jest konieczna). Ostrzenie polega na przeciąganiu pilnika lub osełki po ostrzu, tylko w jednym kierunku (od siebie do zewnątrz), pod kątem około 45°. Przed samym ostrzeniem należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu sprzętu, a po jego zakończeniu – o olejowaniu.

Jaki olej do nożyc do żywopłotu?

Do elektrycznych, akumulatorowych lub spalinowych nożyc do żywopłotu najlepiej wykorzystać specjalny olej maszynowy. Ułatwia on prace oraz zwiększa żywotność urządzenia. Należy stosować go po każdym ostrzeniu nożyc, a także w czasie użytkowania – jeśli praca trwa ponad godzinę, co 60 minut należy zaaplikować olej. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko przeciążenia silnika.

Jakie wybrać nożyce do żywopłotu – z obracaną głowicą czy nie?

Możliwość obrotu głowicy w nożycach do żywopłotu jest bardzo przydatną funkcją. Głowica obraca się w różnych osiach (zależnie od modelu), co ułatwia dopasowywanie się do najróżniejszych warunków pracy. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu głowicy (lub uchwytu – ponieważ niektóre modele mają też obrotowy uchwyt), możliwe jest wygodne cięcie nożycami nawet w poziomie. Jest to zatem bardzo pomocy dodatek, lecz bez niego skuteczna praca także jest możliwa – inny jest jednak jej komfort, poziom wkładanego wysiłku oraz czas przeznaczony na cięcie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.