Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nożyce ogrodowe

Nożyce ogrodowe to urządzenia, które pozwolą zadbać o nasz trawnik i żywopłot. Nożyce do trawy i krzewów są znacznie mniejsze i bardziej poręczne niż nożyce do żywopłotu, które posiadają długie ostrza tak, aby jednym ruchem zebrać jak najwięcej gałęzi. Z pomocą małych nożyc ogrodowych będziemy w stanie przyciąć trawę w zakamarkach oraz krzewy ozdobne w wybrany przez nas kształt.

Wszystkie produkty(56)

z3
499 zł/ szt.
(1)
278 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Utrzymanie zadbanego ogrodu to duże wyzwanie dla miłośnika zielonych przestrzeni. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie pracy oraz korzystanie z usprawnień, na jakie pozwala użycie maszyn ogrodniczych. Bardzo przydatnym wyposażeniem każdego ogrodnika są nożyce do trawy, ułatwiające pielęgnację trawnika w miejscach trudno dostępnych oraz nożyce do żywopłotów i krzewów. Warto pamiętać, że regularne przycinanie roślin poprawia ich wygląd, a zarazem wpływa na ich wzrost i żywotność. Po tych zabiegach prezentują się efektownie, okazale i mają zgrabny pokrój. Używając mocnego i trwałego sprzętu od sprawdzonych producentów, fachowo poradzimy sobie z przycięciem trawników, żywopłotów i pojedynczych krzewów ozdobnych. Ważne, aby wiedzieć, który sprzęt jest odpowiedni. Sprawdźmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu wspomagane napędem są znacznie wygodniejsze w obsłudze i efektywniejsze niż nożyce ręczne. Wyposażone w odpowiedniej długości ostrze, umożliwiają równe przycinanie gałęzi i pędów na dużej powierzchni. Im dłuższe ostrze w nożycach, tym szybciej będą przebiegać prace. Przed kupnem należy sprawdzić, jaka długość ostrza w nożycach będzie odpowiednia do żywopłotu w naszym ogrodzie, a także jak grube gałęzie trzeba będzie przecinać. Z taką wiedzą można ruszać na zakupy. Do wyboru są następujące rodzaje nożyc:

  • nożyce do żywopłotu akumulatorowe – idealnie sprawdzą się przy mniejszych powierzchniach żywopłotu, na działce lub w ogrodzie bez dostępnego źródła zasilania. W sklepach Leroy Merlin ten rodzaj nożyc dostępny jest w dwóch zakresach grubości cięcia: od 15 do 18 mm oraz od 20 do 24 mm. W model o większej mocy (z bardziej wydajnym silnikiem) warto zainwestować wtedy, gdy szukamy narzędzia do przycinania żywopłotu z grubymi, zdrewniałymi gałęziami. Im wyższy moment obrotowy silnika, tym szybciej pracuje maszyna. Również długość nożyc można dobrać odpowiednio do swoich potrzeb: może to być 40 cm, 50 cm, 60 cm lub 70 cm. Dłuższe ostrza wykorzystuje się do przycinania wyższych partii żywego ogrodzenia, natomiast krótsze można wykorzystać do skracania cieńszych i delikatniejszych gałęzi. Warto zapytać u doradcy w sklepie Leroy Merlin o modele z ostrzem wycinanym laserowo i szlifowanym techniką diamentową, co poprawia efektywność i precyzję cięcia. Takie nożyce są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu charakteryzują się lekkością, cichą pracą i nie ogranicza ich długość przewodu elektrycznego. Wydajny jonowo-litowy akumulator pozwala na długotrwałą (kilkadziesiąt minut), ciągłą pracę bez ładowania. Nożyce do żywopłotu mogą być wyposażone w wysięgnik lub teleskopową rączkę, a ich zasięg może mieć od 2 do 4 metrów. Modele, które mają w standardzie obrotową głowicę, pozwalają na poprawę komfortu pracy w różnych pozycjach. W Leroy Merlin dostępne są akumulatorowe nożyce marek: Sterwins, Einhell, Gardena, Makita, Ryobi. Kupując taki sprzęt warto się upewnić czy akumulator i ładowarka są w zestawie, czy trzeba je dokupić osobno. Wiele elektronarzędzi umożliwia stosowanie jednej ładowarki i akumulatora wymiennie do kilku urządzeń;
  • nożyce elektryczne do żywopłotu (sieciowe) – w sklepach Leroy Merlin można kupić elektryczne nożyce do żywopłotu o dużej rozpiętości grubości cięcia, wielu długościach ostrzy i różnych zakresach mocy silnika. Podczas pracy należy pamiętać, że wymagają one pobliskiego źródła prądu, ponieważ jesteśmy ograniczeni długością przewodu zasilającego. Nożycami elektrycznymi do żywopłotu można przycinać gałęzie o grubości niemal trzech centymetrów (maksymalna grubość cięcia wynosi 25‒28 mm). Można również kupić nożyce o grubości cięcia w zakresie 20‒24 mm oraz najmniejsze, do cienkich gałęzi o grubości 15‒18 mm. Maksymalna długość robocza ostrzy wynosi 70 cm, natomiast najkrótsze mają około 40 cm. Trzeba pamiętać, że nożyce zawsze powinny być dobrze naostrzone, ponieważ tępe narzędzie może doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Nożyce elektryczne to prosty w obsłudze i wydajny sprzęt, który najbardziej sprawdza się przy żywopłotach o średniej wysokości i w przypadku roślin z drobnymi liśćmi. Większy komfort pracy zapewni sprzęt z obracaną głowicą. Rozmiar i moc silnika ma wpływ na wagę maszyny. W sklepach Leroy Merlin dostępne są nożyce do żywopłotu o mocy silnika w zakresach: 450‒750 W. Waga sprzętu wynosi zwykle ok. 2‒3 kg, ale modele z mocniejszym silnikiem mogą ważyć nawet powyżej 5 kg. W modelach z wysięgnikiem lub rączką teleskopową zasięg pracy wynosi do 4 metrów. Przeciwwskazaniem do używania elektrycznych nożyc do żywopłotu są złe warunki atmosferyczne. Nie można używać ich podczas opadów, a także do roślin, na których znajdują się ślady wilgoci. W trakcie pracy należy również uważać, by nie przeciąć kabla, gdyż może to doprowadzić do porażenia prądem. W sklepach Leroy Merlin można kupić nożyce czołowych producentów: Sterwins, Gardena, Nac, Bosch;
  • nożyce do żywopłotu spalinowe – jest to silny sprzęt o mocy silnika przekraczającej 600 W z wysokim momentem obrotowym. Przeznaczony jest do twardych i gęstych żywopłotów, umożliwiają ich szybkie cięcie. Z racji dużych mocy takie nożyce stosowane są do przycinania roślin w rozległych ogrodach i zespołach parkowych lub zieleni miejskiej. Waga nożyc spalinowych może sięgać 7 kg. Maksymalna grubość cięcia wynosi 28 mm, a długość nożyc to nawet 60 cm. W przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych, nożyce spalinowe nie potrzebują kabla, nic więc nie ogranicza pola ich manewru. Co więcej, mogą być używane do cięcia wilgotnych roślin. Nożyce spalinowe potrafią ciąć perfekcyjnie, ale powinna obsługiwać je silna osoba. Aby nie wdychać emitowanych przez urządzenie spalin należy używać specjalnych półmasek. Do ochrony przed hałasem najlepiej stosować słuchawki wyciszające, a oczy chronić okularami lub goglami.

Wśród dostępnych w sklepach Leroy Merlin urządzeń do cięcia żywopłotów można zdecydować się m.in. na zestaw złożony z pilarki łańcuchowej i nożyc. Piła wyposażona jest w 20-centymetrowe ostrze, a nożyce mają ostrza dwa razy dłuższe. Zestaw napędzany jest energią z akumulatora, a jego zasięg pracy dzięki wysięgnikowi wynosi 4,5 metra. Przy zakupie nożyc należy zwrócić uwagę, by ich rękojeść wykonana była z wysokiej jakości materiałów, co pozwoli na pewne trzymanie narzędzia w rękach. Sprzęt powinien również płynnie chodzić, dlatego nie należy zbyt mocno dokręcać śrub łączących ostrza.

Nożyce do trawy i krzewów

Trawniki o nieregularnych kształtach, ograniczone wysokimi obwódkami oraz takie, na których rosną ozdobne drzewa i krzewy, mogą przysparzać kłopotów podczas koszenia trawy kosiarką. Tam, gdzie nie sięgnie ostrze kosiarki, warto skorzystać z nożyc do trawy. Oprócz urządzeń ręcznych, można wykorzystać wygodniejsze nożyce akumulatorowe. Dzięki nim łatwo wyrównamy fragmenty zieleńca przy jego krańcach, różnego rodzaju przeszkodach i zakamarkach. Nożyce akumulatorowe świetnie radzą sobie również z przycinaniem krzewów i formowaniem ich w dowolne kształty. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że oszczędzają siłę mięśni, bowiem w trakcie prac w ogrodzie nie musimy ciągle operować rączkami nożyc, ale możemy zdać się na wydajność akumulatora. Dzięki temu praca w ogrodzie staje się zdecydowanie bardziej przyjemna. Rola użytkownika ogranicza się do skierowania mechanicznych ostrzy nożyc w odpowiednim kierunku, aby ukształtować zieleń w ogrodzie. Przed zakupem akumulatorowych nożyc do trawy warto zwrócić uwagę, czy zestaw jest wyposażony w wymienne ostrza. Zwiększa to żywotność narzędzia oraz jego uniwersalność. Dzięki temu nasze nożyce do trawy będą mogły zmienić się w nożyce do krzewów. Wszystko zależy od długości wymiennych ostrzy. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć należy również fakt, że nie ogranicza nas kabel zasilający, jak w przypadku nożyc elektrycznych. Dzięki temu praca może odbywać się nawet w najdalszych zakątkach ogrodu. Kolejne kwestie, o które warto zapytać doradcę w Leroy Merlin przed zakupem nożyc do trawy, to rodzaj akumulatora (najbardziej wydajne to Li-Ion), pojemność baterii i czas jej ładowania. Czas pracy akumulatora powinien wynosić około 30 - 40 minut żeby swobodnie wykonać pracę. Kupując urządzenie trzeba się upewnić czy w komplecie znajduje się ładowarka i akumulator. Wśród dostępnych w sklepach Leroy Merlin marek można kupić nożyce firmy Sterwins, Bosch, Gardena, Nac i Einhell.

Akcesoria do nożyc

Często używany sprzęt mechaniczny do ogrodu po pewnym czasie zwyczajnie się zużywa i wymaga części zamiennych lub uzupełnienia akcesoriów. Również do nożyc przeznaczonych do cięcia żywopłotów i trawy można dokupić dodatkowe sprzęty. Są to na przykład zapasowe noże przeznaczone do nożyc akumulatorowych. Do popularnych akcesoriów można zaliczyć również wygodne, ergonomiczne uchwyty do nożyc akumulatorowych, przedłużające rękojeść. Są one dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki którym można łatwiej prowadzić nożyce ogrodowe wzdłuż krawędzi. Zachowujemy przy tym oczekiwaną wysokość cięcia, a jednocześnie nie musimy przyjmować niewygodnej pozycji przy pracy.