Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kosy, podkaszarki

Kosy spalinowe i podkaszarki elektryczne to urządzenia o różnym zastosowaniu. Kosy spalinowe świetnie sprawdzą się na rozległych terenach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Kosą spalinową bez problemu skosisz dużą łąkę oraz skarpy i rowy, a także gąszcze niedostępne dla tradycyjnej kosiarki. Natomiast wykaszarki akumulatorowe i podkaszarki elektryczne stosowane są raczej w przydomowych ogródkach do koszenia krawędzi trawnika i trudno dostępnych miejsc. Mała podkaszarka z powodzeniem może zastąpić nożyce do trawy.

Wszystkie produkty(112)

z6
(5)
357 zł/ szt.
399 zł / szt.
10% taniej
(34)
157 zł/ szt.
199 zł / szt.
21% taniej
999 zł/ szt.
69,99 zł/ szt.
89,99 zł/ szt.
29,99 zł/ szt.
149 zł/ szt.
79,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

O ile tradycyjna kosiarka – czy to elektryczna czy spalinowa – znajduje się w ogrodniczym wyposażeniu praktycznie każdego właściciela domu, o tyle kosa spalinowa i podkaszarka elektryczna wydają się już sprzętami dla bardziej zaawansowanych ogrodników. A właśnie te narzędzia stanowią doskonałe uzupełnienie kosiarki, która ze względu na swoje ograniczenia gabarytowe nie jest w stanie wykosić trawy czy chwastów w trudno dostępnych miejscach. Dowiedz się, jak dobrać kosę spalinową lub podkaszarkę elektryczną do swoich potrzeb oraz w jakie akcesoria do tych urządzeń warto się zaopatrzyć.

Kosy spalinowe – ceny i ich stosunek do jakości

Największą zaletą kos spalinowych jest mobilność. Dzięki temu, że nie są zasilane energią elektryczną, można ich używać nawet w miejscach bez dostępu do prądu. Brak ciągnącego się kabla, który jest nieodłącznym elementem urządzeń zasilanych elektrycznie, przekłada się na komfort pracy. Użytkownik może skupić się na koszeniu, bez konieczności kontrolowania, gdzie znajduje się kabel.

Przy wyborze kosy spalinowej w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej moc. Jest to parametr, który w istotny sposób przekłada się na możliwości sprzętu. Zasada jest prosta: im wyższa moc, tym cięższe i trudniejsze prace można wykonać. Osoby poszukujące kosy spalinowej do koszenia i wycinania zarośli czy całych krzewów powinny wybierać sprzęt o wysokiej mocy (powyżej 2 kW). Tego typu kosy sprawdzą się również w przypadku dużych powierzchni, ponieważ są w stanie pracować dłużej bez przerwy niż kosy o mniejszej mocy.

Poza mocą urządzenia istotnymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę, są:

 • średnica cięcia – przekłada się ona na tempo pracy. Urządzenia z większą średnicą cięcia pozwalają szybciej skosić konkretny obszar;
 • regulacja rękojeści – w sprzedaży są zarówno kosy spalinowe z regulacją rękojeści do wzrostu, jak i bez regulacji. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia lepszy komfort pracy;
 • waga urządzenia – kosy spalinowe są cięższe niż podkaszarki, co dla wielu osób może być problemem. Większość modeli waży około 7‒8 kg, ale zdarzają się również cięższe;
 • pojemność zbiornika paliwa – w sprzedaży jest dostępny sprzęt zarówno z małymi zbiornikami na paliwo (ok. 0,5 l), jak i większymi (ponad 1 l). Te pierwsze sprawdzą się w przypadku małej powierzchni do koszenia. Jeśli jest ona większa, to warto postawić na kosę z dużym zbiornikiem.

Kosy spalinowe mogą również różnić się pod względem rodzaju silnika. Najbardziej popularne są kosy z silnikiem dwusuwowym, który jest napędzany mieszanką benzyny i oleju. Można również spotkać się z kosami z silnikiem czterosuwowym, które są napędzane benzyną. Generują one niższy poziom hałasu i mniejszą ilość spalin. Jeśli chodzi o zakres cenowy, to najlepsze kosy spalinowe mogą kosztować nawet 1000 zł, urządzenie ze średniej półki cenowej to wydatek (400–500 zł), a tanie kosy spalinowe można kupić nawet już za około 250–300 zł.

Warto wiedzieć, że poza tradycyjnymi kosami spalinowymi, które wymagają od użytkownika dosyć dużej siły fizycznej (sprzęt jest zawieszany na ramiona przy pomocy szelek i obsługuje się go ręcznie) można spotkać się również z kosami spalinowymi z kołami prowadzącymi. Są one wygodniejsze w obsłudze i lepiej niż zwykłe kosiarki radzą sobie z pracą w trudno dostępnych miejscach. Tego typu urządzenia nie sprawdzą się jednak w każdej sytuacji. Niekiedy jedynym rozwiązaniem może okazać się wybór podstawowej wersji kosy spalinowej.

Podkaszarka elektryczna – czym się charakteryzuje i co warto o niej wiedzieć?

Podkaszarki elektryczne są urządzeniami lżejszymi niż kosy spalinowe. Podkaszarka elektryczna do trawy waży zazwyczaj około 3-4 kg, dzięki czemu jej obsługa jest łatwiejsza. Najczęściej moc podkaszarek zasilanych elektrycznie wynosi 400–600 W, chociaż można kupić również modele o większej mocy. Ze względu na rodzaj zasilania podkaszarki elektryczne można podzielić na dwie grupy:

 • podkaszarki elektryczne zasilane prądem z gniazdka – to najbardziej popularny rodzaj podkaszarek. Aby urządzenia mogły działać, konieczne jest podłączenie do gniazdka elektrycznego przy pomocy przedłużacza. Należy pamiętać o tym, żeby dopasować długość kabla do powierzchni trawnika, tak aby skosić bez problemu każdy zakątek działki, a zbędny kabel nie przeszkadzał w koszeniu. Jeżeli zatem ktoś potrzebuje sprzętu do koszenia, a w pobliżu nie ma dostępu do gniazdka, to tego rodzaju podkaszarka nie będzie najlepszym rozwiązaniem;
 • podkaszarki akumulatorowe – zazwyczaj tego typu podkaszarki są wyposażone w akumulator o pojemności 1,5–2 Ah, który pozwala na około 30-40 minut pracy. Nie jest to dużo, ale powinno wystarczyć na prace wykonywane w małym przydomowym ogródku.

Elementem tnącym elektrycznej podkaszarki do trawy jest najczęściej głowica z żyłką wykonaną z nylonu. Głowica może być:

 • ręczna – w przypadku zerwania żyłki lub jej uszkodzenia konieczne jest jej ręczne wysunięcie, usunięcie i założenie nowej;
 • półautomatyczna – wysunięcie żyłki w tym przypadku jest łatwiejsze niż w sprzętach z głowicą ręczną, ponieważ wystarczy ją odpowiednio docisnąć lub uderzyć o podłoże;
 • automatyczna – rozwiązanie najwygodniejsze dla użytkownika. Ten rodzaj głowicy pozwala na automatyczne wysunięcie żyłki i jej szybką wymianę. Elektryczna podkaszarka do trawy z głowicą automatyczną jest jednak najdroższa w porównaniu do pozostałych.
 • Pasy i szelki do kosy spalinowej – prosty sposób na poprawę komfortu pracy

  Szelki do kosy spalinowej powinny być nie tylko solidnie wykonane, ale również wygodne dla użytkownika. Odpowiednio dobrane pozwalają na komfortową pracę, warto więc poświęcić na to więcej czasu. O ile w przypadku osób, które używają kosy czy podkaszarki do krótkich prac przydomowych, stanowią one dodatkowe udogodnienie, o tyle dla osób koszących większe powierzchnie są praktycznie niezbędne. Uprząż – jeżeli posiada dodatkowy pas biodrowy – pozwala w czasie pracy odciążyć nie tylko ręce, ale również kręgosłup i biodra.

  Szelki do kosy powinny posiadać regulację długości, aby można było je dopasować do budowy ciała. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania pasów. Najlepsze są takie, które mają miękkie warstwy wewnętrzne chroniące przed wbijaniem się pasów w ciało.

  Żyłka, głowica, tarcza – do czego służą i jak wybrać odpowiedni rodzaj?

  Żyłka do kosy czy podkaszarki jest jednym z najważniejszych elementów tnących urządzenia. W sprzedaży są dostępne żyłki o różnej długości, średnicy i przekroju, ale wybór odpowiedniego rodzaju nie powinien stanowić problemu. Przede wszystkim należy określić, co będziemy kosić przy pomocy danej żyłki. Następnie wystarczy sprawdzić dokumentację techniczną posiadanej kosy czy podkaszarki, która pozwoli określić model urządzenia i na tej podstawie wybrać, jaki rodzaj żyłki kupić. Pomocniczo można wspomagać się ogólnym przeznaczeniem żyłek ze względu na średnicę:

  • żyłki o średnicy 1,3–1,8 mm – najczęściej wykorzystywane do kos i podkaszarek o mniejszej mocy. Dobrze sprawdzają się do przycinania trawy i drobnych roślin;
  • żyłki o średnicy 1,8–2,7 mm – stosowane w kosach i podkaszarkach o większej mocy (ok. 1–2 kW). Takimi żyłkami można kosić zarówno większą trawę czy chwasty, jak i inne drobne rośliny;
  • żyłki o średnicy 2,7–3,5 mm – są montowane najczęściej w kosach o mocy powyżej 2 kW, które wykorzystuje się do pracy w trudniejszych warunkach. Sprzęt z taką żyłką powinien poradzić sobie z koszeniem różnego rodzaju zarośli czy łąk;
  • żyłki o średnicy powyżej 3,5 mm – tego typu żyłki są wykorzystywane praktycznie tylko przez osoby zawodowo wykonujące prace związane z koszeniem. Stosuje się je do sprzętu o dużej mocy.

  Eksploatacja sprzętu do koszenia może wiązać się nie tylko z wymianą żyłki, ale również wymianą głowicy. Jest to element roboczy, na który nawija się żyłkę. Poszukując nowej głowicy do kosy, warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj montażu elementu tnącego;
  • grubość żyłki, z jaką może współpracować;
  • sposób wysuwania żyłki (ręczny, półautomatyczny czy automatyczny).

  W przypadku kos spalinowych z tarczami tnącymi co jakiś czas może zachodzić konieczność ich wymiany. Kluczowymi parametrami są szerokość tarczy i średnica otworu. Większość producentów tarcz zamieszcza na swoich produktach informacje na temat tego, do jakich modeli kos spalinowych pasuje konkretna tarcza.

  Akcesoria do kos spalinowych – które są przydatne?

  Jak każde urządzenie, tak i kosa spalinowa może się zepsuć. Zazwyczaj wiąże się to z oddaniem sprzętu w ręce specjalistów, ale niektóre naprawy można wykonać samemu. Trzeba być jednak do tego odpowiednio przygotowanym. Kupując kosę spalinową, warto od razu pomyśleć o akcesoriach, które mogą okazać się przydatne. Stosunkowo częstymi usterkami kos, które można samodzielnie naprawić, są zerwane lub uszkodzone linki rozrusznika. Wystarczy mieć w zapasie dodatkową linkę i zapoznać się z instrukcją jej wymiany w konkretnym modelu. Kupując linkę, można od razu zaopatrzyć się w uchwyt do niej.

  Nie wszyscy wiedzą, że kosa spalinowa lub elektryczna może mieć szersze zastosowanie niż tylko przycinanie trawy. Niektóre modele kos pozwalają zamienić je w pilarki łańcuchowe lub nożyce do żywopłotu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy przy zakupie oddzielnych urządzeń i miejsca do ich przechowywania. Posiadając zestaw akcesoriów zwiększających zakres pracy kosy spalinowej, można stworzyć urządzenie 3w1.