Kosiarki, traktorki, roboty koszące
Dowiedz się więcej
Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Jeśli chcesz o niego zadbać i zależy ci na profesjonalnym wykonaniu prac ogrodowych – sięgnij po niezawodny sprzęt. Kosiarki i traktorki to urządzenia, które wykorzystasz podczas codziennych prac ogrodowych, a także w trakcie zadań specjalnych. Na rynku dostępny jest zarówno prosty, obsługiwany ręcznie sprzęt, standardowe kosiarki elektryczne i spalinowe, jak i bardzo zaawansowane roboty koszące oraz wydajne traktorki ogrodowe. Wybierz rozwiązanie, które sprawdzi się w twoim ogrodzie.
Jak wybrać kosiarkę do trawy?
Oczywiście nie można wskazać modelu godnego polecenia w każdych warunkach. Na szczęście, istnieje proste kryterium, które pomoże ci dokonać wyboru – to powierzchnia trawnika. Każdy producent na podstawie parametrów (głównie jest to rodzaj i moc silnika oraz szerokość koszenia) określa do jakiej wielkości trawnika przeznaczone jest urządzenie. Warto również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu i częstotliwość koszenia. Potrzebujesz zupełnie innego sprzętu, kosząc dużą płaską powierzchnię i niewielki malowniczy ogródek położony na wzgórzach. Z kolei do zbyt pochyłych i nierównych terenów niezbędna będzie kosa spalinowa. Przekonaj się, że dobierając odpowiednie parametry kosiarki, wykonasz prace ogrodowe szybko i wygodnie – to również pewność, że maszyna będzie użytkowana zgodnie z przeznaczeniem, przez co posłuży wiele lat.
Jaką kosiarkę wybrać - spalinowa, elektryczna, a może kosiarka traktorek?
Istotnym elementem jest rodzaj kosiarki oraz jej zasilanie – podobnie jak moc i szerokość koszenia, ma to wpływ na powierzchnię jaką jesteś w stanie skosić, nie przeciążając urządzenia, a przede wszystkim siebie. Zobacz jakie kosiarki masz do wyboru.
Kosiarki ręczne
Kosiarki ręczne to rozwiązanie tanie i ekologiczne. Z ich pomocą wykosisz przydomowy ogródek lub niewielki trawnik przed blokiem. Dobrej jakości sprzęt będzie pracował cicho i wydajnie. Zaletą jest także łatwe przechowywanie: kosiarka ręczna zajmuje niewiele miejsca w komórce, piwnicy lub innych schowku. Ręczna kosiarka bębnowa nie potrzebuje prądu ani paliwa, dlatego jest bardzo mobilna (nie ma plączącego się przedłużacza, jak w przypadku kosiarki elektrycznej). Jednak nawet najlepsza kosiarka ręczna nie pozwoli ci prawidłowo zadbać o trawę na większym trawniku. Praca na takim terenie zajmie dużo czasu i pochłonie mnóstwo sił.
Kosiarki elektryczne
Kosiarki elektryczne to najbardziej budżetowe rozwiązanie przeznaczone dla typowych przydomowych trawników lub podmiejskich działek. Są lekkie i łatwo je prowadzić. Olbrzymią zaletą kosiarek elektrycznych jest prosta obsługa – wystarczy podłączyć przedłużacz do gniazdka i rozpocząć koszenie. Jednak kabel może okazać się małym problemem – ogranicza powierzchnię jaką można skosić oraz jest narażony na uszkodzenia, nawet gdy jest on wykonany z pomarańczowego, wyraźnego dla oka, tworzywa sztucznego.
Kosiarki akumulatorowe
Elektryczna kosiarka z akumulatorem cechuje się cichą praca i prostą obsługą. Urządzenie takie łączy zalety kosiarki elektrycznej i spalinowej – nie zanieczyszcza powietrza oraz jest mobilne, pamiętaj jedynie, aby przed pracą naładować akumulator. Zasilana baterią kosiarka to także brak kabla, który potrafi się zaplątać, utrudnia koszenie między krzakami oraz może się uszkodzić.
Kosiarki spalinowe
Kosiarki spalinowe są bardzo popularne, głównie dlatego, że charakteryzują się wydajną pracą i bez problemu poradzą sobie z dużym trawnikiem. Dodatkowo wybierając urządzenie tego typu, nie musisz martwić się o źródło prądu. Niewielka ilość paliwa i dobry olej to wszystko, czego potrzeba, aby wykosić całą działkę. W każdej chwili można przetransportować maszynę kosząc zarówno przydomowy trawnik oraz rekreacyjna działkę poza miastem. Małym minusem kosiarek spalinowych jest konieczność regularnej wymiany oleju oraz filtra powietrza. Musisz też kontrolować ilość paliwa.
Kosiarka traktorek
Traktorek ogrodowy to urządzenie, które sprawdzi się w wymagających warunkach. Jeżeli twój trawnik ma więcej niż 2000 m2 warto rozważyć jego zakup. Duży wydatek rekompensują w tym przypadku znaczne korzyści. Najważniejszą z nich jest wygoda. Siadasz, uruchamiasz urządzenie i jedziesz przed siebie. Koszenie dużego ogrodu odbywa się bez wysiłku, w bardzo dużym tempie. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania posiadanego mini traktorka do innych celów, po zakupieniu odpowiednich akcesoriów, z łatwością odśnieżysz lub zamieciesz podjazd, albo przetransportujesz drewno na opał.
Roboty koszące
Stworzono je dla miłośników gadżetów technologicznych i poszukiwaczy maksymalnego komfortu. Sprzęt automatyzuje wykonanie prac związanych z koszeniem trawnika – nie wymaga bezpośredniej obsługi przez człowieka, a ty masz więcej czasu na pozostałe obowiązki lub przyjemności. Robot koszący w razie potrzeby samoczynnie wraca do stacji ładującej, żeby naładować akumulatory. Dzięki specjalnemu przewodowi z łatwością wyznaczysz obszar, który ma być koszony. Kosiarka automatyczna (robotyczna) jest wydajna i niezawodna – wynikiem jej pracy jest perfekcyjnie wypielęgnowany trawnik. Musisz pamiętać, że roboty koszące najlepiej spisują się na równym podłożu, a wysoki trawnik należy najpierw skosić.
Wymienione urządzenia służą do koszenia głównej części trawnika – nie zawsze radzą sobie z zakamarkami i krawędziami. Rozwiązaniem jest zagospodarowanie przestrzeni, w taki sposób, aby kosiarka miała dostęp do całej jego powierzchni, na przykład: utwardzone podłoże z kamienia lub kostki brukowej, czy też ściółkowanie korą i grysem oraz użycie elastycznych obrzeży to jedne z wielu rozwiązań. Jeśli jednak nie chcesz wprowadzać zmian w ogrodzie rozważ zakup podkaszarki elektrycznej lub nożyc do trawy, dzięki tym urządzeniom wykosisz trawę wszędzie tam, gdzie nie dotrze kosiarka.
Funkcje kosiarki ułatwiające koszenie
Kluczem do utrzymania zadbanego trawnika jest odpowiednia kosiarka. To urządzenie niezbędne zarówno w mniejszym, jak i większym ogrodzie. Zakup kosiarki usprawni wykonanie zadań pielęgnacyjnych, a także sprawi, że precyzyjnie przystrzyżesz trawnik. Jednorazowa inwestycja zwiększy też twój komfort pracy w ogrodzie i sprawi, że zaoszczędzisz czas. Oto funkcje ułatwiające koszenie, na które warto zwrócić uwagę:
- napęd,
- duże, łożyskowane koła,
- skrętne koła,
- regulowany i składany uchwyt,
- centralna regulacja wysokości koszenia,
- funkcja mielenia trawy (mulczowanie),
- kosz na trawę,
- grzebienie zbierające źdźbła,
- łatwy rozruch silnika.
Napęd wspomaga prowadzenie maszyny, dzięki czemu praca jest dużo lżejsza – może być przedni, tylny, a nawet na 4 koła. Korzystniejszy jest napęd na przednią oś, wtedy manewrowanie kosiarką samojezdną jest łatwiejsze – opierając urządzenie na tylnych kołach możesz zmienić kierunek jazdy, bez blokowania napędu. Mechanizm 4x4 sprawia, że obie osie są wspomagane napędem, dzięki czemu z łatwością pokonasz zbocza i wzniesienia. Zaletą tego rozwiązania jest też lepsza przyczepność. Decydując się na kosiarkę spalinową z napędem, sprawdź czy możesz regulować prędkość przejazdu, pozwala to jeszcze lepiej kontrolować urządzenie i dopasować je do wykonywanej pracy.
Koła - im większe, tym lepsze. Kosiarka na dużych kołach lepiej znosi nierówności oraz znacznie wygodniej się ją prowadzi. Łożyska kulkowe odpowiadają za łatwość manewrowania, dlatego to kolejna rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Dostępne są również kosiarki ze skrętnymi kołami, co w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie, a wyminięcie przeszkody i skoszenie trawy wokół krzewów jest banalnie proste.
Element, który znacząco wpływa na ergonomię pracy to regulowany uchwyt. Możliwość zmiany wysokości sprawia, że dopasujesz jego pozycję do wzrostu użytkownika. W przypadku zmęczenia możesz też zmienić pozycję. Dobrze jeśli uchwyt jest składany – ułatwi to przechowywanie i transport. Dodatkowo zwróć uwagę na zakończenie uchwytu – pałąk wzdłuż całej rękojeści lub ergonomiczne uchwyty po obu stronach, dają możliwość wygodnej obsługi, zarówno lewą jak i prawą ręką.
Regulacja wysokości koszenia to bardzo istotna funkcja, która pozwala dostosować wysokość pracy kosiarki do naszych potrzeb. Zazwyczaj pierwsze koszenie w sezonie wymaga innej wysokości niż cotygodniowe koszenie latem lub koszenie po dłuższej nieobecności, gdy trawa urosła powyżej normy. Większość modeli kosiarek oferuje kilka poziomów regulacji. Kosiarki mogą być wyposażone w regulację koszenia: centralną, osiową lub punktową. Najwygodniejsza jest regulacja centralna, dzięki czemu jedną dźwignią zmienisz długość cięcia. Regulacja osiowa wymaga zmiany wysokości na każdej osi, a punktowa na każdym kole.
Funkcja mielenia (mulczowania), zbieranie do kosza oraz wyrzut boczny – to funkcje, które określają, w jaki sposób możesz pozbyć się skoszonej trawy. Funkcja mielenia sprawia, że kosiarka rozdrabnia źdźbła trawy, a ty nie musisz jej ani gromadzić w pojemniku, ani grabić. Zamiast tego zyskujemy naturalny nawóz, ale pamiętaj, że koszenie musi odbywać się regularnie, a trawa nie może być zbyt wysoka. Zbieranie do kosza do bardzo popularne rozwiązanie – koszona trawa wyrzucana jest z tyłu urządzenia, gdzie trafia do pojemnika. W tym przypadku ważna jest pojemność kosza – im większa, tym rzadziej musisz przerywać pracę żeby go opróżnić. Dodatkowo to mniej wycieczek do kompostownika lub innego miejsca składowania. Wyrzut boczny pozostawia skoszoną trawę, którą trzeba zgrabić i zebrać w celu utylizacji. Najczęściej można spotkać kosiarki, które posiadają kombinację powyższych funkcji i określane są jako 2w1 lub 3w1. Rozważ, jaki sposób jest dla ciebie najwygodniejszy i wybierz odpowiedni model kosiarki.
Jednym z udogodnień spotykanym głównie wśród kosiarek elektrycznych są grzebienie zbierające źdźbła trawy, dzięki takiemu rozwiązaniu dokładniej wykosisz brzegi trawnika przy elewacji lub ogrodzeniu.
Funkcja łatwego rozruchu dotyczy kosiarek spalinowych. W trybie manualnym, uruchomienie silnika wymaga energicznego pociągnięcia za linkę. Dużym ułatwieniem są systemy Easy/Ready Start, dzięki którym linka reaguje precyzyjniej. Mechanizm pozwala szybko i sprawnie uruchomić silnik kosiarki spalinowej. Producent często daje gwarancję uruchomienia maszyny przy określonej, maksymalnej liczbie pociągnięć za linkę. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaś rozruch elektroniczny (InStart), dzięki któremu uruchomienie silnika następuje za pomocą przycisku lub kluczyka (podobnie jak w kosiarce traktorku).
Jak dbać o kosiarkę?
Choć dobrej jakości kosiarki i traktorki pracują wydajnie przez długi czas, od czasu do czasu wymagają konserwacji oraz serwisowania. Najbardziej podatnym na wyeksploatowanie elementem kosiarki jest oczywiście nóż tnący, który w wyniku intensywnego użytkowania po prostu się zużywa. Gdy stanie się tępy, możesz go naostrzyć, sięgając po odpowiednie akcesoria do kosiarki lub też wymienić na nowy.
Jeśli korzystasz z kosiarki spalinowej, pamiętaj również o:
- regularnej wymianie oleju silnikowego (raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu),
- uzupełnianiu poziomu paliwa,
- regularnym oczyszczaniu i/lub wymianie filtra powietrza.
Istotne jest również regularne czyszczenie kosiarki z pozostałości ściętej trawy. Do czyszczenia korpusu przyda się mała szczotka z twardym włosiem zakończona skrobakiem. Dużym ułatwieniem będzie przyłącze do mycia (opcja dotyczy traktorów i kosiarek spalinowych) – w korpusie kosiarki zamocowany jest nypel do szybkozłączy, dzięki czemu łatwo i szybko podłączysz wąż ogrodowy, a bieżąca woda wyczyści spód kosiarki.
Kosiarkę przechowuj w suchym i bezpiecznym miejscu. W urządzeniach spalinowych nie zastawiaj paliwa na zimę – należy usunąć je specjalną wysysarką. Przechowywanie ułatwi możliwość złożenia uchwytu oraz kosza. Modele elektryczne można przechowywać w różnej pozycji, nawet powiesić na haku garażowym. Kosiarki spalinowe muszą być przechowywane w poziomie, wyjątkiem są niektóre modele, na przykład wyposażone w silniki Briggs&Stratton z funkcją MOW N’STOW. Takie urządzenie od razu po skończonej pracy można ustawić w pozycji pionowej bez opróżniania zbiornika paliwa i oleju, a ty oszczędzasz 70% miejsca.
Pamiętaj, że przed każdym przystąpieniem do koszenia należy dokonać oględzin i sprawdzić, czy urządzenie jest sprawne i nie posiada widocznych wad. Skontroluj osadzenie noża oraz jego ostrość. Sprawdź też, czy na trawniku nie zalegają kamienie, gałęzie oraz wystające korzenie – może to uszkodzić mechanizm tnący (nóż i piastę) oraz może być przyczyną wypadku. Nie zapomnij także o odzieży roboczej, która zabezpieczy części ciała narażone na urazy, głównie ręce oraz oczy.