Kosiarki, traktorki, roboty koszące

Kosiarki elektryczne

Kosiarki elektryczne przeznaczone są do stosowania na mniejszych przydomowych trawnikach, ponieważ obszar pracy ograniczony jest długością przedłużacza i dostępem do prądu. Przy wyborze kosiarki do trawy zwróć uwagę na wielkość koszonej powierzchni, moc kosiarki i szerokość koszenia. Dodatkowe funkcje ułatwiające koszenie trawnika, na które watro zwrócić uwagę to: łożyska kulkowe (lepsze prowadzenie urządzenia) oraz funkcja mielenia (nie musisz utylizować koszonej trawy).

Kosiarka jest jednym z podstawowych urządzeń w przydomowym ogrodzie. Właściciele trawników używają jej przez cały sezon – od późnej wiosny do jesieni. Przycinanie trawy pobudza jej wzrost, wzmacnia i zagęszcza darń. Poza tym sprawia, że trawnik wygląda estetycznie. Na rynku są dostępne m.in. kosiarki elektryczne. W jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej?

Kosiarka elektryczna – zastosowanie

Kosiarka jest niezbędna w każdym ogrodzie. Służy do koszenia trawników, ale też terenów niezagospodarowanych, porośniętych chwastami itp. W jakich miejscach najlepiej sprawdzi się model elektryczny?

  • Niewielki ogród – kosiarki elektryczne mają z reguły mniejszą moc niż urządzenia spalinowe, więc zazwyczaj nie są przeznaczone do koszenia dużych obszarów. Przyjmuje się, że kosiarka elektryczna wystarczy do koszenia powierzchni nie większej niż 600 m². Głównym ograniczeniem jest długość kabla zasilającego. Można ją zwiększyć, stosując przedłużacze, jednak należy pamiętać, że koszenie jest wtedy mniej efektywne, bo wraz ze wzrostem długości przewodu, spada napięcie na jego końcu.
  • Obszary z typową roślinnością, bez gęstych zarośli – elektryczny silnik nie jest przystosowany do ciężkiej pracy, nie nadaje się do ścinania grubych łodyg, bardzo gęstej i wysokiej trawy. W takich warunkach sprawdzi się kosiarka lub kosa spalinowa. Kosiarki elektryczne są przystosowane do regularnego koszenia niższej trawy.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Do zalet kosiarek elektrycznych można zaliczyć fakt, że generują mniej hałasu niż urządzenia spalinowe. Mają też bardziej kompaktowe wymiary, więc są poręczniejsze i lżejsze. Poza tym kosztują mniej niż ich spalinowe odpowiedniki. Wadą kosiarek elektrycznych jest z kolei ograniczony zasięg i konieczność zwracania uwagi na położenie kabla. Na rynku są wprawdzie kosiarki akumulatorowe, jednak ich moc – a tym samym efektywność – spada w miarę wyczerpywania się baterii. Dlatego nadają się głównie do koszenia bardzo niewielkich trawników, położonych na równym terenie.

Na co zwrócić uwagę kupując kosiarkę elektryczną?

W przypadku kosiarki na prąd należy zwrócić uwagę na to, gdzie i jak często będzie wykorzystywana.

  • Moc – kosiarki elektryczne mają moc mieszczącą się w przedziale 1000-1800 W. Im większa moc, tym większa wydajność, więc praca idzie szybciej, a kosiarka może skosić większy teren. Najsłabsze urządzenia (do 1400 W) są przeznaczone do koszenia ogrodów o powierzchni ok. 200 m², nieco mocniejsze (1600 W) mogą kosić działki o wielkości ok. 400 m². Do koszenia większego terenu warto zakupić kosiarkę o mocy 1800 W.
  • Szerokość i wysokość koszenia – zazwyczaj waha się od 31 do 40 cm. Im większa szerokość koszenia, tym krótszy czas pracy. Regulacja wysokości koszenia może okazać się bardzo przydatna na nierównym terenie lub w gęstej trawie. Zazwyczaj ma kilkustopniowy zakres (2-8 cm).
  • Pojemność kosza – większy kosz trzeba rzadziej opróżniać, więc praca przebiega sprawniej.
  • Rodzaj obudowy – dostępne są obudowy z tworzywa lub metalowe. Te drugie są wytrzymalsze, choć też nieco cięższe. Niektóre kosiarki mają obudowę wykonaną z aluminium – mocną, lekką i trwałą.
  • Dodatkowe udogodnienia – np. rodzaj i wielkość kół. Im większe, tym praca jest bardziej komfortowa. Powinny mieć solidne, stalowe łożyska. Ponadto praktyczną funkcją jest mulczowanie (rozdrabnianie) trawy. Kosiarki tego typu zazwyczaj mają dołączony kosz, jednak jego zakładanie nie jest konieczne.