Wybieramy płytki do łazienki – trendy

Opinii 10

Kolorystyka płytek łazienkowych – królują naturalne odcienie

Łazienka ma być miejscem odpoczynku i wyciszenia po męczącym dniu. W związku z tym lepiej zrezygnować z bardzo wyrazistych płytek w jakimś sezonowo promowanym kolorze.

Takie wnętrze najprawdopodobniej szybko stanie się niemodne, a poza tym na dłuższą metę może męczyć. Trudno też w nim będzie dokonać szybkiej zmiany, bo w grę wchodzi przecież skuwanie płytek. Dlatego warto postawić na stonowaną bazę.

Najlepsze będą odcienie neutralne – biele, beże, brązy i najmodniejsze od paru sezonów szarości w odcieniach od głębokiego grafitu do łagodnego popielatego. Czy taka łazienka nie będzie nudna? Nie! Możemy ją uzupełnić kolorowymi akcesoriami, ręcznikami, dywanikiem. Albo bardziej klasycznie zestawić białe płytki z czarnymi.

Takie kontrasty ożywią wystrój. Wiele też zyskamy, odpowiednio projektując oświetlenie. Wszystko to razem pozwoli się poczuć w łazience jak w najlepszym spa, bez konieczności wychodzenia z domu.

Płytki łazienkowe blisko natury

Obok naturalnych kolorów popularne we wnętrzach są naturalne faktury i materiały. Kamienie naturalne i beton nie są już tylko materiałami budowlanymi, ale też poszukiwanymi i cenionymi we wnętrzu materiałami wykończeniowymi. Coraz więcej osób przekonuje się do nich, dlatego można je spotkać nie tylko w katalogach, ale również w coraz większej liczbie łazienek.

Ten powrót do naturalności i prostoty daje poczucie komfortu i wygody. A oryginalna struktura czy użylenie tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Jakość użytych w łazience płytek i ich harmonijna kompozycja są dziś bardziej na topie i świadczą o guście właścicieli bardziej niż bogate zdobienia.


Niewątpliwe walory w budowaniu przytulnego klimatu we wnętrzu ma drewno. Jednak to do łazienki musi odznaczać się szczególnymi właściwościami, między innymi wysoką odpornością na wilgoć, by mogło zdać egzamin. Takie walory mają gatunki egzotyczne, jednak ich wysoka cena często stanowi barierę.

Alternatywą dla drewna w łazience mogą być płytki drewnopodobne, które coraz bardziej realistycznie oddają odcienie i strukturę naturalnego materiału, jednocześnie zachowując właściwości tradycyjnych płytek ceramicznych. 

Skandynawski minimalizm

Zadomowił się we wnętrzach na dobre i nic nie wskazuje na to, żeby miał przeminąć. Mowa o trendzie skandynawskim, który lubimy też w naszych łazienkach.

Prostota, naturalność, urok szlachetnych materiałów. Za to go kochamy. Może być bardziej minimalistyczny, albo wręcz odwrotnie – nawiązywać z nostalgią do przeszłości, co znajduje odzwierciedlenie w przecieranych meblach, retro armaturze, cementowych kaflach we wzorki. Te ostatnie święcą tryumfy w łazienkach, mimo dosyć wysokiej ceny. Nawet pas takiej glazury na ścianie przy umywalce może diametralnie odmienić charakter wnętrza.

 

Prawdziwym hitem jest styl skandynawski połączony z akcentami orientalnymi. Marokańskie arabeski występują również w formie uproszczonej, nieco zgeometryzowanej, co wygląda nie mniej efektownie. Ozdobione takimi motywami płytki umieszczone między lustrem a umywalką lub przy natrysku wyraźnie zaakcentują poszczególne strefy we wnętrzu. Opcjonalnie można minimalistyczne wnętrze łazienki ożywić wzorzystą posadzką.

 

Niesłabnącą popularnością cieszy się również mozaika. Jej ogromny potencjał trzeba jednak wykorzystywać z umiarem. Położona wszędzie będzie zbyt dominująca i przytłaczająca. Ograniczmy więc ją do wybranych elementów, np. zabudowy wanny czy ściennej niszy, która służy za półkę na kosmetyki. Ciekawy wizualnie efekt daje zestawienie mozaiki z tej samej kolekcji, ale w dwóch różnych formatach. 

Nowe wzory płytek łazienkowych

Do tego, że możemy wybierać spośród tysięcy wzorów glazury, jesteśmy już przyzwyczajeni. Teraz różnorodne są nie tylko desenie, ale też kształty ceramicznych kafli. Coraz większą popularność zdobywają płytki trójkątne, sześciokątne, w kształcie rombów, arabesek… Są tak wyjątkowe i oryginalne, że nie potrzebują wyrazistych kolorów. W czerni, bieli czy szarości prezentują się naprawdę zjawiskowo.


Zmienia się też podejście do struktury płytek. Modne są teraz takie, które dzięki wypukłościom i wgłębieniom zyskują wymiar 3D. Światło, które pada na mniej lub bardziej regularne wzory takich płytek, modeluje fakturę wykończonej nimi ściany w zależności od kąta patrzenia. Wybór struktur jest bardzo szeroki – od prostych wzorów geometrycznych, przez motywy kwiatowe aż po skomplikowane plecionki. I znowu – nie trzeba, a wręcz nie można, nimi wykańczać całej łazienki, a tylko wyeksponować na fragmencie ściany w charakterze intrygującego detalu. 

Łazienka na lata

Jej komfort zależy od wielu czynników. Odpowiednio dobranej ceramiki, ergonomicznego rozmieszczenia sprzętów, dobrego oświetlenia. Okazuje się, że niebagatelną rolę odgrywa również wykończenie ścian. Dzięki niemu łazienka może stać się oazą pożądanego odprężenia. Nie warto tego wyboru zostawić przypadkowi, bo chcemy się w niej przecież dobrze czuć nie przez jeden sezon, ale przez całe lata. 

Dodano: 07-06-2017