WC kompakty

Opinii 6

Jest dużo różnych rozwiązań WC. Są kompakty stojące, muszle podwieszane, miski ustępowe stojące. Są sedesy dla dzieci, są chemiczne przenośne. Sedes jest urządzeniem kupowanym na lata, ważne by był ciągle sprawny, estetyczny i by można było dostać elementy zamienne na rynku.

RODZAJE WC KOMPAKTÓW

 

1. Podział ze względu na sposób montażu (poziome, pionowe)
2. Podział ze względu na mechanizm spłukujący (zwykły, 3/6l, stop)
3. Podział ze względu na sposób spłukiwania muszli (zwykłe, "dookoła" - kropelkowe)
4. Podział ze względu na typ (klasyczny, z półką, krótki)
5. Podział ze względu na sposób pakowania (zestaw, ceramika w częściach)
6. Cechy dodatkowe (kolor ceramiki, marka, producent, gwarancja, dostępność deski do kompletu)

 

 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB MONTAŻU

 

W zależności od tego, jak jest doprowadzona instalacja kanalizacyjna w łazience (wyprowadzenie z podłogi czy ze ściany), decydujemy się na kompakt odpowiednio: z odpływem dolnym (zwanym również "warszawskim", pionowym) lub z odpływem bocznym (zwanym także "poznańskim", poziomym lub uniwersalnym).

 

 

Wyprowadzenie dolne, schowane pod ceramiką       

Wyprowadzenie boczne, skierowane do ściany

 

 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA MECHANIZM SPŁUKUJĄCY (ZWYKŁY, 3/6L, START/STOP)

 

Większość kompaktów ma systemy oszczędzania wody.

 

Jednym z nich jest wodo-oszczędny mechanizm spłukujący "start/stop" - drugie naciśnięcie przycisku spłukującego zatrzymuje spuszczanie wody.

 

Innym rozwiązaniem jest wodo-oszczędny mechanizm z przyciskiem dzielonym (3/6 litra) - odrębne przyciski do spuszczenia 3 litrów i 6 litrów.

 

 

Mechanizm "stop"

Mechanizm "3/6 litra"

 

 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB SPŁUKIWANIA MUSZLI

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tak zwany system spłukiwania kropelkowego (gdzie otwory spłukujące umieszczone są dookoła muszli). Zapewnia on czystość i higienę muszli sedesowej. Muszla kompaktowa powinna mieć przynajmniej spłukiwanie z 4 stron, warto upewnić się w tej sprawie, gdyż nie każdy model posiada taki system spłukiwania.

 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA TYP (KLASYCZNY, Z PÓŁKĄ, KRÓTKI, NAROŻNY)

 

Kompakty mogą mieć półkę, lub nie. Te drugie są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Są też modele kompaktów specjalnie przystosowane do stawiania w małych łazienkach. Mogą być krótsze lub mieć spłuczkę przystosowaną do ustawienia w rogu.

 

 

Kompakt narożny

Kompakt klasyczny

 

 

W ZESTAWIE ("PACK") CZY W CZĘŚCIACH?

 

Niektóre kompakty są przygotowywane w zestawie składającym się z muszli, zbiornika, śrub mocujących i czasami deski. Jest to bardzo wygodny sposób na transportowanie kompaktów i magazynowanie, a także zwiększa nam prawdopodobieństwo, że wszystkie elementy doskonale będą do siebie pasowały.

 

Tym niemniej ceramika "z wyższej półki" z reguły sprzedawana jest w częściach. Dzieje się tak, gdyż dzięki temu możemy dobrać do muszli zbiornik z optymalnym dla nas systemem spłukującym.

 

 

KOLOR CERAMIKI, MARKA, PRODUCENT, GWARANCJA

 

Zdecydowana większość kompaktów na rynku jest biała. Inne kolory częściej występujące to: beżowy, zielony egejski, szary, niebieski, różowy. Na rynku polskim jest wielu znanych producentów ceramiki. Każdy z nich ma różne marki i modele (serie) kompaktów. Udzielają oni zazwyczaj 5-6 letniej gwarancji na ceramikę, jednakże nie obejmuje ona uszkodzeń mechanicznych.

 

Nie do wszystkich kompaktów jest przewidziana przez producenta idealnie pasująca deska, zarówno twarda jak i miękka. Do niektórych są deski tylko z plastiku miękkiego. W większości przypadków można tym niemniej dobrać deskę uniwersalną.

Dodano: 01-03-2012