WC kompakt – jakie rozwiązania warto wybrać?

Opinii 0

Mimo ogromnej popularności sedesów podwieszanych montowanych na stelażach, WC kompakty, w których miska ustępowa zintegrowana jest ze zbiornikiem, nadal mają swoich zwolenników. Nic dziwnego – ich montaż jest łatwy, a cena atrakcyjna. Producenci, podążając za modą, oferują coraz to nowsze rozwiązania – nie tylko atrakcyjnie stylistyczne, ale również ułatwiające sprzątanie.

Podział WC kompaktów ze względu na rodzaj odpływu

podział WC kompaktówO wyborze odpowiedniego WC kompaktu decyduje przed wszystkim sposób doprowadzenia instalacji kanalizacyjnej do łazienki. Ważne jest to, czy wyprowadzenie jest w ścianie czy w podłodze. Możemy więc w naszej łazience zamontować WC kompakt z odpływem bocznym (tzw. poznańskim, poziomym). Model ten charakteryzuje się poziomym odpływem i przeznaczony jest do podejścia kanalizacyjnego w ścianie.

 

Gdy odpływ znajduje się w podłodze lub stropie, musimy kupić WC kompakt z odpływem dolnym (zwany warszawskim, pionowym). Jest on wyposażony w odpływ pionowy. Montując ten rodzaj WC kompaktu, musimy dopilnować, aby odległość od ściany była dostosowana do wymiarów urządzenia.

 

Jeśli spłuczka będzie zbyt duża, nie będzie przylegała do ściany, natomiast zbyt mała może spowodować, że montaż WC kompaktu będzie niemożliwy. Wyjściem w takiej sytuacji może być montaż miski typu poznańskiego za pomocą rury schodzącej do odpływu podłodze (nie jest to jednak estetyczne rozwiązanie, gdyż połączenie będzie widoczne) lub miski z odpływem uniwersalnym.

 

 

WC kompakty

kompakty WCWybierając WC kompakt, musimy zwrócić również uwagę na pojemność zbiornika spłukującego – najczęściej jest to 6 litrów. W oszczędzeniu wody pomoże nam natomiast odpowiedni rodzaj spłuczki.

 

Możemy zdecydować się na przycisk dwudzielny (zazwyczaj 3/6 litrów), dzięki czemu mamy możliwość wyboru spłukiwania całą pojemnością zbiornika lub tylko jego połową.

 

Dostępne są również przyciski spłukujące wyposażone w mechanizm „start/stop” – drugie naciśnięcie umożliwia zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

 

 

WC kompakty a sposób spłukiwania muszli

Decydując się na WC kompakt, warto wybrać taki model z tak zwanym systemem spłukiwania kropelkowego – otwory spłukujące umieszczone są dookoła muszli. Rozwiązanie to zapewnia czystość i higienę muszli sedesowej. Zwróćmy uwagę, czy muszla ma minimum spłukiwanie z 4 stron – nie każdy model ma wyposażony jest w taki system.

 

Można też kupić kompakty o konstrukcjach bezkołnierzowych – brak obrzeża otaczającego miskę od wewnątrz sprawia, że w muszli nie ma przestrzeni i zakamarków, w których mogłyby rozwijać się bakterie.

 

 

Jaki model WC kompakt wybrać?

model WC kompaktuPrzeważająca większość dostępna na naszym rynku WC kompaktów jest biała. Jednak jeśli zależy nam na innym kolorze, mamy również możliwość jego wyboru. Dość często możemy zakupić urządzenia w kolorze beżowym, zielonym, szarym, niebieskim, a nawet różowym – będziemy musieli jednak za nie zapłacić więcej niż za białe. Producenci oferują także swoje wyroby w różnych wersjach. Możemy zdecydować się na WC kompakt np. z półką, chociaż te bez niej są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Na rynku są także modele specjalnie przystosowane do w małych łazienek. Mogą być krótsze lub mieć spłuczkę przystosowaną do montażu w narożniku pomieszczenia.

 

To, ile zapłacimy za WC kompakt, zależy od rodzaju ceramiki, z której został on wyprodukowany. Modele szkliwione są bardziej odporne na uszkodzenia, ale pamiętajmy, że szkliwo też może mieć różną jakość, z tego powodu najlepiej wybierać urządzenia renomowanych producentów. Powierzchnia ceramiki może być również pokryta powłoką hydrofobową ułatwiającą utrzymanie w czystości. Producenci na swoje wyroby udzielają najczęściej 5-6-letniej gwarancji, jednak nie obejmuje ona uszkodzeń mechanicznych.

 

 

WC kompakt – wybrać w zestawie czy częściach?

WC kompakt w zestawieWygodnym rozwiązaniem jest zakup WC kompaktu od razu z całym niezbędnym asortymentem. W gotowym zestawie znajduje się: muszla, zbiornik, śruby mocujące, a czasami też deska sedesowa.

 

Jest to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie – mamy gwarancję, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały i niczego nie zabraknie podczas montażu. Jednak najczęściej ceramika z tzw. górnej półki sprzedawana jest w częściach. Dzięki temu możemy dobrać do muszli zbiornik z optymalnym dla nas systemem spłukującym.

 

Przez zakupem WC kompaktu sprawdźmy, czy nie jest uszkodzony: popękany, przebarwiony, z zaciekami czy chropowatą powierzchnią.

 

 

Jaki rozmiar WC kompaktu wybrać?

Musimy pamiętać, że wymiary WC kompaktu muszą być oczywiście dopasowane do wielkości łazienki, nie tylko ze względów estetycznych. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich odległości między nim a pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie, gdy łazienka czy toaleta są małe.

 

Wybierając więc WC kompakt, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę jego długość, czyli odległość między jego przednią krawędzią a ścianą. W urządzeniach z podejściem poznańskim i warszawskim jest ona mniejsza niż w tych z podejściem uniwersalnym – jest to więc model lepiej sprawdzający się w małych łazienkach.

Dodano: 08-04-2019