Wanny - wymiary a wielkość łazienki

Opinii 19

Wannę kupuje się na lata i dlatego też jej wybór powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji o zakupie wanny, warto się zastanowić jaki wanna ma mieć kształt i wielkość. Z jakiego rodzaju materiału powinna być zbudowana i jakie ma mieć zastosowania. W którym miejscu w łazience zostanie ustawiona, czy ma mieć opcję hydromasażu, jakie akcesoria zostaną do niej zamontowane. Tego typu wątpliwości jest wiele, a my postaramy się większość z nich omówić.

WIELKOŚĆ ŁAZIENKI

Wybór wanien do małej i dużej łazienki jest bardzo szeroki. Lepiej jest zamontować większą wannę, jeśli zmieści się ona w małej łazience. Komfort użytkowania większej wanny z reguły niestety wiąże się z większym zużyciem wody.

 

ROZWIĄZANIA DO MAŁYCH ŁAZIENEK

 

WANNA KRÓTKA BEZ SIEDZISKA 100-140 cm długości na 70-75 cm szerokości

Największy wybór wanien na rynku to wanny o długości 140 cm. Mniejsze wanny bez siedziska są zazwyczaj emaliowane. Jeżeli są głębokie, można mieć problemy z podnoszeniem się z takich wanien.

 

 

 

 

WANNA KRÓTKA Z SIEDZISKIEM - 120 cm długości

Wanny mniejsze bywają z siedziskiem. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób wyższych oraz mających kłopoty ze wstawaniem. W razie potrzeby można zamontować specjalne uchwyty ułatwiające podnoszenie się.


 

 

 

COŚ POMIĘDZY BRODZIKIEM I WANNĄ (głęboki brodzik z siedziskiem) 100-120 cm długości na 80 cm szerokości

Wyśmienite rozwiązanie dla osób korzystających z prysznica, jednak pragnących mieć możliwość wykąpania dziecka, umycia nóg na siedząco czy też zrobienia drobnej, ręcznej przepierki.

 

 

 

WANNY ASYMETRYCZNE

Mogą pasować do małej łazienki, ale trzeba się liczyć z tym, że będą miały przynajmniej 140 cm długości. Ich szerokość zaczyna się od 75 cm.

Dzięki swojemu kształtowi wanny asymetryczne ("trójkątne") mają większą powierzchnię kąpielową niż prostokątne, przy tej samej długości. Wyglądają elegancko i nowocześnie. Przy kupnie takiej wanny do małej łazienki warto zwrócić uwagę, aby miała wąski rant.

 

 

HYDROMASAŻ.

Aby w małej wannie zamontować hydromasaż, trzeba się liczyć z tym, że pompa może wystawać troszkę poza krawędź wanny.

Tym niemniej nie jest złym rozwiązaniem zastosowanie hydromasażu w małej wannie, gdyż dysze masujące są wtedy bliżej ciała i silniej odczuwamy masaż.


 

ROZWIĄZANIA DO DUŻYCH ŁAZIENEK

WANNY PROSTOKĄTNE DŁUGIE - nawet do 180 cm długości

Najbardziej typową wanną jeśli chodzi o długość to wanna 170 cm. W takiej wannie nawet wysokie osoby mogą się łatwo zanurzyć. Warto też mieć na uwadze, że im dłuższa i głębsza wanna, tym zużycie wody jest większe. Wanna zużywa znacznie więcej wody niż kabina prysznicowa. Za to relaks i komfort kąpieli w wannie jest niezastąpiony.

 

 

 

 

 

 

WANNY ASYMETRYCZNE

Wszystkie wanny "trójkątne" są z akrylu, ABS lub innych tworzyw sztucznych. Przy zakupie takiej wanny należy dokładnie przemyśleć miejsce, w którym będzie zamontowana bateria oraz gdzie znajduje się odpływ wody z syfonu.

 

 

 

 

 

 

WANNY SYMETRYCZNE

Tego typu wanny znajdujemy w wymiarach od 120 cm x 120 cm do ponad 150 cm x 150 cm. Są duże, wygodne, mają często siedzisko lub specjalne miejsce na oparcie ręki. Mieści się w nich dużo wody.

 

 

 

 

 

SPECJALNE ROZWIĄZANIA

Oprócz specjalnych wanien dostosowanych do małych i dużych pomieszczeń istnieje bardzo szeroka gama wanien do średniej wielkości łazienek. Takie wanny często wybieramy w zależności od ich kształtu, funkcji, rodzaju materiału.

 

 

WYMIARY WANNY

 

Wanny mają od 100 cm do ponad 180 cm długości. Najbardziej typowe mieszczą się w przedziale od 140 cm do 160 cm w przypadku "trójkątnych" i od 140 cm do 170 cm w przypadku prostokątnych. Dla osoby mającej 170 cm wzrostu już wanna o długości 150 cm powinna być wygodna.

 

 

Szerokości wanien asymetrycznych wahają się od 75 cm (bardzo rzadko można spotkać taką wannę) do ponad 150 cm. Natomiast standard w przypadku wanien prostokątnych to 70 cm. Są oczywiście wyjątki.

 

 

 

Głębokość wanien jest bardzo różna: od 38 cm do ponad 50 cm. Najpłytsze są brodziko-wanny: mają nawet poniżej 30 cm głębokości. Uwaga! Wysokość wanny i jej głębokość to nie to samo. Za wysokość odpowiada wysokość stelaża lub nóżek.

 

Dodano: 01-03-2012