Wanny - materiał, jakość, trwałość, marka

Opinii 5

Wannę kupuje się na lata i dlatego też jej wybór powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji o zakupie wanny, warto się zastanowić jaki wanna ma mieć kształt i wielkość. Z jakiego rodzaju materiału powinna być zbudowana i jakie ma mieć zastosowania. W którym miejscu w łazience zostanie ustawiona, czy ma mieć opcję hydromasażu, jakie akcesoria zostaną do niej zamontowane. Tego typu wątpliwości jest wiele, a my postaramy się większość z nich omówić.

RODZAJ MATERIAŁU

Większość wanien produkowana jest z 4 rodzajów materiału, jednakże ponad 90% wanien na rynku to wanny metalowe i akrylowe.

 

WANNY METALOWE

 

Są powszechnie znane również jako: emaliowane, stalowe, blaszane.

 

Są to wanny prostokątne, niedrogie. Zaletą tych wanien jest możliwość wyczyszczenia do błysku emalii. Wadą jest to, że woda w nich szybciej stygnie, emalia może się obić i wtedy pojawiają się brzydkie ciemne odpryski, których nie da się idealnie zamalować. Odkręcona woda głośniej obija się o wannę (przeszkadzamy sąsiadom, gdy kąpiemy się późnym wieczorem). Ponadto odczuwamy zimno, gdy wchodząc dotykamy wanny plecami.

 

Niestety nie można w nich zamontować systemu hydromasażu.

 

 

WANNY AKRYLOWE

 

Są lekkie i wytrzymałe. Woda w nich dłużej trzyma temperaturę. Są cichsze od emaliowanych, cieplejsze i mniej śliskie. Można w nich instalować hydromasaż. Akryl dobrej jakości nie żółknie i jest odporny na uderzenia. Dostępna jest szeroka oferta wzorów.

 

Mogą się jednak rysować. Na szczęście są na rynku środki bardzo dobrze usuwające zarysowania akrylu.

 

 

WANNY Z TWORZYWA (ABS, AKRYLOWANE)

 

Mają prawie wszystkie zalety akrylu plus jeszcze jedną: niższą cenę. Jednakże, niestety, są mniej odporne na uderzenia i zarysowania. Przy wieloletnim użytkowaniu ma to duże znaczenie.

 

 

WANNY ŻELIWNE

 

Rzadko spotykane i bardzo drogie. Kiedyś gościły często w naszych domach, były bardzo wytrzymałe, ale ich produkcja jest coraz mniej opłacalna. Teraz wanny żeliwne są raczej stylizowane na antyczne (tzw. styl retro). Właściwości mają podobne do emaliowanych.

 

 

TRWAŁOŚĆ, JAKOŚĆ, GWARANCJA I SERWIS POSPRZEDAŻOWY

Z trwałości słyną wanny żeliwne, ale równie trwałe są wanny z grubego akrylu. Na wanny akrylowe o grubości 5 mm i więcej producenci czasem dają nawet 25 lat gwarancji! Bezpieczna grubość akrylu, świadcząca o tym, że wanna jest trwała to 4 mm.

 

W przypadku wanien emaliowanych, czynniki świadczące o jakości to: grubość blachy (standardowo od 1,8 mm do 3,5 mm), jakość emalii (bardzo trudno jest ją określić) oraz to, czy wanna jest pojedynczo czy podwójnie emaliowana.

 

Wanna to zakup na lata. Warto się upewnić, czy producent daje przynajmniej 5 lat gwarancji na wannę.

 

UWAGA! Gwarancji nie podlegają pęknięcia, obicia i zarysowania wanien.

 

Dodatkowym czynnikiem, który może nas przekonać do zakupu wanny jest serwis w razie jakichkolwiek problemów z wanną. Szczególnie dotyczy to wanien z hydromasażem. Niektóre firmy mają natychmiastowy serwis w domu klienta. Warto o to zapytać w sklepie.

 

 

KOLORYSTYKA W ŁAZIENCE

Na rynku znaczna większość wanien jest w kolorze białym. Można jednak znaleźć pełną gamę kolorowych wanien akrylowych, ale wiążą się z tym pewne problemy:

 

1. Dobranie odcienia ceramiki do koloru wanny (bardzo mało ceramiki kolorowej można znaleźć na rynku)
2. Wybór wanien pod względem rozmiaru i kształtu w ramach danego koloru jest ograniczony.
3. W razie uszkodzenia lub zarysowania wanny kolorowej trudno jest znaleźć odpowiedni środek do pielęgnacji.

 

Warto pamiętać, że o atrakcyjności kolorystycznej łazienki decyduje glazura i dodatki.

 

 

MARKA, KRAJ POCHODZENIA, SPECJALIZACJA PRODUCENTA

Jest wiele renomowanych firm produkujących i zajmujących się dystrybucją wanien. Często dla nas ma znaczenie to, czy dany producent specjalizuje się w wannach, czy też są one dodatkowym towarem w jego ofercie.

 

Sugerujemy się również krajem pochodzenia wanien. Synonimem jakości są szkockie wanny akrylowe czy też niemieckie wanny podwójnie emaliowane.

 

Dodano: 01-03-2012