Wanny - kształt i zastosowanie

Opinii 0

Wannę kupuje się na lata i dlatego też jej wybór powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji o zakupie wanny, warto się zastanowić jaki wanna ma mieć kształt i wielkość. Z jakiego rodzaju materiału powinna być zbudowana i jakie ma mieć zastosowania. W którym miejscu w łazience zostanie ustawiona, czy ma mieć opcję hydromasażu, jakie akcesoria zostaną do niej zamontowane. Tego typu wątpliwości jest wiele, a my postaramy się większość z nich omówić.

PRZEZNACZENIE WANNY

DO KĄPIELI I PRANIA

Czasem oprócz kąpieli przyjdzie nam coś uprać. Wystarczy wtedy mała, głęboka wanna. Im wanna jest większa, tym większą suszarkę na ubrania możemy nad nią zawiesić, wykorzystując wannę do zbierania i odprowadzania ociekającej z rzeczy wody.

 

 

 

KĄPIEL W PIANIE I KSIĄŻKA

Nie ma nic lepszego niż gorąca kąpiel w pianie i książka. Wyśmienitym sposobem na złapanie oddechu i na stres dnia codziennego jest chwila relaksu w wannie. Wtedy każda typowa wanna będzie dobra. Pamiętajmy tylko, że wanny akrylowe dłużej utrzymują temperaturę wody niż metalowe.

 

 

RANO PRYSZNIC, WIECZOREM DŁUGA KĄPIEL

Wannę możemy odpowiednio przystosować do prysznica. Przede wszystkim trzeba ją odpowiednio osłonić, aby nie zalewać mieszkania. Do tego służą osłony szklane i akrylowe, zasłonki prysznicowe lub kabiny nawannowe. Najlepiej, gdy osłona wygodnie się składa lub zsuwa oraz gdy jest z wytrzymałego materiału typu szkło hartowane. Warto też, by wanna miała dno antypoślizgowe.

 

 

 

KĄPIEL WSPÓLNA

Niektóre wanny są specjalnie przystosowane do tego, by mogły się w nich zmieścić dwie osoby. Syfon wtedy jest pośrodu, gdy wanna jest prostokątna (aby nikt nie siedział na korku). Wanna jest długa i nieco szersza niż standardowo.


 

JESZCZE JEDNO ROZWIĄZANIE

Jest jeszcze inne ciekawe rozwiązanie wanny dwuosobowej. W tym przypadku syfon jest w dolnej części wanny. Z jednej strony zmieszczą się dwie osoby. Jest to wanna przeznaczona do salonów łazienkowych.

 

 

 

 

HYDROMASAŻ LECZNICZY LUB RELAKSACYJNY

 

Hydromasaż dla relaksu...

...lub hydroterapii

- jest wiele rodzajów wanien i systemów

 

Wanny mogą mieć wodne systemy hydromasażu, powietrzne lub wodnopowietrzne. Wodne systemy oprócz zapewnienia relaksu, są lecznicze. Systemy bywają różne. Mogą mieć sterowanie pneumatycznie i elektronicznie, opcję podgrzewania wody, podświetlenie halogenowe, mogą być wyposażone w dysze wirujące na stopy i inne.

 

 

system powietrzny

system wodny

system wodnopowietrzny

 

KSZTAŁT WANNY

Ze względu na kształt wanny dzielimy na 4 główne grupy

 

PROSTOKĄTNE

Najbardziej standardowe wymiary to 140, 150, 160 i 170 cm długości na 70 cm szerokości. Różnią się kształtem wewnątrz obrysu wanny, głębokością, pojemnością.

 

 

 

 

ASYMETRYCZNE

Wanny trójkątne, których jeden bok jest dłuższy od drugiego. Są teraz bardzo powszechne. Standardowa gama obejmuje wanny od 140x90 cm do 170x110 cm. Akryl jest materiałem łatwym do profilowania, zatem wanny asymetryczne często mają siedzisko, podłokietniki, dno antypoślizgowe.

 

 

 

UWAGA! Wanny te dzielą się na lewe i prawe. Ogólnie jest przyjęte, że wanna lewa ma kąt prosty z lewej strony, gdy patrzymy na nią stojąc przy krótszym boku (są jednak wyjątki - szkocka firma Carron ma odwrotną nomenklaturę)

 

 

*** PRAWA ***

*** LEWA ***

 

 

SYMETRYCZNE

Mają dwa boki wanien o tych samych rozmiarach. Zajmują dużą część łazienki w rogu, są eleganckie i mają różne wymiary, standardowo od 120x120 cm do 150x150 cm. Wanny symetryczne są robione z akrylu i mają różne wykończenia wewnątrz.

 

 

 

NIETYPOWE

Nietypowych wanien jest bardzo dużo. Zazwyczaj dostępne są one na zamówienie. Różnią się między innymi kształtem. Są okrągłe, sześciokątne, ośmiokątne, owalne wolnostojące i inne.

 

 

 

 

CENA WANNY

Cena wanien zależy od kilku czynników. Pamiętajmy przede wszystkim, że wanna jest to zakup na lata i mała różnica w cenie często zwróci nam się w komforcie użytkowania. Z reguły relacje cenowe prezentują się następująco:

 

Dodano: 01-03-2012