Wanna przyścienna czy wolnostojąca?

Opinii 5

O tym czy zdecydujemy się na wannę przyścienną lub wolnostojącą decyduje przede wszystkim wielkość łazienki. Modele przyścienne dobierzemy nawet do niewielkich pomieszczeń, wolnostojąca wymaga więcej miejsca. Wanny wolnostojące są również droższe od modeli przyściennych. Co jeszcze może wpłynąć na ich wybór?

PRZESTRZEŃ

Urodę wanny wolnostojącej docenimy tylko wówczas, gdy będzie ona oderwana od ściany co najmniej trzema bokami, tak by był do niej dostęp co najmniej z trzech stron. Jednak najlepiej tego typu wanna wygląda, gdy zostaje ustawiona pośrodku łazienki lub większej odległości od jej ścian.

 

Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy łazienka ma co najmniej 9-12 m². Trzeba pamiętać, by przestrzeń między wanną a innym sprzętem czy ścianą wynosiła co najmniej 60-70 cm. Z jednej strony należy zaś zostawić około 90-110 cm wolnej przestrzeni, co umożliwi wygodne wytarcie się po wyjściu z wanny.

WYMIARY

Wanny przyścienne występują w znacznie większej liczbie wymiarów niż te wolnostojące. Najmniejsze wanny przyścienne mogą mieć długość 100-120 cm i szerokość 70 cm. Wanny wolnostojące nie występują w tak bardzo małych wymiarach jak przyścienne. Najmniejsze mają co najmniej 165 cm długości i szerokość 75 cm. Jeśli preferujemy kąpiele we dwoje warto zdecydować się na modele dwuosobowe. Mają one wymiary np. nawet 230x130 cm. Należy je uwzględnić aranżując pozostałą przestrzeń łazienki.

KSZTAŁTY

Wanny przyścienne to najczęściej wanny prostokątne. Coraz więcej zwolenników mają też narożne wanny przyścienne. Mogą być asymetryczne, produkowane jako lewe i prawe oraz symetryczne. Ich wnętrze może mieć formę klasyczną lub też być wyprofilowane tak, by leżenie w niej było jak najbardziej komfortowe.

 

Decydując się na model narożny warto wybrać ten z siedziskiem. Wannę przyścienną można też kupić razem z parawanem nawannowym, wówczas mogą one pełnić funkcję kabiny prysznicowej. Wanny wolnostojące są zazwyczaj owalne lub okrągłe. Mogą też być wielokątne lub przyjmować kształt łzy czy serca.

 

Wanny prostokątne są rzadziej spotykane wśród wanien wolnostojących. Dużą popularnością cieszą się te w stylu retro o płynnej linii i zaokrąglonych krawędziach. Ich elementem dekoracyjnym są nóżki, których ozdobna forma może stać się punktem wyjścia do aranżacji łazienki.

 

Wanny wolnostojące to produkt luksusowy i z zasady dający poczucie komfortu, dlatego zazwyczaj mają one wyprofilowane podłokietniki, a także zagłówek. Często występują również w wersji z hydromasażem.

MATERIAŁ

Zarówno wanny przyścienne jak i wolnostojące produkuje się bardzo często z akrylu. Wanny akrylowe są dość lekkie, a więc łatwo się je przenosi, przewozi i montuje. Akryl jest ciepły i miły w dotyku. Uszkodzenia są na nim mało widoczne i łatwo je spolerować odpowiednią pastą.

 

Zaletą wanien akrylowych jest także odporność na przebarwienia. W przeciwieństwie do wanien stalowych nie grozi im korozja. Wanny akrylowe wytłacza się z płyt grubości 4-8 mm, akryl może być dwu lub trójwarstwowy. Im warstwa akrylu jest grubsza, tym wanna jest trwalsza, ale też droższa.

 

Najbardziej trwałe są wanny z wzmocnionymi dnem i ściankami bocznymi. Lepiej także tłumią hałas i dłużej utrzymują ciepło. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wanna akrylowa z powłoką hydrofobową. Wanny stalowe to najczęściej modele przyścienne. Są cięższe od akrylowych. Pokrywa się je emalią, która jest odporna na uderzenia, zarysowania oraz działanie detergentów. Jeśli chcemy, by wanna stalowa dobrze trzymała ciepło, należy zamontować obudowę styropianową izolującą wannę termicznie i akustycznie.

 

Modele wolnostojące wykonuje się także z żeliwa. Wanny żeliwne są bardzo ciężkie, dlatego nie zawsze można je zamontować na wyższej kondygnacji. Ich zaletą jest trwałość, tego typu wanny również bardzo długo trzymają ciepło, choć długo się nagrzewają. Wanny wolnostojące wykonuje się również z konglomeratów i kompozytów. Są one bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą być pokryte powłoką hydrofobową, dzięki której łatwo spływa po nich woda i słabiej przylega brud oraz trudniej rozwijają się drobnoustroje.

Dodano: 28-11-2013