Układamy mozaikę w łazience

Opinii 5

Powierzchnie wykończone mozaiką kojarzą się z dawnymi łaźniami i uzdrowiskowymi basenami. Ponadczasowy urok tych małych elementów sprawia, że mozaika nadal jest chętnie układana nie tylko w domowych łazienkach. Planując wykończenie łazienki mozaiką mamy możliwość wyboru między kilkoma jej rodzajami. Warto wiedzieć, że dzięki niewielkim wymiarom pozwala ona na wykończenie nawet trudnych miejsc, np. obudowy wanny owalnej czy niewielkich powierzchni, gdzie docinanie pełnowymiarowych płytek byłoby kłopotliwe. Niezależnie od tego czy planujemy ułożyć ją na ścianie, obudowie wanny, stelaża instalacyjnego czy też podłodze, trzeba nabyć odpowiedni klej i niezbędny sprzęt do pracy.

ZASTOSOWANIE I PRZEZNACZENIE

Niepodważalną zaletą mozaiki jest to, że pozwala na wykończenie miejsc nietypowych, co w przypadku tradycyjnych płytek wiązałoby się z ich żmudnym docinaniem i licznymi stratami materiału. Mozaiką można bez trudu obłożyć m.in. wypukłą ścianę, owalną obudowę wanny, brodzik o zaokrąglonych brzegach, blat umywalki, łuk wnęki na prysznic lub obrzeża okrągłego lustra. To nie tylko doskonały dekor, ale przede wszystkim dobra osłona ściany przed wilgocią. Równie atrakcyjnie prezentuje się mozaika na prostych ścianach oraz podłodze. Jeśli planujemy tego typu posadzkę, należy zwrócić uwagę, czy produkt jest do tego przystosowany. Rozróżniamy bowiem mozaiki podłogowe oraz ścienne. Warto pamiętać, że mozaika najlepiej wygląda jako wyróżniający się fragment łazienkowej ściany czy podłogi. Przesyt w tym wydaniu może być męczący dla oka. Producenci takich materiałów wykończeniowych oferują nam jednobarwne mozaiki w stonowanych lub intensywnych i nasyconych kolorach, różnokolorowe lub przedstawiające konkretny wzór, np. szachownicę czy obraz. Możliwości kompozycyjne są dość szerokie i zależą od naszej pomysłowości.

RODZAJE MOZAIK

Tradycyjna mozaika ceramiczna, która składała się z niewielkich kwadratowych płytek o boku od około 1 do 3 cm, prezentuje się bardzo efektownie, jednak jej układanie było bardzo praco- i czasochłonne. Obecnie możemy nabyć zestawy większej liczby tych niewielkich elementów połączonych siatką w arkusze o wymiarach np. 30x30 cm. Dzięki temu układnie mozaiki przebiega szybko i sprawnie, gdyż nie wymaga precyzyjnego równania drobnych płytek. Siatkę, na której zamocowana jest mozaika, łatwo się układa według wytyczonego kształtu podłoża, bez problemu można ją docinać na wymiar. Oprócz tradycyjnej mozaiki ceramicznej możemy zdecydować się na mozaikę szklaną, która efektownie podświetlona, tworzy wyjątkowe wykończenie ściany. Do bardzo atrakcyjnych i często wybieranych zaliczyć można mozaikę kamienną, utworzoną z regularnych lub nieregularnych, jedno- i wielobarwnych elementów. Miłośnikom niestandardowych rozwiązań producenci oferują także mozaikę drewnianą lub z metalu. Drobne płytki ceramiczne mogą również imitować surowce naturalne. W sprzedaży znaleźć można także wielkoformatowe płytki podzielone na różnobarwne kwadratowe fragmenty, wraz z liniami fugi, które do złudzenia przypominają standardową mozaikę.

FACHOWE UKŁADANIE

Choć mozaika jest specyficzną okładziną i wymaga wyjątkowej dokładności podczas przeprowadzanych prac, jej układanie przebiega podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych. Przed przystąpieniem do pracy warto dokładnie rozplanować kompozycję i rozmieszczenie płytek. Gdy koncepcja jest już gotowa na wyrównaną powierzchnię należy rozprowadzić cienką warstwę kleju do glazury, który nie może być zbyt rzadki. Do równomiernego nakładania zaprawy klejowej przyda się paca zębata. Nie należy przygotowywać podłoża dla zbyt wielu elementów na raz, gdyż klej będzie zbyt szybko wysychał. Należy dokładnie i równo układać sąsiadujące ze sobą fragmenty, z zachowaniem fug między siatkami, o szerokości dystansów oddzielających poszczególne drobneelementy. W przypadku łączenia poszczególnych arkuszy przydatne okażą się odpowiednio dobrane krzyżyki dystansowe (w zależności od grubości spoiny jaką chcemy otrzymać). Po ułożeniu każdego arkusza z mozaiką warto sprawdzać poziom czy pion za pomocą poziomnicy. Mozaikę można dociskać do podłożagumową pacą, by klej dobrze wiązał z podłożem. Nadmiar kleju usuwa się na bieżąco. Fugowanie wykonuje się za pomocą szpachli do spoinowania. Suchą gąbką należy zdejmować z powierzchni płytek zbędne resztki i po przeschnięciu wymyć mozaikę na mokro. Pamiętajmy, że w łazience niezbędna będzie fuga wodoodporna.

Dodano: 28-08-2014