Twarda woda – jak powstaje i jak wpływa na nasze życie?

Opinii 4

W trakcie obiegu w przyrodzie, woda ma kontakt ze skałami, minerałami i rozmaitymi zanieczyszczeniami organicznymi. Zmieniają one niekorzystnie chemiczne i fizyczne właściwości wody. Woda „przyjmuje” wówczas m.in. sole wapnia oraz magnezu, przez co staje się twarda i w takiej formie trafia do naszych domów.

Co powoduje twarda woda?

skutki twardej wody
  • NISZCZY SPRZĘT AGD. Sole wapnia i magnezu z łatwością zamieniają się w ciało stałe, które w domu jest widoczne pod postacią osadów z kamienia wewnątrz instalacji, na powierzchni armatury, kabin prysznicowych oraz naczyń. Po podgrzaniu „twardej wody” osad wytrąca się jeszcze łatwiej, przez co szczególnie narażone na zniszczenie są wszelkie grzałki w czajnikach, ekspresach, pralkach oraz zmywarkach i żelazkach. Kamień z wody powoduje, że urządzenia szybciej się psują, a jakość ich działania znacznie spada. 
  •  

  • PODWYŻSZA ZUŻYCIE DETERGENTÓW. Mydło, szampon, płyn do mycia, czy proszek, nie są w stanie całkowicie rozpuścić się w twardej wodzie. To oznacza, że do umycia tej samej powierzchni trzeba zużyć nawet do 60% więcej detergentu, niż przy wodzie miękkiej. Poza tym, pozostałości źle rozpuszczonego środka chemicznego nie spłukują się całkowicie z powierzchni ciała, naczyń i ubrań.
  •  

  • WYSUSZA WŁOSY I SKÓRĘ. Twarda woda ma znaczenie dla wyglądu. Po kąpieli w twardej wodzie skóra jest podrażniona i swędząca, a włosy przesuszone. Długotrwały kontakt z twardą wodą może potęgować przypadłości takie jak trądzik, egzema, czy nadmierne wypadanie włosów.
  •  

  • NISZCZY UBRANIA W PRANIU. Niedoprane ubrania, wypłowiałe kolory i osłabiona struktura materiału to powód prania w twardej wodzie i pozostałości detergentów, nawet po płukaniu odzieży. Twarda woda ani nie rozpuszcza wystarczająco środków chemicznych, ani dobrze nie wypłukuje ich z materiałów.
  •  

  • OBNIŻA SKUTECZNOŚĆ INSTALACJI GRZEWCZYCH. Kamień z twardej wody odkłada się wewnątrz rur, przez co światło rur się zmniejsza, a ciepło ma dodatkową barierę do pokonania. Warstwa osadów o grubości 12mm powoduje spadek efektywności instalacji grzewczych nawet o 12%.

 

 

W jaki sposób można zmiękczyć twardą wodę?

Najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na pozbycie się twardej wody jest poddanie jej procesowi zmiękczania. Polega on na wymianie jonów wapnia i magnezu na jonu sodu. Proces nie powoduje zmiany smaku wody, a jedynie zmianę jej składu na taki, który nie pozwala na odkładanie się kamienia.

 

Zmiękczacze wody są wyposażone w żywicę jonowymienną, która zatrzymuje jony powodujące twardość wody, a następnie wypłukuje je do kanalizacji. Żywica musi być regenerowana roztworem wody i soli średnio kilka razy w miesiącu, aby mogła zachować swoje zmiękczające właściwości. Proces regeneracji zmiękczacza zachodzi w urządzeniu automatycznie i wymaga jedynie uzupełniania poziomu soli w urządzeniu.

Dodano: 03-11-2017