Światło w łazience – rozmieszczenie i rodzaje źródeł światła

Opinii 2

Światło w łazience ma wiele funkcji  – to tu przygotowujemy się do codziennego życia i do snu: wykonujemy makijaż, golimy się, kąpiemy i relaksujemy. Rolą światła jest wspomaganie nas w tych czynnościach. Dlatego niezależnie od wielkości łazienki i jej położenia ilość źródeł światła, ich rozmieszczenie, barwa oraz sposób oprawienia są tak istotne.

WAŻNY PROJEKT

Niezależnie od tego czy łazienka jest niewielkim pomieszczeniem w kawalerce czy też salonem kąpielowym oraz czy ma ona dostęp do światła naturalnego, konieczne jest zaplanowanie kilku podstawowych punktów świetlnych. Oczywiście ich ilość wzrasta, gdy funkcje łazienki się poszerzają, a jej powierzchnia jest duża. Dobrze oświetlona łazienka ułatwi nam codzienne życie i będzie wydawała się większa oraz bardziej przestronna. Wybór i liczba punktów świetlnych może też zależeć od sposobu wykończenia łazienki, pamiętajmy, że gdy materiały wykończeniowe są jasne i błyszczące efekt oświetlenia wnętrza jest większy. Gdy np. wybierzemy czarne lub brązowe płytki będziemy potrzebować więcej światła. Planując oświetlenie łazienki warto też pomyśleć o liczbie i wielkości luster, a może też zastosowaniu jako materiału na ściankę działową dobrze doświetlających wnętrze, a równocześnie zapewniających intymność pustaków szklanych.

ŚWIATŁO OGÓLNE

Częstym błędem w oświetlaniu łazienki jest pozbawianie tego wnętrza światła ogólnego. Umieszczone centralnie na suficie zastępuje światło naturalne, co ma szczególnie duże znaczenie, gdy łazienka jest pozbawiona okna. Światło ogólne jak żadne inne doświetla wszystkie zakątki łazienki, buduje nie tylko komfort korzystania z tego pomieszczenia, ale też wzmaga wrażenie czystości oraz powiększa je. Sprawdzonym zabiegiem jest podwyższanie łazienki za pomocą światła ogólnego montowanego np. w suficie podwieszanym. Światło ogólne poza tym może być ważnym elementem dekoracyjnym łazienki – coraz częściej dodaje się jej nieco charakteru montując np. w roli oświetlenia ogólnego oprawy typowe dla salonu – nawet w niezbyt dużej łazience efektownie będą wyglądały lampy łączące w sobie cechy żyrandola i plafoniery, przypominające plafon z ramionami ozdobionymi efektownymi kryształkami. Jako oświetlenie ogólne w łazienkach nadal chętnie stosuje się także tradycyjne plafoniery – te dość dyskretne oprawy nie ingerują mocno w przestrzeń łazienki i sprawdzają się gdy np. mają być tylko tłem dla efektownych ścian czy sanitariatów. Wygodnym rozwiązaniem do łazienki są plafoniery z ruchomymi ramionami, które poza oświetleniem ogólnym mogą także być wykorzystywane do oświetlenia kierunkowego.

ŚWIATŁO NAD LUSTREM

Poza światłem ogólnym konieczne jest dobre oświetlenie lustra. Zadaniem oświetlenia nie jest tu wyeksponowanie urody lustra, lecz właściwe oświetlenie naszej sylwetki. Źródła światła powinny być zamontowane w taki sposób, by postać człowieka była równomiernie oświetlona. Ważna jest tu także barwa światła – musi być ona jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego, tak by oddawała właściwą kolorystykę. Jest to szczególnie istotne, gdy w łazience wykonujemy makijaż. Najlepiej oświetlać strefę lustra za pomocą kinkietów lub lamp umieszczonych po jego bokach przy górnej krawędzi lustra. Dobre światło dają także lampy zamontowane nad lustrem, np. sufitowe.

W MOKRYCH STREFACH

Coraz częściej światło montuje się także w strefie kąpielowej: nad brodzikiem czy w ścianie nad wanną. Tego typu oświetlenie jest niezbędne, gdy np. brodzik ma wymurowane ścianki kabiny. Pamiętajmy, że w takich miejscach (do 60 cm od źródła wody) bezpieczne będzie zastosowanie lamp zasilanych prądem o niskim napięciu. Muszą być one wodoszczelne i mieć wysoką klasę ochronności oraz specjalnie izolowane oprawy.

ŚWIATŁO DEKORACYJNE

Łazienka to miejsce coraz bardziej prestiżowe, umieszczamy w nim drogie sprzęty, efektowne meble, budujemy niebanalne aranżacje. Podkreśleniu ich urody służy światło dekoracyjne, poza tym oczywiście odgrywa też ono rolę funkcjonalną. Światłem można np. podkreślić niebanalny kształt wanny, umieszczając w dolnych partiach jej oprawy punkty świetlne lub montując diody LED na samoprzylepnym pasku.

Dodano: 30-06-2013