Stelaż podtynkowy do WC – jaki wybrać?

Opinii 0

Aranżując łazienkę, coraz częściej wykorzystujemy stelaże podtynkowe, które pozwalają na funkcjonalne i estetyczne powieszenie miski WC, bidetu, pisuaru oraz umywalki. Ich dodatkowym atutem jest także łatwiejsze utrzymanie sanitariatów w czystości. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu stelaża podtynkowego?

Rodzaje stelaży podtynkowych

stelaże podtynkowe do WCNajpopularniejsze i powszechnie stosowane są stelaże podtynkowe przeznaczone do misek wiszących WC czy bidetu. Jednak na rynku dostępne są także stelaże podtynkowe do umywalek i pisuarów. I chociaż na początku podchodzono do nich sceptycznie, obawiając się o wytrzymałość całej konstrukcji, to obecnie uważane są za bezpieczne – popularne stelaże podtynkowe wytrzymują obciążenie nawet do 400 kg. Ponadto taki montaż ceramiki sanitarnej sprawia, że cała instalacja schowana jest w ścianie – podnosi to zarówno estetykę i funkcjonalność łazienki, jak też wpływa na utrzymanie pomieszczenia w czystości.

 

Podstawowym kryterium determinującym wybór stelaża jest rodzaj ściany, na jakiej chcemy go zamontować. Biorąc to kryterium pod uwagę, wyróżniamy dwa rodzaje stelaży podtynkowych. 

 

  • Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej)

To najczęściej wybierane rozwiązanie. Możemy je stosować przy ścianie murowanej i obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową lub zamontować w lekkiej ściance działowej przymocowanej do podłogi i sufitu lub podłogi i prostopadle do ściany. Ich montaż jest szybki i łatwy.

 

  • Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej)

Wybierane są do ścian murowanych. Należy je odmurować oraz nałożyć tynk. Ich montaż jest zatem czaso- i pracochłonny. Aby go sobie ułatwić, warto wybrać model fabrycznie wypełniony styropianem. Zaletą stelaży podtynkowych do zabudowy ciężkiej jest niższa cena niż stelaży do zabudowy lekkiej.

 

  • Stelaże wolnostojące

Nie wymagają mocowania do ściany, dlatego ich montaż jest możliwy w dowolnym miejscu. Takie modele mają wzmocnioną ramę z profilów o większym przekroju.

 

Praktyczna porada

 

Nie wolno zakładać stelaży do zabudowy ciężkiej do ścian gipsowo-kartonowych, ponieważ nie wytrzymają ich naporu.

 

 

Wymiary stelaży podtynkowych

wymiary stelaży podtynkowychZaletą stelaży podtynkowych jest to, że zajmują mało miejsca, ponieważ są montowane w ścianie. Szerokość stelaży waha się w granicach 35-50 cm – najszersze modele przeznaczone są przeważnie do misek wiszących WC.

 

Na rynku dostępne są stelaże podtynkowe do zabudowy niskiej (wysokość ramy wynosi 80 lub 90 cm) i do zabudowy wysokiej (wysokość ramy nośnej waha się w granicach 110-130 cm).

 

Wysokość stelaża decyduje, czy przycisk spłukujący będzie widoczny przy podniesionej desce sedesowej (stelaż wysoki), czy też nie (stelaż niski). Zaletą stelaża niskiego jest to, że będziemy zmuszeni opuścić deskę, aby spuścić wodę. Wpłynie to pozytywnie na zwiększenie higieny, co w łazience jest szczególnie ważne. Niestety może się zdarzyć także niekomfortowa sytuacja – spuścimy niechcący wodę, opierając się o deskę. Decydując się na stelaż niski, mamy możliwość wyboru usytuowania przycisku spłukującego. Możemy umieścić go na pionowej płaszczyźnie obudowy lub półce. Natomiast w stelażach podtynkowych wysokich przycisk spłukujący zawsze znajduje się na pionowej płaszczyźnie – zazwyczaj powyżej deski sedesowej.

 

Wysokość stelaża podtynkowego wpływa także na wysokość półki – im stelaż jest wyższy, tym półka będzie znajdować się wyżej.

 

Praktyczna porada

 

Oferta producentów stelaży podtynkowych jest bardzo duża. Bez problemu znajdziemy modele, które sprawdzą nawet w małej łazience. Dostępne są również stelaże o zmniejszonej głębokości (typu slim), wąskie (wyższe, ale o mniejszej szerokości) oraz narożne.

 

 

Na co zwrócić uwagę, kupując stelaż podtynkowy?

stelaż podtynkowy do WCWybierając stelaż podtynkowy do misek WC, zwróćmy uwagę na pojemność spłuczki do wody – może wynosić ona od 3 do nawet 9 litrów. Zazwyczaj wynosi ona 6 litrów (co w domowych warunkach jest wystarczające) i możemy decydować, czy chcemy spuścić całą ilość wody czy tylko połowę.

 

Ważny jest także materiał, z jakiego został wyprodukowany zbiornik spłuczki. Najlepiej, aby był wykonany z jednego elementu metodą rozdmuchiwania, gdyż jego rozszczelnienie jest wtedy praktycznie niemożliwe. Unikajmy zbiorników klejonych z kilku elementów.

 

Zwróćmy również uwagę, czy zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do jego instalacji. W przypadku stelaży podtynkowych do WC warto wybrać gotowe rozwiązania, w których – oprócz standardowego wyposażenia (stelaż połączony ze spłuczką podtynkową) – znajdują się dodatkowe wsporniki do montażu na murze i akcesoria takie jak mata wygłuszająca czy przycisk spłukujący.

 

Ważną kwestią jest dobór przycisku spłukującego. Chociaż dostępne są stelaże podtynkowe, gdzie przycisk jest elementem zestawu, coraz częściej możemy go dobrać indywidualnie. Producenci najczęściej w specyfikacji produktu wskazują polecane rozwiązania. Najlepiej wybrać stelaż podtynkowy i przycisk tego samego producenta.

 

Przed zakupem upewnijmy się także, na jakie elementy producent udziela gwarancji. Nie zawsze bowiem informacja o 10-letniej gwarancji umieszczona na opakowaniu obejmuje wszystkie części.

 

Praktyczna porada

 

Najlepszym wyborem są stelaże podtynkowe pochodzące od sprawdzonego producenta. Takie produkty będą charakteryzować się szczelnością i wytrzymałością. To ważne, gdyż wszelkie awarie mogą skutkować koniecznością kucia zabudowy, co podnosi koszty.

Dodano: 08-04-2019