Rośliny do łazienki

Opinii 0

 nowoczesna łazienka w drewnie z oknem i kwiatami

 

Kwiaty w domach mają dobroczynny wpływ na jakość powietrza, a dodatkowo pięknie zdobią wnętrza. Ze względu na to, że coraz częściej łazienki zamieniają się w pokoje kąpielowe - rośliny doniczkowe znajdują w nich swoje miejsce. Jakie gatunki będą najlepiej znosiły warunki panujące w tym pomieszczeniu? Co z łazienką bez okien? I czy ciemna łazienka musi być miejscem bez roślin? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. 

Kwiaty do jasnej łazienki

W przypadku łazienek, w których jest okno, kwestia doboru kwiatów doniczkowych wydaje się dosyć prosta. Głównie trzeba pamiętać o tym, żeby dobierać gatunki lubiące wysoką wilgotność powietrza, ponieważ szczególnie mniejsze pomieszczenia będą bardzo szybko wypełniać się ciepłą parą z kąpieli lub prysznica. Jednak ważne jest, aby jej poziom umiejętnie ocenić, ponieważ może być różny, nawet w trakcie dnia, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy włączane są grzejniki. W jasnych łazienkach najlepiej sprawdzą się odmiany kwiatów tropikalnych. Do polecanych gatunków należą:

 

• fitonia - roślina o bardzo ładnym kolorze, lekko różowym. Gatunek ten naturalnie rozwija się w tropikalnych dżunglach, dlatego duża wilgotność nie jest mu straszna. Charakteryzuje się niskim pokrojem. Krzewi się na boki do ok. 30 cm;

 

• aglonema - ten gatunek sprawdzi się nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Ta roślina lubi wilgoć i trzeba ją regularnie podlewać, ale też uważać, aby woda nie zostawała w podstawce;

 

• zanokcica - to paprotnik o pięknie pofalowanych, zielonych liściach, nie jest zbyt wymagający; 

 

• areka - delikatne liście, oszczędny pokrój. Powinna stać w jasnych pomieszczeniach i być często podlewana. Na podstawce musi stale znajdować się woda. Lubi zraszanie liści, dlatego łazienka z oknem będzie dla niej idealnym miejscem;

 

• liwistona okrągłolistna - to palma o wachlarzowatych liściach, lubi ciepło, podlewanie i zraszanie;

 

• alokazja - preferuje jasne i bardzo wilgotne środowisko, więc łazienka lub kuchnia będą dla niej najlepszymi pomieszczeniami. Charakteryzuje się podłużnymi liśćmi z jasną oprawą;

 

• peperomia - to kolejna roślina, która w naturze występuje w lasach tropikalnych. Ma niezwykle ozdobne, drobne listki. Nie lubi ich zraszania, a bez wysokiej wilgotności roślina zaczyna usychać. 

 

wolnostojąca wanna i okazała palma w łazience z czarnymi ścianami

Rośliny do łazienki bez okna

Niestety jest mało roślin, które będą odpowiednie do ciemnych pomieszczeń. W teorii kwiaty do łazienki bez okna powinny lubić wilgoć, a przy okazji rozwijać się bez światła. Jednak każdy kwiat doniczkowy potrzebuje mieć do niego dostęp. Są oczywiście gatunki, które wyjątkowo dobrze znoszą cień, ale zdecydowanej większości raczej szkodzi. Jeśli jednak, mimo braku okna w łazience, kwiaty mają się niej pojawić - trzeba je doświetlać. Najlepiej do tego celu użyć specjalistycznych lamp. Sztucznym światłem rośliny trzeba oświetlać ok. 8 h dziennie. 

 

łazienka z betonowych płytek z żarówkami oświetlającymi doniczkowy kwiatek

 

Do kwiatów doniczkowych, które powinny dobrze znosić brak naturalnego światła należą:

 

kalatea - roślina naturalnie występująca w lasach tropikalnych. Jest przyzwyczajona do środowiska ubogiego w światło. Jednak trzeba stale dbać o jej podlewanie, dużą wilgotność i zraszanie liści;

 

• skrzydłokwiat - kwiat piękny i bardzo wytrzymały. Szybko można po nim poznać, że czegoś mu brakuje i tak samo szybko jest się w stanie zregenerować. Bardzo lubi wilgotne i półcieniste miejsca;

 

• paprocie - nie lubią być wystawiane na światło, lubią cień i półcień. Muszą mieć zapewnioną stałą wilgotność, jednocześnie słabo znoszą wysokie temperatury;

 

• zamiokulkas - to bardzo wytrzymała roślina, można więc próbować zdobić nią łazienkę bez okien, doświetlaną wyłącznie sztucznym światłem. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi obfitego podlewania, a wręcz woli mieć mały dostęp do wody.

 

Ściana i ozdoby z mchu

 

Dla każdego, kto chce mieć w swojej łazience rośliny, ściana z chrobotka reniferowego będzie wręcz idealna. Co najważniejsze mech nie potrzebuje światła. Oznacza to, że można mieć wiecznie zieloną ścianę bez większego wysiłku. Optymalna wilgotność dla chrobotka powinna wynosić 40-50%. W wilgotnej łazience mchu nie trzeba podlewać, a nawet zraszać. Dodatkowo taką ścianę bardzo łatwo wykonać, wystarczy ułożyć specjalne panele. Montuje się je na przygotowanej wcześniej konstrukcji lub przykleja bezpośrednio do ściany.

 

Jeśli jednak ściana z paneli okaże za dużym przedsięwzięciem, można zdecydować się na pojedyncze ozdoby, a nawet samodzielnie wykonać obraz z mchu i zawiesić go w specjalnych ramkach. Na tym jednak nie koniec - są jeszcze inne sposoby na to, aby rośliny zagościły w łazience.

 

 ściana z mchu w eleganckiej łazience

Alternatywy dla kwiatów doniczkowych

Czasem najprostsze sposoby okazują się najlepsze. Podobnie jak w salonie lub kuchni - w łazience również warto ustawiać wazony z ciętymi kwiatami. Wprowadzą do wnętrza klimat SPA. W przypadku bukietów łazienka będzie wręcz idealnym miejscem. Warunki w niej panujące często przypominają te w kwiaciarniach. Oczywiście w tym przypadku nie ma znaczenia, jakie kwiaty będą w wazonach. Mogą to być piękne róże albo gałązki paproci, które można kupić za niewielkie pieniądze. 

zbliżenie na umywalkę i wazon z gałązkami paproci

Kolejną alternatywą do doniczkowych kwiatów jest las lub ogród w słoiku. Szczególnie zamknięte kompozycje tworzą własny mikroklimat, który nie będzie wymagał dodatkowej pielęgnacji. Rośliny zamknięte w szkle będą cieszyć swoim subtelnym i magicznym pięknem. Mimo że ich wzrost będzie nieco wolniejszy, to i tak będą samowystarczalne.

las w słoiku, kompozycja z mchu

 

Można też ozdobić łazienkę bukietami z zasuszonych roślin. Część z nich sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Szczególnie lawenda, która będzie roztaczała przepiękną woń w całym pomieszczeniu. W połączeniu ze świecami lub solą o tym samym zapachu pozwoli się zrelaksować w czasie długiej i gorącej kąpieli. Inne zioła, które otulą zmysł węchu przyjemnym zapachem (nawet po zasuszeniu) to szałwia i rozmaryn.

 

bukiet z lawendy na tacy, na ciemnym tle

 

Jednak jeśli żadne z tych rozwiązań nie przypadnie do gustu, pozostanie ozdobić łazienkę sztucznymi kwiatami. Oczywiście nie mają one już nic wspólnego z okropnymi tworzywami i kiczowatym wyglądem. Na rynku można znaleźć przepiękne imitacje, starannie wykonane, które oddają urok prawdziwych kwiatów.  

Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci

Jakich kwiatów lepiej nie stawiać w łazience?

 

Na pewno nie powinno się stawiać roślin, które lubią dużą ilość światła i małą lub zerową wilgotność. Do tego typu roślin można zaliczyć np. wymagające zwartnice, lubiące słońce kaktusy lub sukulenty.


O czym należy pamiętać, ustawiając kwiaty doniczkowe w łazience?

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać o podlewaniu. Nawet jeśli w łazience jest duża wilgotność, to nie zastąpi ona wody. Ważne jest również to, aby kwiaty nie dotykały żadnych chemicznych substancji. 

 

Jakie żarówki do doświetlania kwiatów wybrać?

 

Najlepiej sprawdzą się specjalistyczne żarówki LED do roślin. Wyróżnia je to, że składają się z niebieskich i czerwonych diod. W efekcie emitowane światło ma kolor purpurowy, dość męczący dla oczu. W łazience sprawdzą się tym bardziej, że tego typu żarówki można pozostawiać zapalone np. w nocy, kiedy nikt nie korzysta z tego pomieszczenia. 

 

Dodano: 09-12-2020
Uaktualniono: 09-12-2020