Renowacja wanny akrylowej

Opinii 0

Wanna łazienkowa jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia i zmatowienie. Szczególne właściwości akrylu sprawiają, że ten, mimo że posiada liczne zalety, może być materiałem, który szybko się zużywa. Zniszczenia powierzchni wanny można jednak szybko i samodzielnie naprawić — bez konieczności wzywania profesjonalisty lub dużych środków finansowych.

Renowacja białej wanny akrylowej

Właściwości akrylu

Akryl (polimetakrylan metylu) to niemal doskonały materiał do armatury łazienkowej. Z tego powodu od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się umywalki, toalety i wanny wykonane z tego materiału. Nie bez znaczenia jest fakt, że akryl wyparł stosowane wcześniej na dużą skalę ciężkie i długo nagrzewające się żeliwo czy stal — akrylowa armatura, w tym wanny, mają liczne zalety.

Oto najważniejsze cechy wanien akrylowych:

 

 • są dostępne w wielu kształtach i kolorach,

 • łatwo utrzymać je w czystości, dzięki gładkiej, niebrudzącej się powierzchni,

 • są „ciepłe” w dotyku, szybko nagrzewają się i długo utrzymują ciepło,

 • są lekkie,

 • są higieniczne, dzięki zawartości jonów srebra,

 • łatwo je transportować i montować,

 • można je samodzielnie naprawiać.

Biała wanna akrylowa

Wybierając wannę, warto zwrócić uwagę, czy jest to model akrylowy czy akrylowany — ten drugi pokryty jest cienką warstwą akrylu i odznacza się mniejszą trwałością i odpornością na ścieranie oraz częściej ulega odbarwieniom.

Jak naprawić małe uszkodzenia wanny akrylowej?

Nagromadzony żółtawy osad wokół rury odpływowej, we wgłębieniach i na dnie wanny jest trudny do usunięcia. Taka plama może być również sygnałem, że warstwa akrylu została „nadwyrężona” lub jej jakość nie jest wysoka. Żółtych, nieestetycznych plam można się jednak pozbyć, wykorzystując do tego środki czyszczące na bazie chloru (np. popularny żel do czyszczenia i dezynfekcji toalet), specjalnego płynu do czyszczenia akrylu, a także papki z sody, octu i soku z cytryny. Niektórzy uważają, że tego typu zabrudzenia można wyczyścić płynem do wybielania fug.

 

Warto pamiętać, że akryl jest miękkim i podatnym na rysowanie materiałem. Z tego powodu powierzchni wanny nie należy szorować szorstkimi ściereczkami lub ostrą warstwą gąbeczki. Trzeba także unikać preparatów, które zawierają mikrogranulki — są to często drobinki pumeksu, mogącego pozostawić nieefektowne ryski. Należy także unikać środków z acetonem, alkoholem czy amoniakiem.

 

Odbarwiony i pokryty pleśnią uszczelniacz wokół wanny również powinien być traktowany jako uszkodzenie. Te pozornie drobne zanieczyszczenia wpływają na higienę i mogą sprawić, że całe pomieszczenie będzie wyglądać na stare i zaniedbane. Jedyną skuteczną metodą naprawy jest wymiana silikonowej warstwy uszczelniającej.

Silikonowanie wanny akrylowej
 

 

 1. 1. Stary uszczelniacz można łatwo usunąć za pomocą nożyka i środka do usuwania silikonu.

 2. 2. Po usunięciu materiału trzeba przetrzeć powierzchnię suchą ścierką, która nie pozostawia włókien na powierzchni. Na tym etapie nie można przepłukiwać tej przestrzeni wodą – dostanie się ona za wannę i zamoczy ściany, co może powodować rozrost grzybów.

 3. 3. Nowy uszczelniacz należy nałożyć pistoletem i wyrównać za pomocą szpatułki do silikonu. Jakikolwiek nadmiar silikonu musi być niezwłocznie starty z powierzchni.

 4. 4. W rogach i innych trudno dostępnych zakamarkach silikon można uformować i rozprowadzić palcem zwilżonym wodą z mydłem lub płynem do naczyń.

 

Co w przypadku pojawienia się na powierzchni wanny akrylowej drobnych rys? Można je usunąć za pomocą preparatu odtłuszczającego do akrylu, papieru ściernego oraz pasty polerskiej.

Jak naprawić duże uszkodzenia wanny akrylowej?

Pęknięta wanna akrylowa wymaga więcej pracy. Przede wszystkim, w przypadku dużych pęknięć, należy ją wymontować, aby ocenić ich głębokość. Jeśli szczelina jest drobna, można podkleić ją żywicą epoksydową z matą. Jeśli jednak doszło do pęknięcia gwiaździstego — najlepiej jest wymienić wannę (załatanie może przynieść jedynie tymczasowy efekt). 

Wanna akrylowa wolnostojąca w łazience

Co jest potrzebne do zabezpieczenia pękniętej wanny akrylowej?

 

 • Preparat odtłuszczający do akrylu.

 • Papier ścierny (o różnych rodzajach ziarna).

 • Pasta polerska do akrylu.

 • Płynny akryl.

 • Utwardzacza do akrylu.

 

Można także użyć gotowego zestawu, zawierającego preparat naprawczy do akrylu. Najlepiej jest wybierać preparaty od tego samego producenta co wanna — pozwoli to dobrać właściwie kolor, który nie będzie się odznaczać.

naprawianie wanny akrylowej

Jak naprawić powierzchnię wanny?

 1. 1. Należy oczyścić wannę za pomocą środka odtłuszczającego — nie należy jednak stosować preparatów z alkoholem.

 2. 2. Wannę należy osuszyć, przetrzeć suchą szmatką i dokładnie zabezpieczyć kran przed kapaniem wody.

 3. 3. Jeśli doszło do pęknięcia, trzeba rozprowadzić płynny akryl i utwardzacz, zmieszane razem zgodnie z zaleceniami producenta. Zostawić do wyschnięcia.

 4. 4. Papierem ściernym trzeba usunąć pozostałości masy.

 5. 5. Miejsce należy oczyścić np. miękkim pędzlem, bez użycia wody.

 6. 6. Ostatni krok to nałożenie pasty polerskiej i dokładne wypolerowanie suchą ściereczką.

 

Cały zabieg powinien zająć chwilę, jednak na efekty należy poczekać do paru dni, kiedy płynny akryl zwiąże się, by nie przeciekać.

Jakie materiały będą potrzebne do renowacji wanny akrylowej?

Niektóre preparaty działają drażniąco, więc dla bezpieczeństwa podczas prac konieczne są:

 

 1. 1. maska ochronna,

 2. 2. okulary ochronne,

 3. 3. cienkie, lateksowe rękawiczki ochronne.

 

Do oczyszczenia żółtych plam przydadzą się:

 

 1. 1. miękka gąbeczka,

 2. 2. środek czyszczący do akrylu (lub na bazie chloru, ewentualnie ocet, soda).

 

Do usunięcia i wymiany uszczelek należy przygotować:

 

 1. 1. nożyk z wymiennymi ostrzami,

 2. 2. mały śrubokręt do podważania silikonu i wyjmowania go z otworów,

 3. 3. szpatułkę do silikonu,

 4. 4. pistolet do silikonu.

 

Aby usunąć rysy z powierzchni wanny, trzeba zaopatrzyć się w:

 

 1. 1. preparat odtłuszczający do akrylu,

 2. 2. papier ścierny,

 3. 3. pastę polerską.

 

Pękniętą wanną należy dodatkowo podkleić od spodu żywicą epoksydową oraz użyć:

 

 1. 1. płynnego akrylu

 2. 2. utwardzacza do akrylu

 3. 3. lub użyć gotowy zestaw naprawczy do akrylu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym czyścić wannę akrylową?

- Wanny można czyścić środkami czystości do łazienek i toalet. Osad mogą wywabić środki na bazie chloru. Odradza się szorowanie za pomocą druciaków i metalowych szczotek, które zniszczą powierzchnię akrylu.

 

Czy wanna akrylowa może pękać?

- Tak, natomiast w praktyce wymaga to ekstremalnych obciążeń i nie powinno się zdarzać podczas codziennego użytkowania. Muszla wanny naturalnie rozprowadza naprężenia po swojej powierzchni i jest osadzona na wspornikach. Nawet skacząca osoba na środku dużej wanny nie powinna jej uszkodzić. Pęknięcie jest też najczęściej skutkiem wadliwego umiejscowienia wanny i słabego podparcia od dołu.

 

Na jakie temperatury odporna jest wanna akrylowa?

- Akryl zaczyna się topić w temperaturze 80 stopni Celsjusza, zatem nie należy wlewać do wanny wrzącej wody. Nie stanowi to problemu podczas normalnych kąpieli, których temperatura nie przekracza 45 stopni.

 

Czy wanna akrylowa żółknie?

- Tylko w sytuacji, w której przez długi czas utrzymuje się w niej stojąca woda o dużym zażelazieniu i na ścianach zaczyna osadzać się kamień z wody. Można go jednak usunąć, o ile powierzchnia akrylu jest nienaruszona.

 

Czy wanna akrylowa jest wytrzymała?

- Z pewnością nie dorówna konstrukcjom żeliwnym, ale przy prawidłowym montażu taka wanna będzie praktycznie niezniszczalna. Wanna akrylowa z powodzeniem wytrzyma 20 i więcej lat ciągłej eksploatacji.

 

Dodano: 29-01-2021
Uaktualniono: 08-02-2021