Projektowanie łazienki

Opinii 19

Niezależnie od tego czy urządzamy nową łazienkę czy remontujemy starą, jest to inwestycja która wymaga sporego nakładu finansowego. Dlatego warto przed przystąpieniem do prac zadać sobie kilka pytań, aby jasno określić potrzeby i oczekiwania. Nie jest łatwo zmienić raz urządzoną łazienkę, dlatego warto poświęcić czas na jej przemyślenie!

Standardowe odległości i wysokości pozwalające zachować funkcjonalność łazienki

Kilka prostych liczb pozwalających wygodnie użytkować łazienkę:

1. 70 cm: to odległość minimalna od wanny pozwalająca na swobodny do niej dostęp. To także dystans jaki jest niezbędny aby bez przeszkód korzystać z umywalki, oraz standardowa odległość od bidetu, zapewniająca wygodne użycie.
2. 60 cm: to dystans jaki trzeba zachować aby wygodnie korzystać z miski ustępowej.
3. 90 cm2: powierzchnia jaką trzeba dysponować w łazience aby móc wygodnie wysuszyć się po kąpieli.
4. 90 cm: odległość minimalna aby bez przeszkód korzystać z brodzika.

 

Standardowe odległości i wysokości pozwalające zachować funkcjonalność łazienki:

 

Maksymalnie wykorzystać przestrzeń

Powierzchnia łazienki to najbardziej istotne kryterium, brane pod uwagę przy urządzaniu i dekorowaniu łazienek. Łazienki w naszych domach są przeważnie niewielkich rozmiarów, a to ogranicza zarowno możliwości wyboru elementów wyposażenia łazienki: wanny, prysznica, umywalki, mebli. Trzeba pamiętać o tym, że ich ustawienie jest też zdeterminowane układem kanalizacji sanitarnej w naszym domu.

 

Aby dobrze urządzić łazienkę warto na papierze milimetrowym sporządzić jej plan biorąc pod uwagę rzeczywiste wymiary urządzeń sanitarnych, układ instalacji elektrycznej i sanitarnej, a także odległości jakie należy zachować między poszczególnymi obiektami.

 

 

Odległości między elementami wyposażenia łazienek:

 

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 20-11-2020