Oszczędzamy wodę. Jakie urządzenia wybrać?

Opinii 0

Woda jest dobrem, z którego korzystamy codzienne, każdego dnia zużywamy ją w dużych ilościach na potrzeby picia, mycia czy sprzątania. Jednak w wielu gospodarstwach domowych ilość zużytej wody nie wynika z autentycznych potrzeb, lecz często jest wynikiem naszych drobnych i pozornych zaniedbań. Co możemy zrobić, aby zużywać ją mniej?

Wstęp

Wodę powinniśmy oszczędzać nie tylko z powodów ekologii - nie każdy nas ma świadomość, że wraz z wylewaną wodą wyciekają nasze pieniądze. Na przestrzeni lat zużywamy coraz więcej wody, a ceny wody i ścieków systematycznie rosną. Rachunki za wodę wraz z energią elektryczną stanowią ważne pozycje w naszym domowym budżecie. Oszczędzanie wody wcale nie musi się kojarzyć z ograniczeniem higieny czy rezygnacji z jej korzystania. Dzięki świadomym zabiegom i nowoczesnym urządzeniom możemy prosto i wydajnie ograniczyć jej zużycie.

Montaż perlatorów – proste i skuteczne oszczędzanie wody

Najprostszą i najbardziej podstawową formą oszczędzania wody jest montaż perlatorów. Perlator jest rodzajem sitka o drobnych oczkach, montowanym na końcu wylewki po to, by napowietrzać strumień wypływającej wody. Na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z wodą i ogranicza przepływ. Montaż perlatora wcale nie zmniejsza komfortu korzystania z baterii, wręcz przeciwnie. Perlator, poprzez podniesienie ciśnienia w instalacji, stwarza pozory mocniejszego strumienia - bo do strumienia „dodaje” tysiące drobnych pęcherzyków powietrza.

Podstawową zaletą perlatorów jest oszczędność, potrafią one zmniejszyć przepływ wody nawet do 3 litrów na minutę, jednak taki mały przepływ jest niepraktyczny np. bateriach wannowych czy w kuchni (napełnianie wanny bądź czajnika może potrwać znacznie dłużej). Mały przepływ sprawdzi się w bateriach umywalkowych, w przypadku kuchni stosowane są perlatory, z przepływem wody od 3 do 6 litrów na minutę. Decydując się na zakup perlatora, nie sięgajmy po najtańsze modele – są wykonane z jakościowo gorszego materiału, często nie można ich rozłożyć na mniejsze części, co uniemożliwia ich czyszczenie i konwersację. Perlatory z siatkami wykonanymi z metalu łatwiej ulegają korozji i pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem – to typowy problem spotykany w gospodarstwach domowych, które pobierają wodę z własnego ujęcia. W takich przypadkach wybierzmy perlator z siatkami wykonanymi z plastiku lub silikonu. 

Baterie wannowe – jedno, czy dwuuchwytowe?

Biorąc kąpiel w wannie, oczekujemy aby szybko napełniła się wodą o odpowiedniej dla nas temperaturze. Dlatego kupując baterię wannową, kierujmy się dużym przepływem wody. To zupełnie odwrotnie, niż w przypadku baterii obsługującej wyłącznie prysznic. Budowa baterii prysznicowej minimalizuje zużycie wody. dzięki czemu wypływ wody jest ograniczany, a komfort korzystania z prysznica pozostaje bez zmian. Niepraktyczny jest także montaż perlatorów w bateriach wannowych, mieszanie wody z powietrzem sprawi, że wanna wolniej będzie się napełniać, a już nalana woda – stygnąć. W ten sposób marnotrawimy energię wykorzystaną do jej wcześniejszego ogrzania.

Przy zakupie baterii wannowej, musimy wybrać pomiędzy baterią jedno- lub dwuuchwytową. Wybór ten, choć zależy od naszego gustu – ma dodatkowy wpływ na oszczędność wody. Baterie dwuuchwytowe mają dwie głowice do regulowania wody zimnej i ciepłej. Choć ich popularność rośnie, to przy każdorazowym odkręceniu kurków musimy od nowa regulować jej temperaturę. To zaś oznacza jej dodatkowe zużycie. Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze w użyciu, mają wbudowany mieszacz - zimna woda miesza się w nim z ciepłą. Umożliwiają szybką i łatwą regulację strumienia oraz temperaturę wody, dlatego baterie jednouchwytowe pozwalają na znaczne zaoszczędzenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych. 

Bateria termostatyczna – czy warto?

Aby dodatkowo zmniejszyć zużycie wody, zastanówmy się nad montażem baterii termostatycznych. Oprócz głównej bryły i wylewki, posiada ona dwa pokrętła. Jedno do regulacji temperatury, drugie pokrętło to zawór odcinający dopływ wody. Bateria termostatyczna uniemożliwia wypływ wody o temperaturze niższej lub wyższej niż ustawiona na termostacie. Dopiero po osiągnięciu nominalnej temperatury, z wylewki płynie woda. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzamy w tygodniu kilka minut (co przekłada się na kilkanaście litrów wody), podczas których czekamy na ciepłą wodę. Baterie termostatyczne, choć są droższe od baterii jednouchwytowych, mają dłuższą gwarancję, co świadczy o ich dużej niezawodności.

Z zakupu baterii termostatycznej powinniśmy zrezygnować, jeżeli woda do mycia jest podgrzewana przez gazowy (ewentualnie elektryczny) podgrzewacz przepływowy lub dwufunkcyjny kocioł. Taka współpraca nie należy do ekonomicznych rozwiązań.

Montaż wodoszczędnych spłuczek

Według statystyk spłuczki ustępowe zużywają około 30 proc. wody w całym domu. Typowe zbiorniki spłukujące, nazywane górnopłukami osiągały pojemność aż 15 l. Tyle wody wypływało za każdorazowym wciśnięciem mechanizmu spłukującego. Spłuczki te często są narażone na usterki, powodując drobne wycieki, które są trudne do zauważenia. Drobny wyciek, choć wydaje się nieszkodliwy – może dodatkowo obciążyć nasz roczny budżet.

Nowoczesne spłuczki ustępowe dostępne na rynku potrafią zaoszczędzać nawet 50 proc. wody niezbędnej do spłukania. Mają one dwa typy przycisków: pojedynczy z funkcją STOP - pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie lub dwudzielny, umożliwiający spłukiwanie dużą (6 lub 9 l) lub małą (3 lub 4,5 l) objętością wody. Zatem jeśli mechanizm używanej spłuczki jest stary lub nieszczelny, warto zastanowić się nad jego wymianą.

Dodano: 26-01-2016
Uaktualniono: 17-04-2020