Obudowa stelaża podtynkowego do WC z płyt gipsowo-kartonowych

Opinii 6

Stelaże do podwieszanych misek ustępowych, bidetów a nawet umywalek cieszą się dużą popularnością. Pozwalają szybko i sprawnie zamontować łazienkowe sprzęty, oszczędzając przy tym miejsce na podłodze. Sprawiają też, że łazienka jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, gdyż ilość elementów na podłodze jest ograniczona do minimum. Stelaże podtynkowe i wszystkie elementy przyłączeniowe ukrywa się pod obudową z płyt gipsowo-kartonowych. Jedynym widocznym elementem jest przycisk do spłukiwania toalety. Wszystkie nieestetyczne podłączenia są schowane pod okładziną. Obudowę z płyt g-k można wykończyć w dowolny sposób, najczęściej jednak mocuje się do nich płytki ceramiczne. Zaletą obudowy stelaża podtynkowego z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość dowolnego kształtowania zabudowy oraz łatwy dostęp do ukrytych instalacji w razie ewentualnej awarii.

JAKI STELAŻ WYBRAĆ?

W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje stelaży podtynkowych do sprzętów podwieszanych – przeznaczone do zabudowy ciężkie oraz do zabudowy lekkiej. Stelaże do zabudowy ciężkiej stosuje się w przypadku ścian murowanych, wymagają one obmurowania np. bloczkami z betonu komórkowego czy cegłami. W przypadku konstrukcji szkieletowych stosuje się stelaże do zabudowy lekkiej. Można je ustawić przy ścianie murowanej i obudować płytami gipsowo-kartonowymi lub zmontować w lekkiej ściance działowej z profili stalowych wykończonej płytami g-k.

PŁYTY DO OBUDOWY STELAŻA

Jako okładzinę stelaża instalacyjnego należy wybrać impregnowane płyty gipsowo-kartonowe typu H2. Są one odporne na działanie wilgoci, sprawdzą więc o wiele lepiej w łazience, niż tradycyjne płyty typu A. Niemniej jednak powierzchnie płyt gipsowo-kartonowych narażone na kontakt z wodą należy dodatkowo zabezpieczyć izolacją z folii w płynie. Aby kupić odpowiednią ilość płyt g-k należy obliczyć powierzchnię zabudowy. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie podwójnej, sztywniejszej okładziny trzeba uwzględnić to przy zakupie odpowiedniej ilości materiału.

WAŻNE PRZY MONTAŻU

Obudowa stelaża instalacyjnego z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu do dobre rozwiązanie, między innymi gdy chcemy mieć praktyczną półeczkę nad miską ustępową. Do wykonania takiej obudowy potrzebne będą profile stalowe UW i CW, blachowkręty oraz kołki szybkiego montażu. Profile montowane do podłogi i ściany warto zabezpieczy od spodu taśmą akustyczną, np. z pianki poliuretanowej, która wyciszy przenoszone przez profile niepożądane dźwięki. Stelaż instalacyjny przeznaczony do zabudowy lekkiej wstawia się w zamontowany do podłogi profil UW i przykręca do podłoża, mocuje się go też dodatkowo do wzmocnionych profili pionowych UA. Przedtem warto przykleić do boków stelaża paski taśmy izolacyjnej, która zapobiegnie przenoszeniu się drgań ze stelaża na konstrukcję zabudowy.

DOCINANIE PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Wykonując zabudowę stelaża instalacyjnego z płyt gipsowo-kartonowych należ pamiętać o wykonaniu w nich odpowiednich otworów, m.in. na przycisk do spłukiwania czy odpływ. Otwory te lepiej wyciać, zanim płyty zostaną zamocowane do stelaża. W tym celu należy zmierzyć dokładnie wszystkie boki zabudowy i dociąć na wymiar płyty g-k, następnie przenieść na nie starannie wymiary otworów, uwzględniając dokładnie miejsce ich położenia. Przykręcając płyty do stelaża konstrukcyjnego należy pamiętać, aby nie mocować ich do profili przykręconych do podłogi czy sufitu.

WYKOŃCZENIE ZABUDOWY STELAŻA INSTALACYJNEGO

Spoiny między poszczególnymi płytami, spoiny narożne oraz miejsca połączenia ścianki instalacyjnej ze ścianą murowaną należy zabezpieczyć zaprawą uszczelniającą. Do izolacji przejścia rur wodociągowych czy kanalizacyjnych przez płyty gipsowo-kartonowe stosuje się m.in. gotowe, elastyczne taśmy uszczelniające. Z kolei przestrzeń między rurą a krawędzią płyty należy wypełnić silikonem przeznaczonym do łazienek. Naroża zabudowy trzeba również zabezpieczyć narożnikiem perforowanym, który wtapia się w warstwę zaprawy.

 

Dodano: 29-06-2013