Lustra łazienkowe

Opinii 7

Lustro nadaje każdej łazience niepowtarzalny, oryginalny wygląd. Gdy decydujemy się na wybór lustra, zawsze najważniejsze jest to, czy lustro nam się podoba. Musimy jednakże wziąć pod uwagę, czy nam się dane lustro zmieści, czy będzie funkcjonalne i czy można je zamontować tak jak chcemy.

RÓŻNICE MIĘDZY LUSTRAMI

 

Lustra różnią się wymiarem, kształtem, wzorem, ceną, dodatkami, oświetleniem, sposobem montażu, grubością, wykończeniem. W dalszej części omawiamy te różnice.

 

ROZMIARY LUSTER

 

Szerokość - najczęściej decyduje o tym, czy lustro zmieści się w planowanym w łazience miejscu. Szerokości luster są bardzo różne. Najbardziej typowa szerokość to między 40 a 80 cm.

 

Długość - podobnie jak szerokość, jest wymiarem koniecznym do uwzględnienia. Ponieważ większość łazienek ma dużo miejsca nad umywalką, często nie jest determinująca.

 

Rozmiar lustra można wybrać z bardzo dużą dokładnością (na specjalne zamówienie - co do milimetra). Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy lustro będzie montowane we wnęce.

 

Przy doborze lustra pod względem wymiarów często też trzeba uwzględnić miejsce, gdzie jest wyprowadzenie instalacji elektrycznej, by kinkiet górny był w odpowiednim miejscu nad lustrem lub by lustro zakrywało wyprowadzenie.

 

 

KSZTAŁTY LUSTER

 

Kształty luster mogą być prawie dowolne. Od klasycznego prostokąta, poprzez inne figury geometryczne, wzory zaokrąglone, kształty kwiatów. Tutaj nasz gust i wyobraźnia pełnią decydującą rolę.

 

 

 

 WZORY LUSTER

 

Wzornictwo luster jest także bardzo zróżnicowane. Są lustra klasyczne (srebrna tafla), ale także ze wstawkami lustra różnokolorowego, ze zdobieniami, fryzami, podkładem szkła karbowanego i malowanego oraz inne.

 

 

 

 

 

 CENY LUSTER

 

Lustro jest bardzo ważnym elementem dekoracyjnym łazienki. Jest to zakup jednorazowy na wiele lat, zatem naprawdę warto zdecydować się na lustro które nam się podoba, nawet jeśli jego koszt jest nieco większy. Ceny większości luster łazienkowych wahają się od około 30 zł do ponad 700 zł.

 

 

 

LUSTRA Z OŚWIETLENIEM CZY BEZ

 

Każda łazienka powinna być odpowiednio oświetlona. Ponieważ lustro w łazience jest potrzebne przy porannej higienie i makijażu, istotne jest to, by jego powierzchnia była odpowiednio oświetlona.

 

Ponadto lustro odbija światło i rozświetla całą łazienkę.

 

Można zdecydować się zarówno na lustro z oświetleniem (gdy kinkiety są w komplecie, bądź, gdy tafla lustra jest przystosowana do montażu kinkietów i ma specjalne otwory) lub bez oświetlenia. W tym drugim przypadku kinkiety montuje się bądź na ścianie, bądź np. ścienną listwę oświetleniową nad lustrem.

 

Oświetlenie luster może być halogenowe lub zwykłe, a kinkiety mają różne wykończenie (np. chrom, nikiel, satyna, białe).

 

Uwaga! Aby móc wiercić w lustrze, w celu zainstalowania oświetlenia, trzeba mieć specjalistyczny sprzęt i najlepiej zwrócić się do zakładu produkującego lustra.

 

 

LUSTRA Z PÓŁKĄ CZY BEZ

 

Wiele luster jest wyposażonych w wygodne półeczki, montowane zazwyczaj u dołu lustra. Taką półeczkę można zastąpić wnęką ścienną na lustro. Półki przy lustrach są zazwyczaj delikatne i nie należy ich nadmiernie obciążać.

 

 

 

 

 

KOLORY DODATKÓW LUSTER

 

Lustra mogą być srebrne (najwygodniej można się w nich przeglądać) lub kolorowe. Często do głównej, srebrnej tafli dołączone są kolorowe, ozdobne tafle (niebieskie, zielone, grafitowe, złote, różowe i inne).

 

 

 

 

 

 

GRUBOŚCI LUSTER

 

Lustra o niedużej grubości (do 3 mm) mogą nieco zniekształcać obraz. Zależy to także od technologii producenta. Warto jednak kupować lustra o grubości tafli przynajmniej 4 mm.

 

 

 

LUSTRA Z FAZĄ CZY ZE SZLIFEM PROSTYM

 

Faza jest to wykończenie ozdobne dookoła lustra, o szerokości z reguły od 10 do 20 mm. Najczęściej spotykana faza ma szerokość 15mm. Lustro z fazą wygląda bardziej subtelnie i kompletnie niż z wykończeniem w szlifie. Szlif (ołówek) polega jedynie na zaokrągleniu ostrej, szklanej krawędzi lustra. Do oprawienia w ramę zaleca się wybór luster w szlifie.

 

 

 

 

MONTAŻ LUSTER - NAKLEJANIE, ZAWIESZANIE

 

1. Wieszanie na haczyku (haczykach). Lustra powinny być wtedy wyposażone w uchwyt do wieszania. Ten sposób jest bardzo często spotykany a haczyki wytrzymują znaczne ciężary.

 

2. Mocowanie na taśmę samoprzylepną. Taki sposób montowania luster jest bardzo wygodny i wbrew pozorom trwały i wytrzymały. Taśmę przykleja się na odtłuszczoną, suchą powierzchnię, w pewnej odległości od rogów lustra. Nawet lustra o powierzchni 1 m2 można wieszać na taśmę.

 

3. Mocowanie na klej. Jego zaletą jest największa wytrzymałość, ale problem polega na tym, że odklejenie lustra mocowanego na klej montażowy jest praktycznie niemożliwe. Przy wyborze tego sposobu montażu należy wybrać odpowiedni klej do luster.

 

4. Specjalne uchwyty ozdobne z zaślepką. Są one ciekawym dodatkiem, mogą być w różnych kolorach i harmonizować z resztą akcesoriów w łazience. Lustro montowane za pomocą tych uchwytów jest stabilne i może być duże.

 

 

SPOSOBY OŚWIETLANIA LUSTER

 

Sposobów funkcjonalnego i dekoracyjnego podświetlania luster jest bardzo wiele. Lustra mogą mieć panele oświetleniowe, kinkiety nakładane, kinkiety montowane po bokach, na górze, z jednej strony lub na środku. Są też lustra podświetlane wielopunktowo lub jarzeniowo.

 

 

 

 

 

Dodano: 01-03-2012