Łazienka z myślą o niepełnosprawnych

Opinii 1

Urządzając łazienkę, z której będzie korzystać osoba starsza lub niepełnosprawna należy przewidzieć nie tylko komfortowe sprzęty sanitarne o odpowiednich atestach, ale też zaplanować wygodną komunikację. Niezbędne będą również bezpieczne i solidne materiały wykończeniowe.

KOMFORT PRZESTRZENNY

Niezależnie od tego, czy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku czy też nie, w łazience należy unikać wszelkich nierówności podłoża. Przede wszystkim wejście do niej powinno być pozbawione wysokiego progu, a wnętrze zaprojektowane na jednym poziomie. Szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm (przecięty wózek inwalidzki ma 75 cm szerokości). Wejście nie powinno być trudno dostępne z korytarza, czy holu.

 

Najwygodniejsza będzie łazienka o planie zbliżonym do kwadratu (o bokach nie mniejszych niż 240 cm) – pozwoli to na swobodne poruszanie się w środku i manewrowanie wózkiem, czy balkonikiem. Włączniki światła powinny znajdować się nisko – np. na wysokości klamki, wówczas każdemu z domowników będzie łatwo z nich korzystać. Planując wyposażenie dobrze jest mieć na względzie minimalizm i ograniczenie zbędnych przedmiotów i ozdób, które mogą zagrozić bezpieczeństwu oraz obniżyć komfort przestrzenny osobie niepełnosprawnej.

MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Wnętrze łazienki musi być odpowiednio wykończone, by było funkcjonalne. Dlatego posadzka nie może być wykonana ze śliskich płytek (tu sprawdzą się antypoślizgowe). Należy też zrezygnować z dywaników (bardziej przydadzą się maty antypoślizgowe w okolicach narażonych na zamoczenie).

 

Ściany i naroża powinny być zabezpieczone przed obijaniem, a posadzka przed pozostawianiem śladów przez opony. Drzwi wejściowe nie powinny być wyposażone w okrągła klamkę obrotową, gdyż manipulowanie nią nastręcza wielu trudności osobom o słabych stawach, trudniej też nią operować z pozycji siedzącej. Unikajmy też ostrych krawędzi załamań ścian i sprzętów.

SPRZĘT I MONTAŻ

Zamiast kabiny prysznicowej i brodzika lepiej jest wyposażyć łazienkę w prysznic z kratką odpływową w podłodze. Najwygodniej jest pozostawić ją w wersji pozbawionej drzwi. Dobrze jest wyłożyć posadzkę w tym miejscu gumowaną matą, zapobiegającą poślizgnięciu się. Możemy zdecydować się na panel prysznicowy z siedziskiem lub dokupić do normalnego prysznica oddzielne krzesełko, montowane na ścianie.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też specjalny taboret wolnostojący, wykonany z plastiku, o stabilnych nogach zakończonych antypoślizgowymi nakładkami, który przyda się też w łazience przy okazji innych czynności higienicznych. Jeżeli decydujemy się na wannę pamiętajmy, że łatwo korzystać z niej będzie osobie o niedużym stopniu niepełnosprawności.

 

Dla komfortu użytkowania dobrze jest wyposażyć ją w siedzisko nawannowe oraz zagłówek – praktyczny będzie gumowany z przyssawkami umożliwiającymi jego precyzyjne usytuowanie. Sprawdzi się też mata antypoślizgowa do wyściełania dna wanny. Umywalka powinna być zamontowana nie niżej, niż na wysokości 70 cm od podłogi. Tylko wówczas będzie można podjechać pod nią wózkiem.

 

Muszlę klozetową należy dla komfortu użytkowania zawiesić na wysokości wyższej niż standardowa. W niektórych przypadkach bardzo pomocny jest bidet, który może mieć szersze spektrum zastosowań, niż główne przeznaczenie (np. można służyć choćby do mycia nóg).

 

Przybory toaletowe muszą być umieszczone w zasięgu osoby korzystającej z łazienki, dlatego np. papier toaletowy nie może być umieszczony w koszu na podłodze czy półce nad spłuczką. Lepiej, jeśli będzie zawieszony na uchwycie na ścianie. Ręczniki lepiej powiesić na relingach niż haczykach – łatwiej z nich wówczas korzystać. Warto zainwestować w baterie z fotokomórką (uruchamianą ruchem dłoni) – ułatwią one korzystanie osobom o ograniczonej sprawności i pozwolą jednocześnie zaoszczędzić wodę. W ten sam system może być wyposażona spłuczka klozetowa oraz włącznik światła w pomieszczeniu.

 

Przy każdej funkcji sanitarnej trzeba zamocować poręcze. Niektóre wanny mają już wmontowane uchwyty, jednak dodatkowy, umiejscowiony wyżej na ścianie, umożliwi podciągnięcie się i łatwiejsze podniesienie ciała. Niektóre wyposażone są w przyssawki, więc w razie konieczności można ich położenie modyfikować. Funkcjonalne będą uchwyty z półeczkami na kosmetyki. Pamiętajmy, że poręcze muszą być bardzo solidnie zamocowane. Dodatkową funkcją podnoszącą bezpieczeństwo korzystania z łazienki przez osobę niepełnosprawną jest dzwonek pozwalający, jeśli zajdzie taka potrzeba, wezwać pomoc.

 

Asortyment dla osób niepełnosprawnych dostępny jest tutaj 

Dodano: 27-11-2013