Łazienka na poddaszu

Opinii 3
Łazienka na poddaszu

Z powodu skosów i małej powierzchni było to prawdziwe wyzwanie dla architekta. Sprostał zadaniu. Zaprojektował wersje z brodzikiem oraz z wanną, każdą w innym stylu. Obie wyposażone we wszystko, co niezbędne do komfortowej toalety.

projekt i opracowanie Maciej Walczyna/ADHD
wizualizacjeArkadiusz Czerniak

Pomieszczenie: powierzchnia użytkowa 2 m⊃2; (czyli, liczona wg normy budowlanej, w przestrzeni, gdzie wysokość przekracza 1,90 m; tu jest to pas szerokości 90 cm). W dachu znajduje się uchylne okno.
Dla kogo: łazienka z w.c. przeznaczona dla gości.
Główne cele projektowe: funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiego metrażu; wyposażenie pomieszczenia – poza w.c. i umywalką – dodatkowo w kabinę prysznicową lub wannę.

 

PIERWSZY PROJEKT

PRZEKRÓJ PIONOWY

1. Przestrzeń pod skosem (tzw. techniczna, w której jest ukryta instalacja)
2. Umywalka
3. Podium z brodzikiem
4. Podwieszane w.c.

PRZEKRÓJ POZIOMY

1. Przestrzeń pod skosem (techniczna)
2. Umywalka
3. Podium z brodzikiem
4. Podwieszane w.c.

MOCNE STRONY PROJEKTU

■ Optymalne rozmieszczenie sprzętów na „trudnej” powierzchni pod skosami. ■ Maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni. ■ Wrażenie, że wnętrze jest większe.

CENNY KAŻDY MILIMETR

Brodzik z natryskiem musi być umieszczony w miejscu, gdzie w czasie kąpieli da się wygodnie stać, na dodatek z deszczownicą nad głową. W tej łazience jest to możliwe jedynie po lewej stronie od wejścia. Rury kanalizacyjne znajdują się po przeciwnej stronie, architekt usytuował tam miskę ustępową. Prostokątny brodzik (130x80 cm) został zamontowany na podwyższeniu. Ukrywa ono syfon i rurę odpływową. Dobrym rozwiązaniem byłby tu brodzik z odpływem liniowym (równy z płaszczyzną posadzki), przeszkadzała temu jednak konstrukcja podłogi. Obok natrysku, w najniższym miejscu, zostały zamontowane półki na kosmetyki. Prysznic oddzielają od reszty pomieszczenia szklane drzwi (na zamówienie). Otwierają się one do środka, żeby woda nie spływała z nich na podłogę. Deszczownicę uzupełnia tradycyjna „słuchawka”. Swobodnie korzysta się także z prostokątnej umywalki pod oknem. Architekt zaproponował do niej baterię ścienną, ponieważ nie zabiera tyle przestrzeni, ile sztorcowa, a całą instalację można ukryć za półścianką. Wielkość lustra bez ram została dopasowana do okna połaciowego. Ze względu na półkę nad sedesem (jest na wysokości 86 cm) zastosowano do niego najniższy, 82-centymetrowy stelaż podtynkowy.

UKŁAD GEOMETRYCZNY
Podkreśla go drewniana konstrukcja na dwóch ścianach wnętrza. Jej najszerszy element tworzy rodzaj kompozycyjnej wstęgi. Ciągnie się ona od słupa maskującego mocowanie szklanych drzwi brodzika, przez półkę pod umywalką, blat aż do półki nad sedesem. Wykorzystano do tego zwykłe blaty dębowe, ale do ich przednich krawędzi doklejono szersze listwy. Robią więc wrażenie grubszych.Dyscyplinę aranżacyjną wzmacnia prosta biała ceramika. Wszystkie płytki mają wielkość 15x15 cm. Na ścianach są błyszczące, na podłodze matowe. Skos i półściankę pomalowano białą farbą przeznaczoną do łazienek. By ożywić neutralną kolorystykę, użyto czerwonej fugi. Armatura jest wykonana z chromowanej stali. Podobnie syfon – wybrano taki, ponieważ jest widoczny.

ROZŚWIETLONA SZAROŚĆ

W wąskim pomieszczeniu nie było możliwości zastosowania oświetlenia górnego. Kinkiety przy lustrze natomiast raziłyby w oczy. Dlatego najlepszy okazał się plafon w kształcie kuli na bocznej ściance. Matowe, białe szkło i żarówka o dużej mocy dają wystarczającą ilość światła. W ciągu dnia pomieszczenie rozjaśnia słońce zaglądające przez spore, centralnie usytuowane okno dachowe.

 

DRUGI PROJEKT

ZAŁOŻENIA DRUGIEJ PROPOZYCJI

Stworzenie stylowego i wygodnego, mimo niewielkiego metrażu, pomieszczenia z wolno stojącą wanną. Nadanie łazience klimatu i użycie takich aranżacyjnych zabiegów, by wyglądała na większą.

PRZEKRÓJ PIONOWY

1. Przestrzeń pod skosem, (techniczna, zobacz opis w poprzedniej wersji)
2. Wanna wolno stojąca
3. Konsola z umywalką
W tej samej linii jest w.c., ale dla klarowności rysunku nie zostało pokazane

PRZEKRÓJ POZIOMY

1. Przestrzeń pod skosem (techniczna)
2. Wanna wolno stojąca
3. W.c. z dolnopłukiem
4. Konsola z umywalką

MOCNE STRONY PROJEKTU

■ Zmieszczenie wanny wolno stojącej. ■ Wygodny dostęp do sprzętów (umywalka na konsoli). ■ Iluzja, że pomieszczenie jest bardziej przestronne.
 

KOMFORTOWO
W tej propozycji architekt inaczej rozmieścił sprzęty i nadał wnętrzu nowy charakter. Zamienił też brodzik na stylizowaną wannę. Zajmuje ona centralne miejsce na wprost wejścia. Można w niej także wziąć prysznic, bo w przestrzeni pod oknem da się wygodnie stanąć. Słuchawka natryskowa z wyciąganą wylewką została zamontowana w glifie okna (czyli ściętej dolnej krawędzi otworu okiennego). Instalację ukryto za ścianką. Dzięki temu rozwiązaniu wąż prysznicowy nie przeszkadza w kąpieli i nie psuje aranżacji najbardziej efektownego miejsca. Przy półściance architekt zaprojektował długą półkę, w której umieścił baterię (do napełniania wanny i obsługującą prysznic). Umywalkę postawił na zgrabnej konsoli po prawej stronie od wejścia. Mebel ma wysokość tylko 70 cm, za to umywalka – 15 cm, co zapewnia wygodne korzystanie z niej. Tu zastosowano baterię kuchenną, wyższą od łazienkowych. Do konsoli idealnie pasuje owalne lustro w zdobionej ramie. Zamocowano nad nim kinkiet o lekkiej, dyskretnej formie. Drugi – symetrycznie po przeciwnej stronie pomieszczenia. Oświetla on strefę w.c. Wybrano sedes z ceramicznym dolnopłukiem, również stylizowany jak wanna.

DODAWANIE METRAŻU
Płytki na ścianie i na podłodze zostały ułożone ukośnie – dekoratorski trik na optyczne poszerzenie przestrzeni. Fugi na ścianie są białe, skontrastowane z gresem, co jeszcze wzmacnia wrażenie. Architekt powiększył też wnętrze, dzieląc ścianę na wprost wejścia na kilka pasów. Licząc od podłogi to: wysoka biała listwa, wyżej płytki, potem biała linia półki, pasek winylowej tapety (do szczytu półścianki) i najwyżej – gładka powierzchnia skosu. Tę skośną część pomalowano farbą lateksową odporną na działanie wody. Na bocznych ścianach jest także winylowa tapeta (przeznaczona do pomieszczeń mokrych). Łatwo się ją czyści, nie zniszczy się szybko, zwłaszcza w łazience sporadycznie używanej przez gości. Tapetę można jednak zastąpić płytkami. Na bocznych ścianach pas płytek wieńczy gzyms, który jest na takiej samej wysokości jak półka na wprost – kolejna sztuczka dająca złudzenie, że przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości.

SZYBKI STYL

Spokojne barwy – szarość połączona z odcieniami brązów – zostały rozjaśnione bielami sprzętów i delikatnej zasłony. Srebrzystość armatury oraz karniszy podkreśla elegancję kompozycji. Zastosowano tu stylizowane w.c. z dolnopłukiem (znów jest modne).

ZOBACZ TAKŻE

 

ZASŁONA PRYSZNICOWA NA KARNISZACH

Jest ważnym elementem całego wystroju. By spełniała swoje zadania – estetyczne oraz praktyczne – musi być właściwie dobrana i zamontowana.
■ Na skośnej ścianie zamocowano równolegle dwa chromowane karnisze (typowe do zasłon). ■ Na jednym – zawieszonym niżej – zasłona musi być krótsza, żeby nie plątała się pod nogami. Tkanina powinna być w miarę możliwości cienka i miękko się układająca, ale impregnowana, ponieważ nie może przemakać. ■ Jeśli jednak zasłonka ma wisieć po zewnętrznej stronie wanny, wtedy w podłodze pod wanną trzeba zamontować dodatkową kratkę odpływową. Dobrym rozwiązaniem będzie również zainstalowanie pod posadzką ogrzewania podłogowego. Dzięki temu szybciej ona wyschnie.

Dodano: 13-03-2012