Łazienka dla seniora. Co powinno się w niej znaleźć?

Opinii 0

Odpowiedni projekt oraz dodatkowe elementy wyposażenia sprawią, że korzystanie z łazienki stanie się komfortowe oraz bezpieczne także dla osób starszych.. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć!

Emeryt w łazience

Jaka powinna być łazienka dla seniora?

Statystyki pokazują, że najwięcej urazów powstaje w wyniku wypadków, które przytrafiły się w domu. Największe ryzyko wypadków domowych dotyczy seniorów. Jednym z najbardziej niebezpiecznych pomieszczeń jest łazienka i dlatego trzeba ją odpowiednio przystosować do potrzeb najstarszych domowników.

 

Należy pamiętać, że senior może mieć problem z poruszaniem, koordynacją ruchów, zachowaniem równowagi. To oznacza, że trzeba usunąć jak najwięcej barier w pomieszczeniu. Wejście do łazienki powinno nie mieć progu, podłoga nie może być śliska, konieczne jest zamontowanie również dodatkowego wyposażenia oraz dobrania sanitariatów dostosowanych do potrzeb seniorów. Warto zamontować ogrzewanie podłogowe, które szybko wyeliminuje wszelkie plamy wody po zachlapaniu i ograniczy ryzyko poślizgnięcia się.

 

Trzeba zwrócić uwagę również na meble, które nie powinny mieć ostrych krawędzi i rogów, aby wyeliminować ryzyko skaleczenia przy uderzeniu lub upadku. Wyposażenie łazienki powinno być wykonane z odpornych materiałów. Należy zadbać również o mocniejsze oświetlenie, które ułatwi korzystanie z łazienki.

Emerytka przy zlewie w łazience

Jaki model wybrać i gdzie zamontować toaletę dla seniora?

Toaleta powinna zostać dostosowana ściśle do możliwości poruszania się seniora. Jeśli jest on bardzo sprawny, nie trzeba wprowadzać żadnych rewolucyjnych zmian. Jeśli jednak jego możliwości ruchowe są ograniczone, trzeba dokładnie zaplanować toaletę i zadbać o jej jak najwyższą funkcjonalność.

 

W przypadku sedesu podwieszanego miskę WC należy zamontować na odpowiedniej wysokości. Nie może znajdować się zbyt nisko, ponieważ trudno będzie na niej usiąść i z niej wstać. Warto ją umieścić na wysokości 45-50 cm od podłogi. Natomiast w przypadku sedesu ustawionego na podłodze należy użyć specjalnej nakładki na miskę, która podwyższy deskę sedesową.

 

Do tego przycisk spłukiwania wody powinien zostać umieszczony z boku miski WC, a najlepiej zdecydować się na system automatycznego spłukiwania. Przydadzą się także uchwyty zamontowane w pobliżu toalety ułatwiające siadanie na sedesie i wstawanie z niego.

podparcie, uchwyt dla seniora w łazience

Jaki model wanny i prysznica wybrać dla osoby starszej?

Do łazienki dla seniora wybrać wannę czy prysznic? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak duża jest łazienka. W przypadku małej przestrzeni lepsza będzie kabina prysznicowa. Jednak senior może wymagać również kąpieli leczniczych, do czego będzie potrzebna wanna.

 

Jeśli jest taka możliwość, w łazience należy zamontować wannę prostokątną, którą łatwiej dostosować do przestrzeni i użytkownika. Nie powinna być zbyt wysoka. Do tego należy przy niej umieścić schodki antypoślizgowe, a w środku siedzisko i matę antypoślizgową oraz uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie.

 

Jeśli chodzi o kabinę prysznicową, najlepiej wybrać model bez żadnych barier, a zatem bez brodzika (prysznic typu walk-in). Ewentualnie może to być bardzo niski brodzik, który nie będzie utrudniał wejścia. W kabinie należy także zamontować deszczownicę, która zapewnia szeroki strumień ułatwiający branie prysznica. Do tego warto wybrać baterię termostatyczną, która zapamiętuje ustawienia i eliminuje konieczność regulowania temperatury wody przy każdym użytkowaniu. Przyda się również mata antypoślizgowa i siedzisko.

Jakie akcesoria ułatwią osobie starszej korzystanie z łazienki?

Aby maksymalnie ułatwić starszej osobie korzystanie z łazienki, warto zakupić zestaw specjalnych mebli i akcesoriów, które nie tylko poprawią komfort korzystania z pomieszczenia, ale także wzmocnią aspekty bezpieczeństwa.

Taboret

W kabinie prysznicowej zarówno z brodzikiem, jak i bez brodzika, sprawdzi się taboret, na którym senior będzie mógł usiąść w czasie korzystania z prysznica i przy wycieraniu ciała. Można umieścić niewielki taboret z możliwością regulacji wysokości lub przymocować do ściany składany model siedziska.

taboret pod prysznic

Uchwyt kątowy

Bardzo funkcjonalnym akcesorium w łazience dla seniora jest uchwyt kątowy. To poręcz w kształcie litery „L” wykonana ze stali i mocowana w trzech punktach, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi maksymalną stabilność. Tego typu poręcz można zamontować w kabinie prysznicowej obok miski WC, a także przy wannie. Dzięki takiemu udogodnieniu korzystanie z sanitariatów będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Dywany antypoślizgowe

Przed kabiną prysznicową lub wanną należy umieścić na podłodze dywan antypoślizgowy. Będzie pełnił funkcje zarówno estetyczne (stanie się elementem aranżacji łazienki), jak i zwiększy bezpieczeństwo seniora. Na takim dywanie można bez obawy stanąć, ponieważ spodnia powłoka antypoślizgowa zabezpiecza go przed przesuwaniem. Dywany antypoślizgowe dostępne są w różnych wzorach i wymiarach, dlatego można łatwo dopasować je do każdej łazienki.

Lustro powiększające na wysięgniku

W łazience przystosowanej dla seniora przyda się także lustro powiększające na wysięgniku. To lusterko, które jest montowane do ściany za pomocą kołków rozporowych. Jest ono dwustronne. Z jednej strony obraz ma rzeczywiste rozmiary, z drugiej – jest powiększony. Modele na wysięgniku są chromowane i bardzo estetyczne, a do tego funkcjonalne – umożliwiają ustawienia urządzenia pod różnym kątem i blisko twarzy.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztuje dostosowanie łazienki do potrzeb seniora?

- Koszty zależą od zakresu przeprowadzonych prac. Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje potrzeba przeprowadzenia remontu całej łazienki. Czasem wystarczy dokupić niezbędne akcesoria, jak np. uchwyt kątowy czy dywan antypoślizgowy.

 

Jaką podłogę ułożyć w łazience dla seniora?

- Podłoga w łazience dla seniora powinna być antypoślizgowa. Przy wyborze płytek należy zwrócić uwagę na współczynnik antypoślizgowości – najlepiej postawić na model ze współczynnikiem R12

 

Gdzie zrobić podłączenia do prądu w łazience dla seniora?

- Gniazdko elektryczne powinno być w miejscu łatwo dostępnym, ale nie może być zbyt blisko stref mokrych (umywalka, wanna, kabina prysznicowa). Nie należy także umieszczać gniazdka zbyt nisko, żeby nie zmuszać użytkownika do schylania się

 

Dodano: 17-12-2020
Uaktualniono: 18-12-2020