Kabiny prysznicowe typu walk-in – modne rozwiązanie do nowoczesnych łazienek

Opinii 1

Kabiny prysznicowe dorównują popularnością wannom - użytkownicy doceniają je za wygodę, oszczędność wody i łatwość w utrzymywaniu czystości oraz oszczędność miejsca i są bezpieczniejsze w użytkowaniu dla osób starszych. Najpopularniejsze są zamykane kabiny z brodzikami w różnych kształtach i różnych głębokościach: od bardzo płytkich, do takich, które mierzą nawet do 30 cm. Na tym jednak nie kończą się możliwości, bo bardzo modnym, a także coraz popularniejszym rozwiązaniem, które można wykorzystać w swojej łazience są kabiny typu walk-in. Mają nowoczesny design, są jeszcze wygodniejsze niż tradycyjne kabiny i można ją dostosować zarówno do dużych, jak i mniejszych łazienek. Przed montażem trzeba jednak zwrócić uwagę odpowiednie zaplanowanie prysznica walk-in.

Kabina walk-in – cechy charakterystyczne

Kabina typu walk-in nie posiada zamykanych drzwi. Ograniczona jest jedną, dwiema lub trzema szklanymi ściankami – w zależności od ustawienia kabiny w łazience. Może stać w samym rogu, na środku ściany lub nawet na środku pomieszczenia. Kabiny typu walk-in nie posiadają również typowego brodzika. Zamiast tego odpływ umieszczony jest bezpośrednio w podłodze, więc aby woda odpowiednio spływała trzeba na etapie projektowania zadbać o właściwe nachylenie posadzki. 

Dlaczego warto zamontować kabinę walk-in, czyli ich największe zalety

Trudno dziwić się coraz większej popularności kabin typu walk-in. Są przede wszystkim bardzo nowoczesne i eleganckie, więc jeżeli ktoś preferuje oryginalny design połączony z funkcjonalnością, z pewnością doceni również kabiny prysznicowe walk-in. Ich zaletą jest także duża uniwersalność, co pozwala stosować je w łazienkach o różnych powierzchniach. W dużych - mogą to być to przestronne przestrzenie prysznicowe ogrodzone szybą, w mniejszych – niewiele większe lub zbliżone rozmiarem do tradycyjnych kabin. Z tą jednak różnicą, że dzięki swojemu designowi, kabiny typu walk-in dają wrażenie większej przestronności i przestrzeni.

 

Estetyka nie jest jedyną zaletą kabin walk-in. Są również bardzo praktyczne i wygodne. To również dobre rozwiązanie dla seniorów, osób, które mają problemy z poruszaniem się i niepełnosprawnych - brak drzwi oraz brodzika znacznie ułatwia im korzystanie z kabiny. Jej wnętrze można łatwo utrzymać w czystości: po zakończeniu prysznica wystarczy użyć ściągaczki do szyb oraz od czasu do czasu umyć je specjalnym płynem. Brak brodzika rozwiązuje również problem osadu z mydła i brudu. Dbając o higienę kabiny walk-in trzeba jednak pamiętać o czyszczeniu odpływu, aby woda mogła bez problemu spływać. 

O czym trzeba pamiętać decydując się na kabiny typu walk-in

Decydując się na montaż prysznica typu walk-in, trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach tego typu instalacji, zarówno przed, jak i w trakcie montażu. Chodzi o zagospodarowanie miejsca i wykonanie odpowiedniego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać, dlatego też takie kabiny łatwiej planuje się w łazience w stanie surowym, zaś trudniejsze i bardziej kosztowne jest zamontowanie jej w trakcie zwykłego remontu. Dla niektórych problemem może być również brak brodzika, który w niektórych sytuacjach używany jest w charakterze małej wanny, na przykład dla dziecka.

 

 

Wiele osób obawia się również tego, że brak drzwi w kabinie walk-in może skutkować zachlapaniem łazienki po każdym prysznicu. Dużo zależy od projektu natrysku i jego wielkości; w przypadku gdy jest źle zaplanowany lub po prostu za mały, faktycznie może się zdarzyć, że woda będzie wydostawała się poza ścianki tworząc kałuże na podłodze. Problematyczna pozostaje również kwestia temperatury i wilgoć. W zamykanej kabinie wytwarza się specyficzny mikroklimat i jest tam zdecydowanie cieplej. Biorąc prysznic w kabinie otwartej trzeba być gotowym na to, że odczuwalna temperatura będzie o wiele niższa. Problemem może być również wyższa wilgotność w łazience, która wynika z wydostającej się z kabiny pary wodnej.

Garść porad, czyli przed montażem kabiny walk-in

Montaż kabiny walk-in najlepiej zaplanować jak najwcześniej. Najłatwiej zrobić to podczas budowy domu lub planowania łazienki, która jeszcze jest w stanie surowym. Dotyczy to zarówno kwestii odpływu, ale również mocowania szklanych ścianek. Trzeba bowiem pamiętać, że są one przytwierdzone na specjalnych szynach zarówno do podłogi, jak i sufitu, dzięki czemu są stabilne.

 

Warto też zwrócić uwagę na sam odpływ. Do wyboru w prysznicach walk-in są dwa najpopularniejsze, typu – punktowy i liniowy. Ten pierwszy podobny jest do odpływów w tradycyjnych kabinach. Może być umieszczony z brzegu lub na samym środku przestrzeni prysznicowej. Powszechniej stosowanym w kabinach walk-in jest odpływ liniowy, który najczęściej umieszcza się z brzegu, na przykład pod ścianą. Woda spływa całą jego szerokością, co jest bardziej wydajne od odpływu punktowego. Bez względu na wybór odpływu trzeba odpowiednio wyprofilować spadek (minimum 2 % w kierunku pionu) tak żeby z jednej strony woda nie stała pod prysznicem, a z drugiej, żeby odpływ nadążał ją odprowadzać.

 

Podsumowując, kabiny walk-in są nowoczesne, eleganckie i bardzo wygodne. Bez wątpienia będą one bardzo praktycznym i stylowym elementem niemal każdej nowoczesnej łazienki.

Dodano: 04-08-2017