Jaki bidet wybrać? Sprawdź przegląd najlepszych rozwiązań

Opinii 0

Bidety coraz częściej pojawiają się we współczesnych łazienkach. Chociaż ich podstawowym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu higieny intymnej, coraz częściej znajdują także inne zastosowania. Aby spełnić oczekiwania i potrzeby użytkowników, producenci sanitarni prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych bidetów.

Rodzaje bidetów – poznaj najpopularniejsze warianty

rodzaje bidetówProducenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, oferując różne warianty bidetów.

 

 

Bidet klasyczny

 

Wyposażony jest w typową baterię bidetową. Występuje zarówno w wersji stojącej, jak i wiszącej.

 

Bidety wiszące ładnie się prezentują, a ich sposób mocowania jest w zasadzie niewidoczny. Instaluje się je na stelażu podtynkowym, który bardzo często jest w zestawie miską bidetową. Dostęp do całej powierzchni podłogi sprawia, że łazienkę wyposażoną w urządzenie wiszące łatwo utrzymać w czystości.

 

Bidety stojące są większe niż wiszące. Ich minusem jest to, że nie można zmienić wysokości montażu.

 

 

Bidet z prysznicem

 

Jego cechą charakterystyczną jest prysznic, czyli słuchawka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bidet – poza swoją podstawową funkcją – może posłużyć także np. do mycia nóg. Konstrukcja miski WC jest podobna jak w podstawowym wariancie.

 

 

Bidet WC 2w1

 

Stanowi połączenie bidetu z miską ustępową. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych łazienkach lub umieszczonych na poddaszu, gdzie bardzo często trudno jest zainstalować bidet obok miski WC.

 

Rada eksperta

 

Jeżeli zależy nam na dostosowaniu wysokości bidetu, np. gdy będą z niego korzystały osoby o różnym wzroście czy wieku, warto wybrać bidet wiszący. Podczas montażu możemy regulować jego wysokość.

 

 

Rozmiary i kolory bidetów

kolory i rozmiary bidetówBidety wykonane są przeważnie z ceramiki sanitarnej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, nagłe zmiany temperatury, działanie kwasów i zasad.

 

Najczęściej producenci oferują bidety w białej kolorystyce, jednak dostępne są również modele czarne, srebrne czy złote, a nawet w pastelowych kolorach (beżowym, seledynowym czy błękitnym) oraz bardziej zdecydowanych (granatowym czy zielonym). Najczęściej białe bidety możemy kupić „od ręki”, zaś na inne prawdopodobnie będziemy musieli poczekać.

 

Bidety dostępne są w różnych wielkościach – najpopularniejsze mają około 40 cm szerokości i 55-60 cm długości.

 

Możemy zdecydować się na bidet o prostym kształcie lub wyoblonych krawędziach, a nawet w stylu retro.

 

Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę, czy zastosowano powłokę antybakteryjną. Stanowi ona dodatkową barierę zabezpieczającą przed drobnoustrojami. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy dzieci.

 

 

Rada eksperta

 

Dobrze, aby bidet i miska WC pochodziły od tego samego producenta i z tej samej linii stylistycznej. W ten sposób unikniemy ryzyka zestawiania ceramiki w różnych odcieniach bieli.

 

 

Funkcje bidetów – czyli jak z nich korzystać?

Bidety projektowane są tak, aby siadać na nich przodem do baterii. Taka pozycja zapewnia maksymalną wygodę podczas codziennej higieny intymnej. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy możliwości lub czasu na prysznic.

 

Rola bidetów nie ogranicza się jednak do zapewnienia szybkiej higieny intymnej. Można je wykorzystać m.in. do: 

 

  • obmycia stóp – jest to bardziej komfortowe szczególnie dla osób starszych i z ograniczoną ruchowością. 
  • mycia rąk przez małe dzieci – jest to wygodniejsze z powodu niżej umieszczonej misy w porównaniu z wysokością umywalki.

 

Warto przy tym podkreślić, że przy korzystaniu z bidetu zużywamy mniej wody.

 

 

Montaż bidetu

montaż bidetuBidety najczęściej kupowane są z tej samej linii stylistycznej co miski WC. Powód jest prosty: chodzi o zachowanie jednorodności, ponieważ pozostałe elementy ceramiki sanitarnej montowane są w ich bliskim sąsiedztwie. Takie usytuowanie wynika oczywiście z zasad funkcjonalności, a jednocześnie zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni łazienki.

 

Aby korzystanie z bidetu było wygodne, należy umiejscowić go około 30 cm od innych urządzeń sanitarnych i ściany. Wolna przestrzeń przed bidetem musi wynieść co najmniej 60-65 cm. Przyjmuje się, że górna krawędź bidetu – aby był w pełni funkcjonalny – powinna znajdować się około 40 cm nad posadzką. Jeśli zdecydowaliśmy się na bidet ze słuchawką, to dobrze jest pozostawić więcej miejsca – ułatwimy sobie swobodne manewrowanie słuchawką.

 

W przypadku bidetów dla osób niepełnosprawnych zalecane odległości można modyfikować – tutaj ważne jest jak najlepsze przystosowanie łazienki do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Standardowo górna krawędź bidetu powinna znaleźć się na wysokości ok. 40 cm nad podłogą.

 

Bidety wiszące należy przykręcić do stelaży podtynkowych (ukryte są w ścianie). Stelaż dobiera się tak, aby utrzymał ciężar zabudowy – dostępne są stelaże do zabudowy lekkiej (ścianki z płyt gipsowo-kartonowych) lub ciężkiej (stelaż obudowuje się cegłami). Natomiast bidety stojące montowane są do podłogi wkrętami, które przechodzą przez otwór w ceramice. Większość modeli wyposażona jest w zaślepki powodujące, że miejsce montażu jest prawie niewidoczne.

 

Montaż bidetu wymaga doprowadzenia nie tylko zimnej i ciepłej wody, ale także odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego. Bez względu na markę i rodzaj bidetu należy zawsze zamontować specjalny syfon bidetowy i baterię bidetową (podłączamy ją za pomocą wężyków przyłączeniowych). Producenci oferują typowe syfony bidetowe, chociaż czasami używa się syfonów butelkowych. Na rodzaj syfonu wpływają: przepustowość, średnica oraz ilość miejsca pod bidetem – syfony butelkowe najczęściej wymagają kilku centymetrów więcej niż typowe odpływy bidetowe.

 

Rada eksperta

 

W małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na oddzielny bidet, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie do miski ustępowej specjalnej deski z funkcją bidetu. Jej obsługa, a także montaż i demontaż nie sprawiają żadnych problemów.

Dodano: 01-03-2012