Jak wybrać lustro do łazienki? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Opinii 0

Lustro jest elementem, który spełnia wiele praktycznych funkcji, np. umożliwia wykonanie makijażu, czy pozwala na bezpieczne i precyzyjne golenie. To również pierwszy element, na który zwraca się uwagę po wejściu do łazienki. Lustro trzeba dopasować w taki sposób, by nie tylko było funkcjonalne, ale także zdobiło pomieszczenie i pasowało do jego stylu. Sprawdź, jak to zrobić!

Okrągłe lustro łazienkowe

Na jakiej wysokości zamontować lustro w łazience?

Zgodnie z uniwersalną zasadą lustro w łazience powinno się zamontować w taki sposób, by dolna krawędź znajdowała się na wysokości minimum 120 cm, zaś górna około 200 cm od podłogi. Warto wspomnieć, że górna krawędź lustra często znajduje się na podobnej wysokości, co górna krawędź drzwi wewnętrznych. Jednocześnie lustro powinno być zamontowane przynajmniej 10 cm powyżej umywalki (im wyżej, tym lepiej). To uchroni je przed zabrudzeniami tworzonymi podczas wykonywania codziennych czynności. Co więcej, wysokość montażu niewielkich luster powinno się dostosować do wzrostu osób korzystających.

Prostokątne lustro łazienkowe z obramowaniem

Lustro w dużej i małej łazience. Czym się kierować przy wyborze?

Największe znaczenie przy wyborze lustra do łazienki ma jego wielkość. Dla wygody korzystania powinno mieć przynajmniej od 40 cm do 80 cm szerokości. Długość jest zależna od dostępnej powierzchni, nie powinna mieć mniej niż 40 cm.

 

 • W małych łazienkach nad umywalką często montuje się szafki z lustrem. To pozwala na oszczędność miejsca.

 • Do małej przestrzeni lepiej dobrać lustro bez ozdobnych ram, które niepotrzebnie zabierają miejsce, zamykają przestrzeń, a dodatkowo wpływają na optyczne zmniejszenie powierzchni (działanie odwrotne względem samej tafli lustra).

 • W dużych łazienkach możliwości nie są tak ograniczone. Kupujący mogą wybierać różne kształty i wielkości luster oraz dostosowywać je do stylu wnętrza. W tym wypadku można montować spektakularne lustra z ramami, które dopasowuje się kolorystyką do łazienki lub takie, które wyróżniają się na zasadzie kontrastu.

 

Lustro do łazienki powinno mieć przynajmniej taką szerokość jak umywalka (może być szersze).

 

Jak dobrać oświetlenie lustra

Światło w łazience nie może być zbyt ciepłe. Zaleca się także, by zostało ono rozproszone, np. poprzez montaż przesłon lub kloszy. Dla wygody użytkowania (golenie, makijaż, pielęgnacja) i ograniczenie cieni, zaleca się instalację dodatkowego oświetlenia przy ramie lustra. Optymalna temperatura barwowa przy oświetlaniu lustra do łazienki wynosi 5000 – 6500 K. Dla porównania światło dzienne ma temp. barwową mieszczącą się w zakresie 4000 – 5500 K. Dobrze, gdy światło ma dodatkowo wysoki wskaźnik oddawania barw RA – przynajmniej na poziomie 80. Wskaźnik ten (RA lub CRI) charakteryzuje źródło światła i jest wyrażony liczbą z przedziału od 0 do 100. Ilustruje on, jak odbierane są barwy oświetlanych przedmiotów. Im większa jego wartość tym barwy są oddawane dokładniej, a obiekt wygląda naturalniej. Zakłada się, że najlepszy wskaźnik oddawania barw występuje przy naturalnym świetle słonecznym.

Lustro łazienkowe z podświetleniem

 • Oświetlenie luster to dodatek, nie należy instalować go kosztem oświetlenia głównego.

 • W przypadku luster o szerokości 60 cm – 75 cm najlepsze jest oświetlenie boczne z obu stron. Kinkiety powinny być zainstalowane na wysokości twarzy.

 • Przy lustrach o bardzo dużej powierzchni nad taflą instaluje się oświetlenie górne (to dobry sposób także na oświetlenie małych luster).

 • Popularne rozwiązania to lampy LED oraz świetlówki. Nie powinno się używać reflektorów halogenowych, które przy kontakcie z wodą mogą ulec uszkodzeniu. Należy postawić na lampy i kinkiety przeznaczone do łazienek - mają one odpowiednie, dostosowane do warunków panujących w pomieszczeniu, parametry.

Jak wybrać odpowiednie lustro do wykonywania makijażu?

Prawidłowe oświetlenie lustra ma duże znaczenie przy wykonywaniu makijażu. Źle dobrane powoduje m.in.: nadmierne pojawianie się cieni lub przekłamanie barw.

 

 1. 1. Światło powinno równomiernie oświetlać twarz. Należy wykorzystać jednocześnie rozproszone oświetlenie główne i podświetlenie lustra.
   

 2. 2. Lampy o nadmiernym skupieniu światła rzucają mocne cienie, podkreślają niedoskonałości cery i tym samym utrudniają wykonanie makijażu. Lepiej sprawdzi się rozproszone światło.
   

 3. 3. Warto używać lamp neutralnych, o natężeniu od 500 do 1000 luksów.
   

 4. 4. Do makijażu najlepiej sprawdzą się źródła światła o CRI > 90. Optymalna temperatura barwowa, która pozwoli uniknąć „przekłamania” barw, wynosi 5500 K.
   

 5. 5. Warto rozważyć zakup dodatkowego lustra do makijażu na wysięgniku, z regulowanym kątem nachylenia. Takie rozwiązanie pozwoli dostosować je do potrzeb użytkownika.
   

 Lustro łazienkowe z oświetleniem - idealne do makijażu

Jak powiększyć łazienkę odpowiednio dobranym lustrem?

Dodatkowe lustro optycznie powiększy łazienkę, a także może być ozdobą pomieszczenia. Należy je umieścić naprzeciw wejścia do łazienki. Dzięki temu efekt będzie od razu widoczny. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat optycznego powiększenia, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na przeciwnej ścianie lustra. Najlepiej, gdy ściana jest jednolita – odbicie szafek, ręczników czy innych elementów potęguje wrażenie nieładu i nie pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Naprzeciw drzwi można zamontować duże lustro w formie szerokiego pionowego pasa. Wtedy stworzy się iluzję przejścia do dodatkowego pomieszczenia.

 

Lustro to detal, który może znacznie podwyższyć walory dekoracyjne łazienki. Odpowiednio dobrane zapewnia komfortowe wykonywanie codziennych czynności. Nieodpowiednio dopasowane lustro może sprawić, że codziennie czynności, takie jak wykonywanie makijażu lub golenie staną się uciążliwe. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na wybór idealnego lustra do łazienki.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Gdzie najlepiej zamontować lustro?

- Lustra najczęściej są montowane nad umywalką dla wygody używania, by pomagać przy codziennych czynnościach, takich jak mycie zębów czy golenie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można je zainstalować w innym miejscu, np. na sąsiedniej ścianie lub nad wanną.

 

Jak dobrać lustro do łazienki pod kątem designu?

- Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jaki kształt ma umywalka, bateria, wanna, kabina i inne elementy. Jeśli są kanciaste, warto dobrać lustro prostokątne. Natomiast w przypadku, gdy mają opływowe linie lepsze, będzie lustro okrągłe.

 

Jaką szczelność powinny mieć oprawy oświetleniowe przy umywalce?

- Oprawy w takim miejscu powinny mieć powiększoną szczelność, przynajmniej IP44.

 

Dodano: 18-11-2020
Uaktualniono: 19-11-2020