Jak urządzić małą łazienkę?

Opinii 18

Mała łazienka może być efektowna i funkcjonalna. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie sprzęty i akcesoria łazienkowe. Przy ich wyborze należy się kierować wielkością pomieszczenia oraz liczbą posiadanych łazienek. Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy tylko jedną musi ona mieć pełne wyposażenie – umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową oraz sedes. Gdy są dwie można rozdzielić ich funkcje (np. w jednej zaplanować WC). Jak zatem urządzić małą łazienkę? Wskazówki znajdują się poniżej.

UMYWALKA NA POTRZEBY MAŁEJ ŁAZIENKI

umywalka na potrzeby małej łazienkiJeśli dobieramy umywalkę do małej łazienki, która ma zapewnić wszystkie potrzeby higieniczne, zdecydujmy się na model o szerokości około 50 cm. To sprawi, że umywalka będzie nam służyć nie tylko do umycia rąk, ale także do drobnych przepierek czy umycia różnych przedmiotów, bez narażenia posadzki na zachlapanie. W takich małych łazienkach wygodniejsza będzie również umywalka głębsza, a więc wyższa. Na rynku dostępne są umywalki o wysokości nawet ok. 18 cm.

 

Wybór modelu podwieszanego sprawi, że pod umywalką znajdzie się jeszcze miejsce na ustawienie dodatkowych sprzętów, np. kosza na bieliznę. W zależności od aranżacji warto wybrać model do montażu na blacie, a jeszcze lepiej na szafce lub też umywalkę zintegrowaną z szafką. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy przestrzeń pod umywalką. Do dyspozycji mamy szafki z drzwiami skrzydłowymi lub typu cargo – z wysuwanymi szufladami.

 

Gdy miejsca jest niewiele, lepiej sprawdza się cargo, gdyż nie potrzeba wówczas przestrzeni na otwarte skrzydła. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, zdecydujmy się na szafkę podwieszaną, może mieć ona wysokość np. około 40 cm, dzięki czemu pod szafką będzie jeszcze wolne miejsce, m.in. na wagę łazienkową.

WANNA DO MAŁEJ ŁAZIENKI

W małej łazience nie trzeba rezygnować z wanny. By optymalnie zagospodarować przestrzeń, wybierzmy model montowany przy ścianie. Może to być tradycyjna wanna prostokątna o wymiarach 120 x 70 cm lub 130 x 70 cm. Ponieważ tego typu wanna może optycznie zmniejszać wnętrze, najlepiej sprawdza się, gdy w łazience można ją umieścić we wnęce. W małej łazience można też zamontować wannę symetryczną o boku 125 cm. Ścięte brzegi sprawiają, że tego typu wanna ułatwia aranżację, poza tym mamy gwarancję że nie będziemy się obijać o jej ostre kanty.

 

Wygodną kąpiel na małej przestrzeni zapewni też wanna asymetryczna, z jednym bokiem ściętym lub wymodelowanym w kształcie fali. Niezależnie od kształtu wanny zwróćmy uwagę na jej głębokość oraz na to jak uformowane jest jej wnętrze. Może być ona wyposażona w wymodelowane siedzisko lub zagłówek, co w przypadku niewielkiej wanny podnosi komfort kąpieli. Małą wannę można też wyposażyć w szklany parawan, dzięki czemu będzie pełniła funkcję kabiny prysznicowej.

KABINA PRYSZNICOWA Z BRODZIKIEM

kabina prysznicowa z brodzikiemGdy łazienka jest mała, często zamiast wanny decydujemy się na montaż kabiny prysznicowej. Mało miejsca zabierze kabina o wymiarach 70 x 70 x 185 cm lub 80 x 80 x 185. Do wyboru mamy modele wykonane na planie ćwiartki koła lub prostokąta. Kabiny prostokątne porządkują przestrzeń, natomiast mniej miejsca zajmie kabina o płynnej łukowej linii. Wybierzmy też model którego ścianki będą wykonane z przezroczystego materiału, np. transparentnego szkła, wówczas kabina nie będzie optycznie zmniejszać łazienki.

 

Ze względu na oszczędność miejsca warto też zdecydować się na kabinę z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Na rzecz przestrzeni będzie też działał jak najpłytszy brodzik, np. o głębokości 1,2 cm. Jeśli chcemy, by pełnił on funkcję wanny, wybierzmy model o głębokości np. 28 cm z wyprofilowanym siedziskiem.

SEDES W MAŁEJ ŁAZIENCE

Do wyboru mamy modele stojące oraz wiszące. W małej łazience warto zamontować te drugie. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a przestrzeń, która jest wynikiem zabudowy stelaża, służącego do zawieszenia miski sedesowej można efektownie zaaranżować jako półki. Niewiele miejsca zajmie model o wymiarach 35 x 35 x 39,5 cm. Sedesy wiszące są także znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Warto wyposażyć miskę sedesową WC w baterię bidetową, która dodatkowo podniesie funkcjonalność łazienki, w której nie ma miejsca na bidet.

Dodano: 27-09-2014