Hydroizolacja łazienki, co warto wiedzieć?

Opinii 3

Są takie miejsca w łazience, które powinny być chronić przed wodą. To przede wszystkim strefy wokół wanien, umywalek, brodzików. Sprawdź, jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią. Łazienka jest przeważnie wykańczana płytkami – z ceramiki lub kamienia. Płytki są układane na podłodze, ale też i na ścianach. Mogą sięgać samego sufitu lub dochodzić tylko do pewnej wysokości. Choć wydaje się, że okładzina z płytek jest szczelna, nie jest to do końca prawdą. Woda może przesiąkać pod glazurę poprzez siatkę fug. Szczególne niebezpieczeństwo stwarzają wszelkie uszkodzenia spoin – pęknięcia czy ubytki. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy ściany są wykończone lub zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych – a te przy długotrwałym i intensywnym zawilgoceniu mogą zacząć pęcznieć, co oczywiście będzie miało fatalne skutki dla płytek, które są do nich przyklejone.nDlatego w łazience, pod płytkami warto zrobić hydroizolację, przynajmniej na fragmentach najbardziej narażonych na zamoczenie – na podłodze, wokół wanny, przy brodziku, nad umywalką.

PŁYNNA FOLIA I TAŚMA DO HYDROIZOLACJI

płynna folia i taśma do hydroizolacjiDo hydroizolacji podpłytkowej stosuje się tak zwaną płynną folię. To specjalna masa hydroizolacyjna sprzedawana w plastikowych wiaderkach. Tworzy elastyczną, szczelną powłokę, do której można przyklejać płytki używając kleju klasy C2/S1, który przeznaczony jest do stosowania na elastyczne podłoża o znikomej chłonności. Folię nanosi się na suchą, czystą powierzchnię ścian i podłóg. Gdy podłoże jest chłonne warto je najpierw zagruntować. Po gruntowaniu trzeba odczekać 24 godziny.

 

Folię w płynie trzeba najpierw starannie wymieszać. Rozprowadza się ją wałkiem lub pędzlem. Grubość tak wykonanej jednej warstwy hydroizolacyjnej nie może być mniejsza niż 1 mm. Większość producentów zaleca dwukrotne nanoszenie masy z 6-godzinnym odstępem czasowym. Narożniki styk ścian oraz podłogi wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tam bowiem warstwa folii jest narażona na szczególnie silne odkształcenia. Wkleja się więc w te miejsca specjalną taśmę z powlekanej tkaniny poliestrowej.

 

Taśma izolacyjna wklejana jest w świeżą warstwę folii i zamalowywana nią, aby nie wystawała na powierzchnię. Połączenia taśm wykonuje się z zachowaniem 10 cm zakładów. Wraz z taśmą kupuje się specjalne mankiety uszczelniające, do hydroizolowania wpustów podłogowych lub przejść rur przez ściany i podłogi. Mankiety mocuje się identycznie jak taśmę. Przyklejanie płytek na tak zabezpieczone podłoże można zacząć po 24 godzinach.

SZCZELNE I CZYSTE FUGI W ŁAZIENCE

szczelne i czyste fugi w łazienceDo hydroizolacji łazienki warto też zastosować specjalną zaprawę spoinującą, z której można zrobić fugi odporne na wodę. Nie będą wówczas nasiąkać wodą. W łazienkach warto stosować do spoinowania płytek masy i zaprawy, które zawierają środki biobójcze. Na wykonanych z nich powierzchniach nie będą rozwijać się pleśnie.

 

W narożach ścian, przy wannach, umywalkach i brodzikach, a także na styku okładziny z innymi materiałami (na przykład lustrami), powinno się wykonywać spoiny trwale elastyczne, z silikonu sanitarnego. Również on może zawierać środki biobójcze, dzięki czemu pleśń nie pojawi się na zrobionych z niego fugach.

Dodano: 27-11-2013