Ergonomiczna łazienka

Opinii 0

Co sprawia, że w jednym wnętrzu wszystko jest zawsze pod ręką, na odpowiedniej wysokości i nawet gdy brakuje miejsca, to wygody i tak jest pod dostatkiem? Odpowiedź jest prosta: dzięki ergonomii. Znając podstawowe zasady projektowania łazienki, urządzisz sobie praktyczną przestrzeń na lata.

Zasady projektowania łazienki

zasady projektowania łazienki

Umywalka, sedes, wanna lub prysznic – to absolutne minimum, które musisz wziąć pod uwagę przy projektowaniu łazienki. Czasem, gdy brakuje miejsca, rezygnuje się z umywalki, w końcu ręce można umyć nad wanną.

 

Oto podstawowe zasady, o jakich należy pamiętać przy projektowaniu ergonomicznej łazienki.

 

  • Wielkość ceramiki dostosuj do wymiarów wnętrza – w małym pomieszczeniu wolnostojąca wanna może wyglądać jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Rozmieszczenie samych sprzętów najczęściej uzależnione jest od rozkładu pionów wodno-kanalizacyjnych. 
  • Szczególnie ważna jest bliskość odpływu kanalizacyjnego. Sedes powinien się znajdować nie dalej niż 1 m od pionu. Ścieki potrzebują odpowiedniego spadku (minimum 2%), w innym przypadku trzeba zamontować specjalne urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące. 
  • Wanna lub brodzik nie powinny być oddalone od pionów więcej niż 3 metry. Jeśli zostaną zainstalowane dalej, konieczne będzie ustawienie ich na niewielkim podeście, który zagwarantuje odpowiedni spadek
  • Należy też pamiętać o dostępności sprzętów i pionów na wypadek awarii. Przy wannie przyda się okienko rewizyjne (można ukryć je w obudowie), przy pionach wodnych dojście do liczników, przy pralce zaś swobodny dostęp do zaworu wody i odpływu.

 

 

Miejsce przy umywalce

miejsce przy umywalce

Na jakiej wysokości powinna zostać umieszczona umywalka? Zależy to przede wszystkim od wzrostu domowników. Za standard uznaje się 75-85 cm od podłogi. Po bokach dobrze zostawić po 20 cm luzu, choć nie jest to niezbędne.

 

W małych łazienkach umywalki stoją tuż przy wannie lub wręcz na nią nachodzą. Aby dobrze było z niej korzystać, potrzebna będzie jeszcze tzw. przestrzeń manewrowa – czyli minimum 70x100 cm przed umywalką (dla modeli o szerokości 40 cm i większych). 

 

  • Baterię ścienną najlepiej zamontować na wysokości 25-30 cm od górnej krawędzi sprzętu. Z kolei model stojący montowany w blacie lub ceramice dobierz do wielkości zlewu – do płytkiej umywalki bateria nie powinna być zbyt wysoka (woda będzie pryskać na boki), przy wąskiej nie sprawdzi się taka z szeroką wylewką w kształcie litery C. 
  • Lustro trzeba chronić przed nadmiernym zachlapywaniem – inaczej czeka nas ciągłe pucowanie jego tafli. Warto zainwestować w lustro podgrzewane, które nie pokrywa się parą podczas naszej kąpieli. Najlepiej by górna krawędź lustra znajdowała się na wysokości 180 cm od podłogi, a jego dolna krawędź minimum 15 cm nad umywalką. 
  • Pojemniki na mydło oraz szczoteczkę i pastę – najlepiej trzymać je na blacie albo w kubeczkach włożonych w uchwyty umocowane do ściany nad umywalką (ok. 20 cm od jej górnej krawędzi). Z jej boku warto powiesić haczyk na ręcznik (dobra odległość to 140 cm od podłogi), tak by zawsze był pod ręką. 
  • Kosmetyki, szczotki do włosów i inne drobiazgi, których nie używamy kilkakrotnie w ciągu dnia, można schować w szufladzie czy na półce. Dlatego przy umywalce warto zaplanować dość pojemne schowki, np. szafkę pod albo nad nią (ta powinna być płytka i mieć lustrzane drzwiczki). W jej pobliżu przyda się też gniazdko elektryczne (wybierz specjalne dostosowane do strefy wilgotnej z oznaczeniem IP44 i chowane za klapką), do którego podłączysz szczoteczkę elektryczną czy golarkę. 
  • Oczywiście niezbędne jest również oświetlenie – lampa nad lustrem albo dwie po jego bokach.

 

 

Miejsce przy kabinie prysznicowej

miejsce przy kabinie prysznicowej

Musisz swobodnie wejść i wyjść z brodzika, otworzyć bez problemu drzwi i pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria. Przed prysznicem warto zostawić minimum 80x90 cm wolnej przestrzeni.

 

Na jakiej wysokości umieścić baterię prysznicową?

 

Optymalna wysokość baterii to 100-130 cm nad podłogą, a główki prysznica – ok. 180 cm nad brodzikiem.

 

Podczas brania prysznica potrzebne są gąbka, mydło, szampon, odżywka do włosów. Te rzeczy powinny być w zasięgu ręki. W obszernej kabinie z pewnością znajdzie się miejsce na półkę, najlepiej ze szkła – ten materiał znakomicie znosi kontakt z wodą.

 

W mniejszej kabinie taka półka mogłaby ograniczać swobodę ruchów. Lepiej więc zrobić w ściance niewielką wnękę; taka o głębokości 10-15 cm w zupełności wystarczy na przybory toaletowe. Jednak jeśli nie chcesz kucia w ścianach, z pomocą przyjdą półki wieszane na baterii lub ściance kabiny prysznicowej.

 

Pamiętaj też o ręczniku. Wieszaczek przymocowany do ściany w pobliżu wejścia do kabiny to najprostsze rozwiązanie.

 

 

Miejsce przy sedesie

miejsce przy sedesie

W przypadku tego sprzętu też musimy zadbać o swobodny dostęp. Ile miejsca przeznaczyć na sedes? Przed sedesem zostaw 80x60 cm wolnego miejsca, po bokach 20-30 cm luzu. Sama miska w przypadku modelu podwieszanego zazwyczaj mocowana jest na wysokości 40-45 cm od podłogi.

 

W pobliżu sedesu po lewej stronie nie powinno zabraknąć uchwytu na papier toaletowy – najlepiej na wysokości 80-100 cm od podłogi.

 

Jeśli z łazienki korzysta również osoba leworęczna, lepiej zrezygnować z uchwytu mocowanego do ściany (dla niej powinien być zamocowany z prawej strony). Z powodzeniem zastąpi go stojak na papier, który użytkownik może ustawić w najdogodniejszym dla siebie miejscu.

 

W pobliżu sedesu niezbędna będzie też szczotka toaletowa (wolnostojąca lub montowana do ściany) oraz mały kosz na śmieci.

 

 

Miejsce przy bidecie

miejsce przy bidecie

Przy bidecie potrzebujesz więcej miejsca – co najmniej 70x100 cm. Po jego bokach zachowaj też 30 cm pomiędzy ścianą bądź innymi sprzętami.

 

Bidet wiesza się na takiej samej wysokości, jak miskę sedesową, czyli 40-45 cm nad podłogą. W pobliżu potrzebna będzie mydelniczka albo dozownik mydła w płynie. Najlepiej wybrać model do powieszenia na ścianie. Mocuje się go na takiej samej wysokości, co uchwyt na papier toaletowy.

 

Przyda się również haczyk na ręcznik – można go przymocować z dowolnej strony bidetu, ważne by był w zasięgu ręki.

 

Jeśli w łazience nie ma miejsca na bidet, można zastąpić go tzw. bidettą (zwaną też rączką bidetową). Potrzebne będzie dojście ciepłej wody tuż przy sedesie oraz uchwyt do wieszania baterii. Kolejnym rozwiązaniem jest deska myjąca – montuje się ją na desce sedesowej, w pobliżu miski konieczne jest gniazdko do podłączenia sprzętu.

 

 

Miejsce przy wannie

miejsce przy wannie

Zachowaj minimum 70x100 cm wolnego miejsca przed wanną, inaczej ciężko będzie wydostać się z niej po kąpieli.

 

Baterię wannową zamontuj co najmniej 10 cm powyżej górnej krawędzi sprzętu. Podobnie jak w przypadku kabiny prysznicowej, możesz zrobić w ścianie wnękę na kosmetyki (będą mniej widoczne) albo wymurować półki w rogu ściany.

 

Dobrym miejscem na ręczniki, kosmetyki i akcesoria do mycia może być też blat, będący częścią obudowy wanny.

 

Jeśli łazienka jest wystarczająco duża, można zaprojektować obudowę dłuższą niż wanna, tak by w jej wnętrzu zmieściły się jeszcze schowki na przykład na środki czystości. Przydadzą się też półki półki nawannowe czy kosze na przyssawkach przytwierdzane do ściany.

Dodano: 24-10-2018