Deski do WC

Opinii 41

Wyjątkowo bogata oferta desek sedesowych daje ogromne możliwości wyboru, jednak dopasowanie optymalnej deski wymaga zwrócenia uwagi na pewne ważne różnice między nimi. Nie każdą deskę możemy zamontować na każdej muszli WC.

PODSTAWOWE RÓŻNICE MIĘDZY DESKAMI

1.rozmiar
2.materiał, z którego deska jest zrobiona
3.kolor
4.kształt
5.dodatkowe opcje: bateria, wolne opadanie.

JAK WYBRAĆ DESKĘ POD KĄTEM WYMIARÓW

Trzeba zwrócić uwagę na 3 wymiary deski: długość deski (mierzona od mocowania), rozstaw mocowań i szerokość deski.

 

By móc zamontować deskę najważniejszy jest rozstaw zawiasów. Większość desek ma możliwość regulacji na śrubach, ale regulacja ta jest ograniczona. Ponadto regulacja może być w poziomie i w pionie. Jeżeli jest w poziomie, to regulujemy dopasowanie deski do szerokości muszli. Jeśli jest w pionie, to deskę dopasowujemy do długości muszli.

 

Innym rozwiązaniem jest zrobienie obrysu deski (wewnętrznego i zewnętrznego wraz z zaznaczeniem mocowań) na kartonie lub przyniesienie starej deski do sklepu. Warto też zanotować markę i model deski, nazwę lub markę sedesu. Pomoże to doradcy handlowemu we wskazaniu odpowiedniej deski.

 

Są deski tak zwane uniwersalne, ale niestety one nie zawsze idealnie pasują do każdej muszli. Mają średni wymiar i większą regulację na śrubach.

 

 

RODZAJE DESEK WC POD WZGLĘDEM MATERIAŁU, Z KTÓREGO SĄ ZROBIONE

Deski są robione z wielu materiałów. Materiały różnią się higieną, wytrzymałością, wyglądem i ceną.

 

DESKI Z POLIPROPYLENU I PLASTIKÓW MIĘKKICH

 

Bardzo szeroka gama, wiele rodzajów i kolorów. Plastik miękki niestety nie jest to materiał wytrzymały. Łatwo się rysuje i mogą pojawić się poluzowania na mocowaniach desek z plastiku. Za to deski te są najtańsze, a także mogą mieć różne nadruki ozdobne. Większość firm produkuje deski z tego materiału do najbardziej typowych modeli.

 

 

 

 

DESKI Z PLASTIKÓW TWARDYCH

 

Są wytrzymałe ich trwałość jest tym większa im lepszej jakości jest plastik twardy, z którego są zrobione. Są też higieniczne, łatwe w utrzymaniu czystości i mają z reguły lepsze mocowania. Gama tych desek jest bardzo różnorodna pod względem kolorów i kształtów. Mogą być też antybakteryjne, powlekane specjalną substancją likwidującą bakterie.

 

 

 

 

DESKI DREWNIANE

 

 

Nadają unikalny, ciekawy i naturalny wygląd łazience. Drewno naturalne jako materiał do desek jest wytrzymałe, eleganckie. Przewagą desek plastikowych nad drewnianymi jest łatwość utrzymania higieny.

 

 

 

 

DESKI Z MDF I Z DREWNA PRASOWANEGO

 

Tego typu deski są dobrym zamiennikiem desek drewnianych. Są trwałe, mogą być malowane na różne kolory. Niektóre z nich doskonale imitują drewno naturalne.

 

 

 

 

DESKI Z ŻYWICY POLIESTROWEJ

 

Deski z tego materiału są coraz popularniejsze. Ich zaletą jest to, że da się w nie wtapiać różne małe przedmioty i można uzyskać ciekawe ozdobne efekty, nie rezygnując z wytrzymałości deski, tak jak w przypadku tych zrobionych z plastików miękkich.

 

 

 

 

DESKI Z INOXU

 

Deski ze stali nierdzewnej są eleganckie, nowoczesne i bardzo higieniczne. Stosuje się je głównie w ekskluzywnych łazienkach hotelowych i restauracyjnych. Stal nierdzewna jako materiał do desek sedesowych jest droga, ale deski te są praktycznie niezniszczalne.

 

 

JAKIE KOLORY DESEK SĄ DOSTĘPNE?

Deski sedesowe występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Można dobrać kolorystycznie deskę do każdej łazienki. Deskę można wybrać tak, by wraz z akcesoriami kontrastowała z glazurą i ceramiką lub tak, by była w kolorze ceramiki łazienkowej.

 

 

KSZTAŁTY DESEK

Deski do kompaktów mają wiele kształtów. Muszle klozetowe mają bardzo różne wymiary, zatem dobór deski wiąże się z koniecznością dokładnego wymierzenia muszli. Kształty niektórych desek są bardzo oryginalne: zabawne deski dla dzieci, eleganckie nowoczesne, pasujące do linii ceramiki, masywne opływowe...

 

 

DODATKOWE OPCJE

Niektóre deski mają również baterię bidetową, która umożliwia korzystanie z funkcji bidetu na sedesie. Jest to szczególnie wygodne, gdy łazienka jest nieduża i nie ma miejsca na dodatkowe urządzenie sanitarne.

 

 

 

Warto także zwrócić uwagę na to, czy deska jest wolnoopadająca, czy nie. Deska wolnoopadająca chroni zarówno przed hałasem wynikającym z gwałtownego zamknięcia deski, jak i przed zniszczeniem deski. Deski te są bezpieczne dla dzieci, chronią je przed przycięciem palców.

 

 

 

Istnieją specjalne deski dla dzieci. Są miękkie, wygodne i zmniejszają wielkość muszli tak, by dziecko mogło dobrze usiąść. Są też deski normalne, duże, wyposażone w dodatkową pokrywę dla dzieci.

 

 

Dodano: 01-03-2012