Co powinieneś wiedzieć o wannach wolnostojących?

Opinii 0

Wanna wolnostojąca to alternatywa dla tradycyjnej wanny montowanej zwykle w narożniku łazienki. Najlepiej zaprezentuje się w pomieszczeniach przestronnych, gdzie będzie stanowiła jeden z kluczowych elementów aranżacji. Jakie zalety i wady mają wanny wolnostojące?

Materiały wykonania wanien wolnostojących

materiał wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca jest chętnie wybierana przez posiadaczy przestronnych łazienek, w których urządzenie ustawione z dala od ściany nie wpływa negatywnie na funkcjonalność wnętrza i nie ogranicza swobody poruszania się po nim. Jeśli planujemy zakup wanny wolnostojącej, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiał jej wykonania. Wśród surowców wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych urządzeń tego typu znajdują się m.in.:

 

  • akryl;
  • konglomerat;
  • Stonex z powłoką Gelcoat.

 

Wanny akrylowe są ciepłe w dotyku, tłumią hałas uderzającej o nie wody, a także dłużej utrzymują jej temperaturę. Podobne właściwości mają wanny kompozytowe, które są jednocześnie cięższe, solidniejsze oraz bardzo odporne na ścieranie czy przebarwienia. Innowacyjny materiał Stonex – będący rodzajem kompozytu – pokryty dodatkowo antybakteryjną warstwą Gelcoat jest z kolei nie tylko wytrzymały i miły w dotyku, ale też bardzo prosty w pielęgnacji przy użyciu standardowych środków chemicznych, niepodatny na działanie promieni UV wpadających przez okna oraz przebarwienia.

 

 

Jak wybrać wannę wolnostojącą?

wybór wanny wolnostojącej

Wybierając wannę do łazienki, zwróćmy również uwagę na inne jej parametry. Poza materiałem wykonania liczy się jego grubość – jest to ważne szczególnie w przypadku zastosowania akrylu.

Zbyt cienki jest bardziej podatny na uszkodzenia, w ostateczności może się uginać, a nawet pękać. Nie bez znaczenia są także rozmiary – choć wanny wolnostojące pasują przede wszystkim do większych wnętrz, można też znaleźć urządzenia mniejsze, które z powodzeniem wkomponujemy nie tylko w salon kąpielowy.

W takim wypadku najlepiej ustawić je w pobliżu ściany, by zaoszczędzić miejsce i zachować funkcjonalność pomieszczenia.

Podczas zakupu przyjrzyjmy się ponadto położeniu odpływu – może być zlokalizowany na krańcu, może być boczny środkowy lub centralny. Będzie to miało znacznie podczas montażu wanny – pamiętajmy, że otwór odpływowy powinien znajdować się jak najbliżej kanalizacji.

Dodatkowym atutem wanny wolnostojącej jest obecność przelewu chroniącego przed przelaniem się wody przez brzegi urządzenia.

 

 

Porada

 

Zanim kupimy wannę wolnostojącą, przygotujmy się do jej montażu. Aby był on możliwy, niezbędne jest przygotowanie odpływu kanalizacyjnego oraz poprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą w podłodze, a nie jak w przypadku innych wanien – w ścianie. Co bardzo ważne, ponieważ kanalizacja działa na zasadzie grawitacji, jej elementy muszą być ułożone ze spadkiem 2% w stosunku do pionu.

 

 

Zalety wanny wolnostojącej

zalety wanny wolnostojącej

Wybór tego typu wanny może być korzystny z wielu przyczyn. Nowoczesne wanny – czyli wykonane z wymienionych wyżej tworzyw – mają bardzo dobre właściwości użytkowe.

Jeśli zależy nam na łatwym utrzymaniu higieny w łazience, stanowią najlepszy wybór. Modele kompozytowe wyróżniają się ponadto nieprzeciętną trwałością, co sprawia, że stanowią inwestycję na wiele lat.

Warto również podkreślić estetyczny wymiar urządzeń wolnostojących, które mogą przybierać rozmaite formy. Do wyboru mamy wanny wolnostojące na nóżkach oraz w odbudowie, o klasycznym lub minimalistycznym wyglądzie.

Osobom preferującym tradycyjną stylistykę spodoba się wanna wolnostojąca retro, ustawiona na nóżkach stylizowanych na lwie łapy, natomiast amatorzy ultranowoczesnych rozwiązań docenią modele owalne o czystej linii oraz idealnie gładkiej powierzchni.

Wanna wolnostojąca daje także kilka możliwości, jeśli chodzi o dobór i sposób zamocowania baterii. Możemy umieścić tradycyjną baterię stojącą na jej obrzeżu bądź zdecydować się na specjalną baterię wolnostojącą przytwierdzoną do posadzki. Jeśli natomiast ustawimy wannę w pobliżu ściany, dobrym rozwiązaniem może się także okazać ścienna bateria wannowa – w tym wypadku instalacja wodna będzie poprowadzona w ścianie.

 

 

Czy wanna wolnostojąca ma wady?

Akrylowa wanna wykonana ze słabej jakości tworzywa może być nietrwała, a jeśli używamy nieodpowiednich środków i akcesoriów do jej czyszczenia, nietrudno o zarysowanie powierzchni. Wadą mogą być również wymogi instalacyjne, jednak gdy uwzględnimy je na etapie projektowania wnętrza, montaż wanny wolnostojącej nie stanowi problemu. Trzeba także podkreślić, że w małej łazience w bloku nie zmieści się nawet mała wanna wolnostojąca – aby korzystać z jej zalet, potrzebna jest większa przestrzeń.

 

Wanny wolnostojące zajmują ważne miejsce w swojej kategorii produktowej. Ich zalety zdecydowanie przewyższają wady, więc nie dziwi, że w nowoczesnych aranżacjach łazienek pojawiają się coraz częściej.

wanny wolnostojące

 

 

Dodano: 02-10-2018
Uaktualniono: 02-10-2019