Baterie podtynkowe

Opinii 0

Są efektowne i niezwykle modne. Choć zazwyczaj dyskretne, jednak szybko stają się ozdobą łazienki. Najlepiej zamontować je przed urządzeniem pokoju kąpielowego, w innym przypadku będą od nas wymagały gruntownego remontu, przynajmniej jednej ze ścian.

ATUTY PODTYNKOWEGO ROZWIĄZANIA

Baterie podtynkowe wszystko, co mało efektowne i techniczne mają ukryte w ścianie. Cała niezbędna instalacja przykryta jest glazurą lub inną okładziną ścienną. Na zewnątrz zostaje jedynie wylewka oraz elementy służące do sterowania baterią. Sam efekt jest bardzo estetyczny, a elegancko zaprojektowana armatura dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Dzięki temu rozwiązaniu bateria podtynkowa zajmuje mniej miejsca, niż tradycyjna oraz jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Sprawdzi się w niedużych łazienkach, tam gdzie mamy wiele funkcji, a także we wnętrzach minimalistycznych. Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość montażu pokręteł czy dźwigni uruchamiającej wodę, w oddaleniu od wylewki. W ten sposób osiągniemy ciekawy efekt wizualny, a tym samym docenimy komfort użytkowania baterii.

WACHLARZ MOŻLIWOŚCI

Obecnie chętnie stosuje się armaturę podtynkową nad umywalkami, wannami oraz pod prysznicem. Można skorzystać z tego rozwiązania w całej łazience, montując tego typu baterie przy każdej z funkcji sanitarnej. Bogactwo wzorów oraz stylów jest nieograniczona i ciągle przybywa nowych modeli. Występują w wersji jednouchwytowej, czyli z systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę, dwuuchwytowej, to jest z dwoma oddzielnymi pokrętłami oraz z bateriami termostatycznymi umożliwiającymi precyzyjne ustawienie temperatury wody, określanej w stopniach Celsjusza. Prysznic może być wyposażony w natrysk boczny lub górny. Do wyboru mamy też deszczownice i dysze masujące wychodzące ze ściany. W jednym systemie możemy połączyć kilka tych elementów. Najlepiej jest montować elementy natynkowe i podtynkowe z tego samego zestawu, choć potencjalnie jest możliwość łączenia różnych elementów. Jednak każdy z rodzajów sterowania musi mieć odpowiedni system montażu podtynkowego. Pamiętajmy, że serwis baterii podtynkowej jest dużo trudniejszy, niż zwykłej, dlatego dla pełnego i trwałego efektu lepiej jest podążać za wskazówkami wybranego producenta. Czasem interwencja hydraulika nie będzie wymagała rozkuwania ścian, podczas kłopotów z baterią – ułatwi to budowa elementów wylewki i sterownika. Niektórzy producenci zadbali o to, by po zdjęciu ozdobnej osłony pod baterią, był dostęp do jej podtynkowego korpusu. Przed zakupem warto zwrócić na to uwagę oraz na renomę producenta. Ważny będzie też okres gwarancyjny. Niektóre baterie wymagają dokupienia elementów hydraulicznych, niezbędnych do montażu. Warto sprawdzić to u sprzedawcy zawczasu, gdyż podnosi to koszt instalacji. Od kształtu armatury podtynkowej zależy wymagany sposób doprowadzenia wody, należy poznać go przed zakupem. Upewnijmy się też, czy długość wylewki będzie pasowała do rozmiaru naszej wanny, umywalki czy brodzika.

MONTAŻ – KROK PO KROKU

Pierwszą czynnością jest  wykucie w ścianie zakłębienia na elementy podtynkowe, czyli głowicę ceramiczną albo termostat, w zależności od wersji naszej baterii. Otwór musi być trochę większy, niż wymiary urządzenia. Następnie należy doprowadzić do niego ciepłą i zimną wodę. Niektóre wylewki łączy się za pomocą rur z korpusem baterii. Przy montażu armatury wannowej lub prysznicowej trzeba poprowadzić rury od baterii do natrysków. Jeśli układ jest szczelny możemy rozpocząć układanie glazury lub innej okładziny ściennej. Gdy warstwa naścienna jest gotowa, dopiero wówczas montujemy zewnętrzne części armatury. Uwaga! Nie zapomnijmy o elementach maskujących połączenia (rozety, szyldy itp.), by nie trzeba było w tym celu demontować urządzeń.

Dodano: 01-03-2012