4 rzeczy, które musisz wiedzieć o drzwiach łazienkowych

Opinii 0

Drzwi do łazienki muszą zapewnić prywatność i gwarantować dobrą wentylację pomiędzy pomieszczeniami. Są też regularnie wystawiane na zmiany temperatur oraz wilgoć, przez co powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Poznaj przepisy dotyczące bezpieczeństwa drzwi łazienkowych i wybierz najlepszy model.

Drzwi łazienkowe z tulejami wentylacyjnymi

Wentylacja a drzwi łazienkowe

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego otwór wentylacyjny w drzwiach łazienkowych musi mieć powierzchnię całkowitą nie mniejszą niż 220 cm2. Te wymiary wynikają z konieczności zapewnienia swobodnego przepływu powietrza w ciągu wentylacyjnym, a kratki do pionów najczęściej znajdują się w kuchniach i łazienkach.

 Łazienka wyposażona w drzwi z wywietrznikami w kształcie tulei

Odpowiednia wentylacja łazienki jest kluczowa. W tym pomieszczeniu naturalnie wytwarza się para wodna, w ilości nawet ok. 1000 gramów na jedną kąpiel lub gorący prysznic. Wilgoć w powietrzu wnika w ściany i może powodować łuszczenie się farb nad kafelkami i na suficie. Co więcej, wilgotne i ciepłe otoczenie może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Wyróżnia się drzwi z 3 rodzajami otworów:

 

  • kratka wentylacyjna – to proste i podstawowe rozwiązanie. Aby kratka wentylacyjna spełniła wymogi prawne, czyli min. 220 cm2 powierzchni całkowitej, musi mieć wymiary 44 cm x 5 cm. Popularny rozmiar krat drzwiowych jest często większy i wynosi 44 cm x 12 cm;

  • podcięcie wentylacyjne – jest to nowoczesne i bardzo popularne rozwiązanie. Aby zapewnić wymagane 220 cm2 powierzchni całkowitej, standardowe drzwi 80 cm musiałyby być podcięte na wysokość 2,75 cm od progu, na całej ich szerokości;

  • tuleje wentylacyjne – są modnym i cenionym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wentylacji łazienki. Przepuszczają powietrze przez specjalne otwory, które są dopasowane do kształtu i stylu drzwi. Muszą spełnić następujące wymagania, aby odpowiadać przepisom prawnym:

Średnica otworu Powierzchnia otworu Liczba otworów potrzebna do osiągnięcia powierzchni 220 cm2
FI 30 mm 7 cm2 31
FI 40 mm 12,6 cm2 18
FI 50 mm 19,6 cm2 12
FI 55 mm 23,8 cm2 10
FI 60 mm 28,3 cm2 8
FI 70 mm 38,5 cm2 6
FI 75 mm 44,2 cm2 5
FI 80 mm 50,2 cm2 5
FI 84 mm 55,4 cm2 4

 

W powyższej tabeli wyróżniono dwa najbardziej polecane wymiary – zapewnią one odpowiednią wentylację przy minimalnej liczbie otworów. Kraty i wykończenia tulei wentylacyjnych można znaleźć na tej stronie.

Jaką wysokość i szerokość muszą mieć drzwi do łazienki?

Przepisy prawa budowlanego wskazują, że drzwi wewnętrzne w mieszkaniach, w tym drzwi łazienkowe, muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. Producenci najczęściej oferują produkt o wymiarach 203 cm x 80 cm. Jest to optymalny rozmiar, który pozwala na komfortowe wniesienie do łazienki np. pełnowymiarowej pralki 60 cm x 60 cm, zachowując po bokach po 10 cm przestrzeni na stabilny uchwyt.

 Białe drzwi łazienkowe z podcięciem. Minimalistyczna łazienka

Częstym rozwiązaniem podczas remontów jest obudowywanie ram ościeżnic nakładkami, jednak zmniejsza to szerokość przejścia o około 3 cm po każdej stronie. Należy o tym pamiętać, bo może to znacznie ograniczyć praktyczną przestrzeń roboczą. Płaszczyzna obudowanej ościeżnicy odstaje też od lica ściany. W tym przypadku trzeba podjąć decyzję: design czy funkcjonalność?

Drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka?

Aby znaleźć prawidłową odpowiedź na to pytanie, należy ocenić otoczenie ościeżnicy do wewnątrz i na zewnątrz oraz ewentualne trudności, jakie powstaną po otwarciu skrzydła drzwi. W małych łazienkach w blokach drzwi prawie zawsze otwierają się na zewnątrz, aby nie zabierać cennego miejsca wewnątrz pomieszczenia. W większej łazience, jeśli to możliwe, skrzydło powinno otwierać się do wewnątrz – w ten sposób można uniknąć sytuacji, w której otwarte drzwi zablokują przejście przez korytarz.

W prawo czy w lewo?

Przy wyborze drzwi łazienkowych należy również pamiętać o ustaleniu kierunku ich otwierania. Aby określić kierunek, należy wyobrazić sobie otwieranie drzwi, ciągnąc je do siebie. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, oznacza to, że mamy przed sobą prawe skrzydło. Analogicznie: jeśli zawiasy są po lewej stronie – lewe skrzydło.

 Lewe i prawe skrzydło drzwiowe

Zgodnie z zasadami aranżacji wnętrz wszystkie skrzydła na danej ścianie powinny otwierać się w tym samym kierunku. Warto jednak wyróżnić wizualnie drzwi do łazienki, aby w razie potrzeb goście mogli w łatwy sposób zidentyfikować to pomieszczenie. Zazwyczaj służą do tego kratki lub tuleje wentylacyjne. Drzwi do łazienki mogą wyróżniać się także skrzydłem z matową szybą. Co więcej, jeżeli drzwi łazienkowe są widoczne z innych pomieszczeń np. z salonu czy jadalni, to powinny otwierać się w ich stronę, tak by przysłonić wnętrze łazienki. Dzięki temu zachowana zostanie estetyka przestrzeni oraz jej intymność.

 

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czy drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne?

- Tak, regulują to przepisy prawa budowlanego. Kontrola otworów wentylacyjnych w blokach mieszkalnych może odbywać się podczas cyklicznego przeglądu systemów wentylacyjnych.

 

Jak zamontować drzwi do łazienki?

- Szeroko opisaliśmy to zagadnienie w artykule: montaż drzwi zewnętrznych.

 

Jak szerokie powinny być drzwi do łazienki?

- Przepisy budowlane nakazują montaż ościeżnic o szerokości prześwitu co najmniej 80 cm.

 

Dodano: 18-11-2020