10 zasad projektowania łazienki według Krzysztofa Mirucia

Opinii 0

 łazienka z płytkami imitującymi marmur, lamelami, całość w nowoczesnym stylu

 

Praktyczna łazienka to marzenie niemal każdego. Komfortowo zawieszona umywalka, lustra na odpowiedniej wysokości i bez problemu działająca armatura to elementy, które sprawią, że łazienka będzie funkcjonalna. Właśnie funkcjonalność w połączeniu z niebanalnym designem stworzy duet idealny. Jak zaprojektować taką łazienkę? Krzysztof Miruć, architekt i pasjonat urządzania wnętrz, dzieli się najważniejszymi zasadami, które urealnią to zadanie. Sprawdź koniecznie, na co warto zwrócić uwagę.

Projektowanie łazienki, o czym warto pamiętać?

 ikony przedstawiające zasady projektowania łazienki: ergonomia, oświetlenie, funkcjonalność

W projektowaniu łazienki trzeba pamiętać o ergonomii i funkcjonalności. Zamontowana na odpowiedniej wysokości umywalka, kabina prysznicowa, do której bez problemu można wejść, czy odpowiednio przytwierdzona armatura to podstawa praktycznego wnętrza. Niezwykle istotne jest również oświetlenie. I to nie tylko pod względem barwy światła, ale także rozmieszczenia lamp oraz reflektorów. Szczególnie te nad lustrem będą przydatne podczas zabiegów pielęgnacyjnych lub w trakcie nakładania makijażu. Z poradami Krzysztofa zaprojektowanie łazienki będzie proste, z kolei produkty z oferty sprawią, że wnętrze będzie nie tylko praktyczne, ale również stylowe.

Planowanie łazienki krok po kroku

 nowoczesna łazienka

W projektowaniu wnętrz Krzysztof Miruć nie ma sobie równych. W swoich realizacjach łączy funkcjonalność i niesamowity design. A na jakie kwestie zwracać uwagę podczas projektowania łazienki? Poniżej kilka cennych zasad.

 

1. „Umiejscowienie armatury dostosuj do jej wymiarów, pamiętając o zachowaniu właściwych odległości, np.:

- 46 cm od osi toalety do ściany,

- 25 cm od krawędzi toalety do ściany, 

- 20 cm od WC do bidetu,

- wybierz kabinę prysznicową o min. wym.: 90 x 90 cm”.

 

Projektowanie warto zacząć od rozplanowania ustawienia. Nawet najpiękniejsza armatura sanitarna czy ceramika łazienkowa, aby spełniać swoją funkcję, muszą być użyteczne. Uwzględnienie podanych przez Krzysztofa wymiarów sprawi, że wnętrze będzie praktyczne. A jak wygląda kwestia montażu? Odpowiedzi poniżej.

 

2. „Umywalkę zamontuj na wysokości 85 cm od podłogi”.

 

W łazience niezwykle istotne jest, aby wszystkie elementy były przytwierdzone na odpowiedniej wysokości. Z umywalki będzie korzystało wiele osób, o różnym wzroście. Krzysztof wskazuje optymalną odległość od podłogi - 85 cm sprawi, że każdy będzie mógł komfortowo korzystać z umywalki, a o to właśnie chodzi. 

nowoczesna łazienka w ciemnych kolorach, z czarną ceramiką sanitarną i armaturą

3. „Baterię podtynkową w kabinie prysznicowej umieść na wysokości 100-110 cm, a podtynkową przy umywalce - na wysokości 103-105 cm”.

 

Podobnie wygląda kwestia z bateriami podtynkowymi do kabiny prysznicowej oraz umywalki. Zainstalowanie elementów na podanej wysokości sprawi, że korzystanie z nich będzie bezproblemowe.  

 

4. „Deszczownica podtynkowa powinna znajdować się na wysokości 235 cm od powierzchni brodzika lub podłogi”.

 

Wysokość odpowiednia dla deszczownicy to kolejny parametr, który może być problematyczny do oszacowania. Kiedy deszczownica jest za nisko, a kiedy już za wysoko? Zamiast próbować różnych konfiguracji, warto zawiesić ją zgodnie z radą Krzysztofa na wysokości 235 cm. Deszczownica jest to najczęściej element stały, bez możliwości regulacji po zamontowaniu. Podana wysokość będzie idealna dla użytkowników, niezależnie od ich wzrostu. Deszczownica świetnie sprawdzi się w kabinach typu walk-in.

 

5. „Spadek w odpływie liniowym schowanym w wylewce powinien wynosić od 1,5 do 2%”.

 

W strefie prysznica ważnym elementem jest również odpływ. Brodziki zaprojektowane są w taki sposób, że nie trzeba martwić się o dodatkowe kwestie związane z montażem, wystarczy, że rura kanalizacyjna będzie odpowiednio podłączona. Inaczej jest w przypadku decyzji o zamontowaniu odpływu liniowego - trzeba pamiętać o spadku. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ woda musi swobodnie spływać, aby nie zalać łazienki. 

 

6. „Pamiętaj o podcięciu pod wanną, by ułatwić sobie dostęp do niej”.

 

Rozwiązanie może niekoniecznie obowiązkowe, ale bardzo praktyczne, czyli podcięcie wanny. Dzięki niemu znacznie łatwiej np. ją umyć lub sięgnąć po przedmioty ustawione na jej brzegach. Sposobów na zrobienie takiego podcięcia jest wiele. Można w zabudowie wanny wyciąć dolną część, aby wygodnie schować stopy. Innym przykładem może być zabudowanie jej pod kątem - często wanny wolnostojące zwężają się ku podłodze. Taki kształt pozwala wygodnie oprzeć się kolanami.

 

7. „Lustro umieść na wysokości 115 cm, a kinkiety na wysokości 175 cm lub centralnie na wysokości 210 cm”.

 

W przypadku lustra najczęstszym miejscem jego zawieszenia jest przestrzeń nad umywalką. Jest to praktyczny rozwiązanie, ze względu na codzienne czynności. Wysokość 115 cm jest optymalna z kilku względów. Przede wszystkim bez problemu można się zobaczyć, a dodatkowo lustro nie będzie się tak mocno brudziło - przestanie być  w zasięgu wody, która rozchlapuje się podczas np. mycia dłoni. Z kolei kinkiety muszą być zainstalowane na takiej wysokości, aby odpowiednio oświetlać przestrzeń.  

 

8. „Przed rozpoczęciem prac rozlicz fugi w taki sposób, aby przechodziły w jednej linii od podłogi na ścianę”

 

Ułożenie płytek, w których fugi przechodzą w jednej linii, wprowadza do łazienki ład i harmonię. Efekt ten jest dodatkowo bardzo elegancki. Wybierając fugę, można zdecydować się na spójność kolorystyczną, kiedy to fugi są zbliżone odcieniem do płytek lub na kontrast. W takim przypadku fugi są mocno zaakcentowane, a kontury glazury przyciągają uwagę.

 

 

9. „W osi umywalki powinna znajdować się fuga lub cała płytka, aby nadać pomieszczeniu symetrię”. 

 

Zastosowanie również tej rady sprawi, że łazienka będzie harmonijna. W prawidłowym ułożeniu płytek w strefie umywalki pomoże wydzielenie środka jej szerokości. Od tego punktu należy układać glazurę, niezależnie od szerokości danej płytki. 

wanna wolnostojąca, nad nią okazała lampa

10. „Zastosuj oświetlenie o temperaturze 3000 K, by skóra wyglądała na zdrową. Postaw na 2 systemy oświetleniowe: jeden rozświetlający pomieszczenie i drugi przy lustrze, oświetlający twarz”. 

 

Zaproponowany przez Krzysztofa układ oświetlenia jest optymalny i przede wszystkim praktyczny. Można oczywiście dodać więcej punktów oświetleniowych, jednak te dwa systemy to minium. Warto też unikać zimnego światła, które raczej kojarzy się z laboratorium niż przyjemnym, klimatycznym wnętrzem. Dodatkowo należy pamiętać, aby wybierać lampy i reflektory przeznaczone do łazienki. Takie oświetlenie ma odpowiednią klasę szczelności.

 

Bez wątpienia porady Krzysztofa Mirucia są przepisem na łazienkę idealną. Co ważne, pomysły te można w każdej chwili przełożyć na projekt z Leroy Merlin Planer 3D. Jest to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego da się szczegółowo zaplanować wnętrze. Dodatkowo w ofercie znajduje się również usługa projektowania. 340 projektantów czeka w sklepach stacjonarnych, aby zrealizować projekt Twoich marzeń. Wybierz odpowiedni sklep i umów się na spotkanie, również online. Od projektu aż po montaż, wszystko w jednym miejscu. 

Dodano: 31-05-2021
Uaktualniono: 31-05-2021