Zmywanie w kuchni

Zmywanie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w kuchni. Nawet jeżeli posiadasz zmywarkę, nie wszystkie naczynia możesz w niej umyć. Czasami też pilnie potrzebujesz konkretnego talerza bądź sztućca i nie masz czasu włączać zmywarki ani tym bardziej czekać na koniec jej pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie akcesoria do zmywania będą ci potrzebne i jak je wybrać.

Zmywanie w kuchni to nie tylko zmywarka

Poza zmywarką i zlewozmywakiem z baterią w kuchni niezbędne są również inne elementy wyposażenia i akcesoria związane ze zmywaniem ręcznym. W naszej ofercie znajdziesz:

  • suszarki do naczyń (do zabudowy i wolnostojące),
  • ociekacze na sztućce,
  • maty do suszenia naczyń,
  • dozowniki na płyn do mycia naczyń.

Suszarki do naczyń

W każdej kuchni wyposażonej w zlewozmywak, zwłaszcza taki bez bocznego ociekacza, powinna znaleźć się suszarka do naczyń. Najczęściej ma ona postać zabudowanego modułu znajdującego się w szafce nad zlewem, z wymienną tacką ociekaczową – umożliwia to odkładanie umytych naczyń bez rozchlapywania wody wokół zlewozmywaka. Jeżeli jednak nie masz możliwości umieszczenia suszarki w takim miejscu, z pomocą przychodzą modele wolnostojące – stawiane na blacie obok zlewozmywaka, wyposażone najczęściej również w ociekacz na sztućce. Wśród suszarek do naczyń znaleźć można również produkty do powieszenia na ścianie lub relingu. Jest to rozwiązanie pośrednie, pozwalające oszczędzić miejsce w szafce nad zlewozmywakiem oraz powierzchnię roboczą blatu.

Ociekacze na sztućce

Jeżeli twoja suszarka do naczyń nie ma pojemnika na sztućce, możesz się zaopatrzyć w oddzielny ociekacz. Akcesoria te występują w wielu formach i kolorach, dzięki czemu poza funkcją praktyczną mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Ociekacze często posiadają przegrody pozwalające oddzielić od siebie poszczególne rodzaje sztućców i przyborów kuchennych, dzięki czemu zachowasz porządek. Wiele z nich, podobnie jak suszarki do naczyń, wyposażonych jest w tackę do zbierania spływającej wody. Należy pamiętać o utrzymywaniu ociekacza i tacki w czystości – ze względu na osadzający się kamień.

Maty do suszenia naczyń

Jeżeli rzadko zmywasz ręcznie, zamiast suszarki do zabudowy lub wolnostojącej możesz wybrać specjalną matę do suszenia – wystarczy rozłożyć ją na blacie i umieścić na niej umyte naczynia. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość schowania nieużywanej maty, którą da się złożyć lub zwinąć, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Akcesoria tego typu najczęściej z jednej strony wykończone są warstwą chłonną (np. z mikrofibry), z drugiej zaś – materiałem wodoodpornym (guma, silikon), zabezpieczającym blat przed kontaktem z wodą.

Dozowniki na płyn do mycia naczyń

Dozowniki występują w dwóch wersjach: do umieszczenia w otworze w zlewozmywaku lub blacie oraz wolnostojące. W pierwszym przypadku widocznym elementem jest jedynie pompka dozownika, dostępna w różnych kolorach z możliwością dopasowania do zlewozmywaka lub armatury. Pozostała część (pojemnik na płyn) znajduje się pod blatem – aby uzupełnić detergent, wystarczy ją odkręcić. Dozowniki wolnostojące to jednocześnie elementy dekoracyjne, które można dobrać do wystroju kuchni. Mogą być wykonane z ceramiki, stali, tworzywa sztucznego imitującego np. granit, a nawet drewna. Dostępne są modele z pojemnikiem na gąbkę lub podwójne, w których oprócz płynu do naczyń przechowywać można również mydło.

Wybór akcesoriów do zmywania jest bardzo duży. Wybierając konkretny produkt, szczególnie do zabudowy, warto zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania. Mniejsze elementy można cyklicznie wymieniać – aby dopasować kuchnię do aktualnych trendów.