Sprawdź 

Wszystko, co warto wiedzieć
przed rozpoczęciem
projektowania kuchni

Poznaj ważne pytania, pomocne sugestie oraz zalety i wady
poszczególnych rozwiązań

Zanim zaczniesz szczegółowe projektowanie wyglądu Twojej nowej kuchni, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

Znasz odpowiedzi na te pytania i masz już pomysł na swoją kuchnię? Możesz ją teraz samodzielnie zaprojektować, korzystając z naszych porad, które znajdziesz poniżej.
A jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące projektowania kuchni, skontaktuj się z naszym doradcą w sklepie i poproś go o pomoc. Razem zaprojektujecie idealnie funkcjonalną kuchnię Twoich marzeń!

Projektowanie rozpocznij od zapoznania się z charakterystykami różnych układów kuchni i wybierz ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego wnętrza

 1. Układ prosty

  Idealny do wąskich kuchni w małych i średnich mieszkaniach. Nie wymaga dużo miejsca, ale z drugiej strony nie pozwala na zorganizowanie tzw. „trójkąta roboczego”, na którego wierzchołkach powinny się znaleźć: lodówka, płyta grzejna i blat
 2. Układ „L”

  Najbardziej naturalne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze w kuchniach połączonych z jadalniami. Zapewnia optymalny „trójkąt roboczy”.
 3. Układ „U”

  Pozwala na perfekcyjne zorganizowanie dużej kuchni, w której wszystko powinno być pod ręką.
 4. Układ z wyspą kuchenną

  Często stosowany w dużych i otwartych kuchniach. Wyspa może służyć do spożywania posiłków i umożliwia pracę z kilku stron.
 5. Układ dwurzędowy

  Zapewnia idealny dostęp do wszystkich szafek i sprawia, że ich zawartość jest zawsze pod ręką. Pozwala na wytyczenie idealnego „trójkąta roboczego”. Zalecana odległość między meblami w kuchni to 120 cm.
 

Gdy już rozpoczniesz fazę właściwego projektowania, postępuj zgodnie z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie wygodna i przyjazna

 1. W kuchni narożnej rozpocznij ustawianie szafek od rogu. Między pierwszą szafką a ścianą zostaw odstęp, aby drzwiczki otwierały się swobodnie. Przy szufladach w narożniku należy upewnić się, że uchwyty nie będą kolidować.

 2. Zlewozmywak umieść blisko przyłączy wody i źródła światła, ale w rozsądnej odległości od gniazda prądu. Jeśli ma być umieszczony pod oknem, zmierz dobrze odległości i w razie potrzeby zastosuj baterię podokienną, aby uniknąć problemów z otwieraniem okna

 3. Między płytą grzejną a zlewozmywakiem zaplanuj co najmniej 80 cm przestrzeni – to najlepsze miejsce do przygotowywania posiłków. Okap zamontuj 65-75 cm nad płytą, a górne szafki 60 cm nad blatem.

 4. Montaż na wysokości poprawia bezpieczeństwo małych dzieci oraz wygodne korzystanie z piekarnika bez schylania. Przyłącza elektryczne do AGD nie mogą znajdować się za urządzeniem, a powinny znajdować się w szafce obok danego urządzenia.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać
z pomocy projektanta Leroy Merlin.

Szczegóły wszystkich oferowanych przez nas usług znajdziesz
na stronie leroymerlin.pl oraz w sklepie stacjonarnym.
 
 

Pobierz
Poradnik projektowania jako .pdf

Pobierz plik .pdf