Sprawdź

Na którym etapie jesteś?

2. krok Projekt

Zrób listę funkcjonalności

Zastanów się, do czego powinna służyć Twoja kuchnia

O ile określenie podstawowej funkcji kuchni nie nastręcza nikomu trudności, to na pewno warto się zastanowić nad szczegółami. Czy wiesz, ile osób najczęściej będzie przygotowywać tam posiłki? Czy powinno się tam znaleźć miejsce na jadalnię? Odpowiedzi na te i inne pytania powinny przełożyć się na ostateczny kształt Twojej kuchni, aby korzystanie z niej było jednakowo wygodne dla wszystkich.

Co warto wiedzieć przed projektowaniem?
Aby o niczym nie zapomnieć, zrób listę najistotniejszych funkcjonalności
Przygotuj listę wymagań

Zastanów się dobrze, kto i jak będzie korzystać z Twojej nowej kuchni. Uwzględnij liczbę osób, ewentualne jednoczesne przygotowywanie posiłków i indywidualne preferencje domowników. Pomyśl, jakich sprzętów będziesz potrzebować i jak duże powinny być. Przykładowo - jeśli rozmiary lodówki i zlewu będą dopasowane do faktycznych potrzeb, przestrzeń będzie wykorzystywana w bardziej optymalny sposób.

Poznaj dobre praktyki

Sztuka udanego projektowania kuchni polega także na stosowaniu pewnych sprawdzonych zasad. Warto je poznać, aby uniknąć często popełnianych błędów i stworzyć idealnie funkcjonalną przestrzeń. Zebraliśmy dla Ciebie przydatne informacje, aby proces samodzielnego projektowania przebiegał jak najszybciej i jak najsprawniej.

Wybierz układ swojej kuchni

Gdy przestrzeń kuchenna pozwala na zastosowanie różnych układów mebli, warto zapoznać się z ich charakterystykami i poznać zarówno wady jak i zalety poszczególnych rozwiązań. Każde z nich daje inne możliwości. Wybrany układ będzie wpływał na wygodę użytkowania oraz sposób poruszania się w kuchni. To ważna decyzja, więc skorzystaj z naszego przewodnika.

Projektowanie zacznij od kartki

Zawsze na kartce widać więcej niż w marzeniach. Spróbuj narysować swoją nową kuchnię i wyobraź sobie, że przygotowujesz w niej posiłek lub przyjmujesz gości. Następnie pomyśl o tym jak ją sprzątasz i gdzie chowasz czyste naczynia. To ćwiczenie pomoże Ci uświadomić sobie potrzeby, które w innym wypadku mogłyby Ci nawet nie przyjść do głowy.