Sprawdź

Przewodnik
po samodzielnym montażu

mebli kuchennych

Zobacz, co należy zrobić, aby sprawnie złożyć własną kuchnię

Jeżeli przymierzasz się do montażu kuchni bez pomocy fachowców LeroyMerlin, zapoznaj się z naszymi sugestiami i poradami.
Dzięki nim szybko, sprawnie i bezpiecznie stworzysz swoją kuchnię marzeń.
Zobacz, o czym trzeba pamiętać na poszczególnych etapach przygotowań i montażu:

 1. Dostawa i sprawdzenie zamówienia

  Po dostarczeniu mebli sprawdź czy ilość kartonów zgadza się z zamówieniem, oraz czy zostały dostarczone wszystkie elementy zabudowy niezbędne do zmontowania zamówionej przez Ciebie kuchni.

  • Pamiętaj o kupnie listew mocujących do montażu piekarnika w zabudowie.
  • Szafki Delinia są montowane tylko i wyłącznie za pomocą szyn o długości 10cm dostarczanych w komplecie z zawieszkami.
  • Pamiętaj, aby przy montażu każdego z elementów zawsze stosować się do instrukcji producenta.
 2. Przygotowanie narzędzi

  Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i że są one sprawne.

  Narzędzia
 3. Przygotowanie pomieszczenia

  Zakończ wcześniej wszystkie prace remontowe i upewnij się, że ściany i podłoga są równe. Następnie sprawdź z jakiego materiału wykonane są ściany i zaznacz na nich miejsca, w których biegną instalacje elektryczne i kanalizacyjne. Dzięki temu nie uszkodzisz ich podczas montażu mebli. Pamiętaj o dobraniu mocowań odpowiednich do rodzaju ściany - możesz o nie zapytać naszych doradców. Jeżeli Twoje szafki mają posiadać oświetlenie pamiętaj, aby ich źródło zasilania oraz przewody zasilające zostały rozplanowane i zamontowane przed montażem szafek.

  Przygotowanie pomieszczenia
 4. Skręcenie szafek

  1. Wyjmij z kartonu wszystkie elementy szafki i zamontuj korpus zgodnie z załączoną instrukcją.
  2. Nie montuj frontów, szuflad, półek, gałek, uchwytów oraz elementów wyposażenia do momentu ostatecznego umiejscowienia i osadzenia wszystkich korpusów na ścianie.
  3. Wewnętrzne boki szafek zwykle wymagają zamontowania różnego rodzaju okuć takich jak prowadnice szuflad, zawiasy, spowalniacze i inne - łatwiej jest je zamontować przed skręceniem korpusu.
  4. Pamiętaj, że wszystkie wymagane otwory montażowe dotyczące wnętrza szafek zostały już wstępnie nawiercone.
   Uwaga! Łatwiej jest zacząć montaż od szafek wiszących, a następnie kontynuować montaż szafek stojących. W przypadku zabudowy z szafką narożną właśnie od niej należy zacząć montaż. Potraktuj ją jako punkt odniesienia do kolejnych pomiarów.
  5. Zanim zamontujesz dolne (stojące) szafki sprawdź gdzie muszą się znajdować otwory do instalacji wodno-kanalizacyjnej. W prosty sposób wywiercisz je otwornicą. Pamiętaj, aby otwory zrobić zanim szafki zostaną postawione.
  6. Powieś i ustaw wszystkie elementy zabudowy.
  7. Wyrównaj ustawienie szafek dolnych poprzez regulację nóg. W celu sprawdzenia poziomu użyj poziomicy.
  8. Połącz wszystkie korpusy ze sobą, używając w tym celu wkrętów 30mm, tak aby powstałą zwarta zabudowa.
 5. Montaż szyn, na których będą wisiały szafki

  1. Zmierz wysokość na jakiej będzie wisiała szafka i zaznacz ołówkiem na ścianie dolną i górną krawędź szafki. Uwzględnij odstęp, jaki powinien być zachowany między szafkami od spodu szafki wiszącej do powierzchni blatu - min. 56 cm. Warto pamiętać o określeniu tej wysokości na etapie projektowania, aby uwzględnić ją w projekcie.
  2. Zaznacz ołówkiem na ścianie miejsca, w których należy wykonać otwory w celu przykręcenia szyn, na których będzie wisiała szafka.
  3. Powtórz tę czynność dla wszystkich szafek wiszących i za pomocą poziomicy sprawdź czy linia pozioma górnej krawędzi jest równa.
  4. Zwróć uwagę, gdzie są rozmieszczone instalacje elektryczne, aby ich nie uszkodzić przy późniejszych wierceniach w ścianach.
  5. Wywierć otwory w zaznaczonych punktach. Następnie zamocuj szyny przy pomocy odpowiednich, wcześniej dobranych kołków montażowych.
 6. Przygotowanie narzędzi oraz akcesoriów do montażu blatu

  Jeżeli kupiłeś gotowy blat bez przygotowanych wcześniej otworów technicznych pod zlew i wymagający przycięcia do odpowiedniej długości, zaopatrz się w następujące narzędzia.

  • poziomica
   poziomica
  • okulary ochronne
   okulary ochronne
  • wkrętarka
   wkrętarka
  • taśma malarska
   taśma malarska
  • kątownik
   kątownik
  • wiertarka udarowa
   wiertarka udarowa
  • silikon przezroczysty lub w kolorze blatu
   silikon przezroczysty lub w kolorze blatu
  • piła tarczowa
   piła tarczowa
  • ściski stolarskie
   ściski stolarskie
  • młotek gumowy
   młotek gumowy
  • wkręty o długości 30mm
   wkręty o długości 30mm
  • ołówek
   ołówek
  • wyrzynarka
   wyrzynarka
  • W przypadku blatu drewnianego pamiętaj, że należy go zabezpieczyć olejem lub lakierem z każdej strony, również od spodu. Czynności te należy wykonać po docięciu blatu do odpowiedniej długości.
  • Do połączeń kątowych blatu należy kupić listwę kątową dobraną do odpowiedniej grubości blatu, oraz zakupić listwy aluminiowe lub paski do wykończenia bocznych krawędzi blatu.
  • Warto pomyśleć o kupnie listwy przyblatowej do połączenia blatu ze ścianą.

   Nasi doradcy podpowiedzą Ci właściwe rozwiązanie
 7. Przycięcie blatu

  Blaty drewniane oraz z laminowanych płyt wiórowych przycinamy wyrzynarką do drewna.

  Aby prawidłowo dociąć blat, zmierz i zaznacz miejsce do którego musi zostać docięty: ułóż blat na dwóch stabilnych punktach podparcia do piłowania drewna. Blat warto unieruchomić ściskami stolarskimi. Tak zamocowany blat przycinamy piłą tarczową.

 8. Wycięcie otworów technicznych w blacie

  1. Pierwszym krokiem jest wycięcie w blacie odpowiednich otworów pod zlewozmywak i płytę grzewczą. Wycięcie odpowiedniego otworu ułatwiają specjalne szablony dołączane do większości zlewozmywaków wpuszczanych w blat oraz płyt grzewczych przez ich producentów. Nie wyrzuć przypadkiem szablonu razem z opakowaniem.
  2. Otwór powinien być o około 0,5cm węższy i krótszy od krawędzi zewnętrznej zlewozmywaka oraz płyty. Przyklej taśmę malarską dookoła konturu i zaznacz ołówkiem jego obrys.
  3. Otwór wytnij przy pomocy wyrzynarki, aby ułatwić wyrzynanie wywierć otwory w wewnętrznych narożnikach obrysu konturu.
  4. Pod zlewozmywak załóż uszczelkę gumową dołączaną w komplecie oraz kołnierz służący do stabilnego osadzenia zlewozmywaka.
  • Blaty laminowane i drewniane trzeba po wycięciu zabezpieczyć przed wilgocią. Krawędzie wyciętego otworu powlekamy obficie grubą warstwą silikonu sanitarnego. Pamiętaj, że w przypadku płyty grzewczej silikon musi być odporny na wysokie temperatury.
   Po jego zaschnięciu możemy przystąpić do osadzania sprzętów. Sprzęty należy zamontować zgodnie z instrukcjami montażu, które są do nich dołączone.
  • Pamiętaj o tym, że wszystkie prace związane z podłączeniem elektrycznym, gazowym i hydraulicznym muszą zostać wykonane przez wykwalifikowanego instalatora z uprawnieniami.
 9. Montaż okapu

  W celu montażu okapu, zastosuj się do instrukcji dołączonej do zakupionego modelu oraz projektu kuchni.

  Jeżeli Twój nowy okap jest wolno wiszący uwzględnij wzrost osoby korzystającej z kuchenki tak, aby okap był zamontowany na odpowiedniej wysokości a jego szerokość była dostosowana do szerokości płyty grzewczej. Warto określić to na etapie projektowania, nasz projektant uwzględni ją w Twoim projekcie.

  Montaż okapu
 10. Montaż frontów, szuflad, półek, gałek i uchwytów oraz elementów wyposażenia

  Pamiętaj, aby stosować się do instrukcji montażu dołączonej do każdego z wyżej wymienionych elementów.

  1. Jeżeli nie przykręciłeś prowadnic na etapie skręcania korpusów to należy zrobić to teraz - zacznij od przykręcenia prowadnic szuflad zewnętrznych, stosując się do instrukcji montażu dołączonej do szafki.
  2. Zamontuj fronty i wyreguluj je, zwróć uwagę aby wszystkie szczeliny miały zachowaną jednakową szerokość.
  3. Zamontuj cokoły.
  4. Zamontuj gałki i uchwyty oraz wyposażenie wewnętrzne szafek.
  • Uchwyty nie wchodzą w skład frontów, dlatego otwory do ich przykręcenia należy wiercić zgodnie z ich rozstawem w zależności od ich rodzaju.
 11. Elementy wykończeniowe

  Na koniec użyj zaślepek maskujących dołączonych do mebli, zakryj wszystkie widoczne wkręty oraz nieużywane otwory techniczne wykonane w korpusach.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać
z usług montażu w Leroy Merlin.

Szczegóły wszystkich oferowanych przez nas usług znajdziesz na stronie leroymerlin.pl oraz w sklepie stacjonarnym

Pobierz przewodnik po samodzielnym montażu jako .pdf

Pobierz plik .pdf