Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Okapy kuchenne i wentylacja

Odpowiedni okap kuchenny to niezbędny element każdej funkcjonującej kuchni. Urządzenie umożliwia pozbycie się przykrych zapachów oraz wilgoci w łatwy i szybki sposób. Okapy kuchenne posiadające silniki o większej mocy zazwyczaj działają jako pochłaniacz, zasysając powietrze i po oczyszczeniu wtłaczając je z powrotem do pomieszczenia. Okapy o słabszych parametrach po podłączeniu do kanału wywiewnego pełnią jedynie rolę wyciągu. Przy wyborze konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę względy dekoracyjne gdyż okap stanowi często widoczny element wyposażenia kuchni. Najważniejszy jest jednak wybór miejsca w jakim chcemy go zainstalować. Od tego bowiem zależy czy zdecydujemy się na wybór okapu kominowego, instalowanego bezpośrednio do ściany czy też montowanego pod wiszącą szafką okapu podszafkowego lub mocowanego do sufitu okapu wyspowego.

Wszystkie produkty(562)

z29
2249 zł/ szt.
1709 zł/ szt.
3299 zł/ szt.
2249 zł/ szt.
2049 zł/ szt.
3349 zł/ szt.
3049 zł/ szt.
2199 zł/ szt.
2949 zł/ szt.
2399 zł/ szt.
1759 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię bez odpowiedniego okapu – to dzięki niemu pozbywamy się nadmiaru pary oraz nieprzyjemnych zapachów. Dobrze dobrany okap może też doskonale pełnić funkcję dekoracyjną. O czym należy pamiętać, wybierając tego typu urządzenie? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Rodzaje okapów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okapów. Poszczególni producenci w różny sposób klasyfikują swoje produkty, jednak w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych i sposobu montażu można wyszczególnić okapy:

  • kominowe (przyścienne),
  • podszafkowe,
  • do zabudowy w szafce niewidoczne,
  • do zabudowy w szafce teleskopowe,
  • wyspowe,
  • sufitowe,
  • wbudowane w blat lub płytę grzewczą.

Co wyróżnia poszczególne rodzaje okapów?

Wszystkie wymienione rozwiązania mają swoje zalety, a ich wybór często uwarunkowany jest przewidzianym układem aranżacyjnym lub stylem mebli kuchennych. Większość z nich może pełnić funkcję pochłaniacza (przy zastosowaniu odpowiednich filtrów tłuszczowych) lub wyciągu (po podłączeniu do instalacji wentylacyjnej).

Okap kominowy

Okapy kominowe z uwagi na sposób montażu nazywane są także ściennymi lub przyściennymi. Powierzchnia pochłaniająca często umieszczona jest w nich skośnie, co stanowi znaczne udogodnienie dla wysokich osób. Tego typu okapy wyposażone są w dodatkowe źródła światła (halogenowe, żarówkowe lub ledowe) pozwalające doświetlić płytę grzewczą podczas gotowania.

Okap podszafkowy

Zgodnie z nazwą okapy podszafkowe instaluje się najczęściej pod specjalnie przeznaczoną do tego szafką kuchenną (okapową). Aby skorzystać z funkcji wyciągu, w szafce należy wyciąć otwór umożliwiający montaż i podłączenie kanału wentylacyjnego. Najczęściej spotykane okapy podszafkowe to te odpowiadające najpopularniejszym szerokościom szafek, tj. wynoszącym 50 i 60 cm. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania przestrzeni w szafce nad okapem.

Okap do zabudowy

Okap do zabudowy wymaga szafki o określonej szerokości (najczęściej 50 lub 60 cm), ale, inaczej niż w przypadku modeli podszafkowych, nie musi to być specjalna szafka okapowa. Cały mechanizm okapu wraz z kanałem odprowadzającym umieszcza się wewnątrz korpusu mebla, dlatego też często jest on niewidoczny, co stanowi jego dużą zaletę.

Zasadnicza różnica pomiędzy okapem do zabudowy teleskopowym a jego wyżej opisanym odpowiednikiem wynika z obecności szuflady, która pozwala zwiększyć powierzchnię zasysającą. Może to mieć istotne znaczenie w pomieszczeniach, w których płyta grzewcza jest intensywnie użytkowana. W przypadku mniejszej eksploatacji lub po wyłączeniu okapu szufladę można schować, dzięki czemu urządzenie staje się prawie niewidoczne.

Okap wyspowy

Jeżeli wyposażyłeś swoją kuchnię w wyspę, okap wyspowy może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Montuje się go do sufitu nad wyspą i tam też powinna być doprowadzona instalacja wentylacyjna. Inaczej jest w przypadku modeli podwieszanych na linkach: przypominają one nieco lampę sufitową i z uwagi na brak możliwości podłączenia do instalacji mogą pełnić wyłączenie funkcję pochłaniacza.

Okap sufitowy

Okap sufitowy to stosowane często w gastronomii urządzenie o dużej mocy, które pozwala na szybkie odprowadzanie oparów – nawet z dużych pomieszczeń. Wybór takiego wariantu należy uwzględnić już podczas projektowania kuchni, ze względu na konieczność odpowiedniego poprowadzenia instalacji wentylacyjnej. Może być doskonałą alternatywą dla okapu wyspowego.

Okap wbudowany w blat lub płytę grzewczą

Okap wbudowany w blat lub płytę grzewczą to najnowsze rozwiązanie, które nie wymaga montowania do ściany, sufitu lub w meblach. Niektórzy producenci sprzętu AGD oferują już płyty grzewcze z wbudowanym wyciągiem. Ma on postać kratki na powierzchni urządzenia lub modułu wysuwanego w zależności od natężenia pracy płyty. Wygląda to bardzo efektownie, a sami producenci gwarantują wydajność porównywalną do okapów zewnętrznych. Na podobnej zasadzie działają okapy wpuszczane w blatobok płyty, posiadają jednak oddzielne zasilanie oraz moduł sterowania.

Jak dobrać okap kuchenny do pomieszczenia?

Poza aspektem wizualnym oraz głośnością urządzenia bardzo ważna jest jego wydajność. Dobiera się ją do kubatury pomieszczenia przy założeniu, że okap powinien być w stanie przefiltrować całe powietrze 6 razy w ciągu godziny. Przykładowo we wnętrzu o wymiarach 4 x 4 x 2,5 m, a więc kubaturze 40 m3, okap powinien mieć wydajność 240 m3/h na najniższym biegu. Należy przy tym pamiętać, że dla kuchni otwartej liczymy kubaturę całego pomieszczenia.

Wybierając urządzenie, trzeba też określić, w jakim trybie będzie ono pracować. Jeżeli chcesz wykorzystać okap jako wyciąg, upewnij się, że masz możliwość podłączenia go do istniejącej instalacji wentylacyjnej.

Wentylacja w kuchni to nie tylko okap

Decyzja o podłączeniu okapu do instalacji wentylacyjnej powoduje często, że potrzebne są dodatkowe elementy, takie jak kanały wentylacyjne, złącza do nich oraz akcesoria montażowe. W starszych budynkach warto sprawdzić, czy przewody kominowe umożliwiają takie rozwiązanie – tego typu informacji udziela dział techniczny administracji. Należy pamiętać, że im dłuższy kanał łączący okap z instalacją wentylacyjną, tym niższa jest wydajność urządzenia i tym jest ono głośniejsze. Na rynku dostępne są kanały wentylacyjne o przekroju kwadratowym, prostokątnym i okrągłym. Mogą być białe lub w kolorach najbardziej popularnych okapów (brązowe, czarne, srebrne).