Akcesoria kuchenne

Funkcjonalnie zaplanowana i zorganizowana kuchnia, to nie tylko meble i sprzęt AGD. Wyposażenie jej w odpowiednie pojemniki i elementy do przechowywania pozwoli zachować porządek i zoptymalizować przestrzeń na przechowywane produkty spożywcze oraz akcesoria kuchenne. W kuchni nie może przecież zabraknąć takich elementów jak chlebak, wkład do szuflady, haczyki ścienne czy pojemniki na żywność. Przeglądaj naszą ofertę i wybieraj spośród takich sprytnych rozwiązań jak relingi kuchenne, systemy cargo oraz innych produktów dostępnych w różnych wzorach i stylach.

Przechowywanie to jedna z podstawowych funkcji mebli kuchennych. Można do tego wykorzystać szafki, blaty, a nawet półki podwieszane pod sufitem. Zobacz, jakie rozwiązania proponujemy, aby przechowywane przedmioty były uporządkowane i łatwo dostępne.


Przechowywanie w kuchni to nie tylko pojemniki na żywność

W kategorii produktów do przechowywania poza pojemnikami oferujemy także inne sprytne elementy wyposażenia, które pomogą optymalnie wykorzystać przestrzeń nawet w małej kuchni. Są to:

  • kosze cargo,
  • relingi kuchenne,
  • kolumny kuchenne,
  • wieszaki i półki ścienne,
  • akcesoria do przechowywania (wkłady do szuflad, stojaki na ręczniki).

Wszystkie te rozwiązania możesz umieścić zarówno w nowo projektowanej, jak i istniejącej kuchni, której funkcjonalność chcesz poprawić.

Kosze cargo

Kosze cargo mają najczęściej postać wysuwanych półek połączonych ze sobą metalowym stelażem, do którego mocuje się front szafki. Ze względu na funkcję pełnego wysuwu Ich konstrukcja dzięki funkcji pełnego wysuwu pozwala na łatwy dostęp do produktów przechowywanych nawet w głębi mebla. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów przeznaczonych do korpusów kuchennych o standardowych szerokościach (od 15 do 80 cm), a także do korpusów narożnych – dzięki temu mogą być instalowane nawet w istniejącej kuchni. W korpusach umieszczanych narożnie kosze cargo o zaawansowanej, łamanej konstrukcji pozwalają zagospodarować prawie całą przestrzeń wewnętrzną szafki. Coraz popularniejsze są również kosze do zabudowy w wysokich szafkach kuchennych, tzw. słupkach. Kosze i szuflady cargo poza funkcją przechowywania produktów spożywczych mogą pełnić też role mniej typowe, np. wysuwanych koszy na śmieci, półek na przyprawy, koszy ze stojakami na talerze. Jeżeli zależy ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w kuchni, warto rozważyć to rozwiązanie.

Relingi kuchenne

Dla osób, które zagospodarowały już szafki w kuchni i potrzebują dodatkowego miejsca do przechowywania, ciekawym wyjściem mogą być elementy mocowane na relingach kuchennych. Reling ma postać pręta lub rurki o niewielkiej (1-2 cm) średnicy. Mocuje się go do ściany nad blatem, a następnie umieszcza na nim różnego rodzaju półki, haczyki i uchwyty. Relingi mogą być wyposażone również w podajniki do ręcznika papierowego lub folii, a nawet w suszarkę do naczyń. Z uwagi na dostępność produktów o różnych kształtach, kolorach i wykończeniach powierzchni relingi wraz z akcesoriami można dopasować do każdego wystroju i stylu wnętrza kuchennego.

Kolumny kuchenne

To nieco mniej popularne rozwiązanie, zalecane najczęściej do otwartych kuchni – z uwagi na konieczność montażu między sufitem a blatem kuchennym lub podłogą. Na kolumnie, podobnie jak na relingu, mocuje się różnego rodzaju półki i wieszaki umożliwiające przechowywanie akcesoriów i produktów spożywczych, takich jak przybory kuchenne, kieliszki i naczynia oraz owoce i warzywa. Konstrukcja kolumny pozwala na obracanie zamocowanych półek, dzięki czemu dostęp do przedmiotów jest jeszcze łatwiejszy.

Wieszaki i półki ścienne

W tym przypadku wybór produktów jest ogromny, ponieważ nie trzeba się ograniczać do tych przeznaczonych specjalnie do kuchni. Na rynku dostępne są wieszaki ścienne przykręcane, przyklejane, mocowane na przyssawkę lub magnes, a nawet zakładane na fronty kuchenne. Mogą mieć jeden lub wiele haczyków, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność. Wieszaki w kuchni zwykle wykorzystuje się do przechowywania rękawic kuchennych, ścierek oraz najczęściej używanych przyborów kuchennych. W niektórych aranżacjach półki ścienne z powodzeniem mogą zastąpić wiszące szafki w kuchni. Dostępne są jako gotowe produkty z dołączonymi uchwytami lub jako samodzielne półki z możliwością doboru dowolnego wspornika. Często półki kuchenne wykonuje się z tego samego materiału co blat kuchenny – pozwala to zachować spójność aranżacji, a niekiedy także wykorzystać pozostałe fragmenty blatu (np. po wycięciu otworu na płytę lub zlewozmywak).

Akcesoria do przechowywania

Poza wymienionymi wyżej rozwiązaniami w sprzedaży znaleźć można również szeroką gamę akcesoriów kuchennych do przechowywania, do których zaliczają się m.in. wkłady do szuflad – dostępne w wielu wariantach konstrukcyjnych, rozmiarowych i kolorystycznych. Mogą to być elementy dopasowane do konkretnego rozmiaru szuflady, z możliwością przycięcia do pożądanego rozmiaru lub rozsuwane. Najczęściej spotykamy wkłady do szuflad z przegrodami na sztućce i przybory kuchenne, jednak producenci oferują także modele przeznaczone do przechowywania innych przedmiotów – przypraw, zastawy stołowej czy garnków. Innym przydatnym elementem w kuchni może być stojak na ręczniki papierowe. W tym przypadku wybór kształtów i kolorów również jest ogromny: od prostych, drewnianych drążków umieszczonych w okrągłej podstawce, po wersje designerskie, z możliwością dopasowania do pozostałych akcesoriów i wystroju kuchni.

Pojemniki na żywność

Mówiąc o akcesoriach do przechowywania, należy też wspomnieć o pojemnikach na żywność, ponieważ większość wymienionych wyżej rozwiązań umożliwia użycie różnego rodzaju pudełek, słoiczków czy woreczków, a niekiedy nawet go wymaga. Przechowywanie produktów spożywczych w odpowiedni sposób pozwala na dłuższe zachowanie świeżości, więc wybranie właściwego pojemnika może być kluczowe. W naczyniach takich przechowujemy m.in. owoce, warzywa i produkty sypkie, ale także półprodukty czy gotowe dania; do tej kategorii należy również chlebak. Pojemniki mogą być wykonane z plastiku, szkła, metalu, a nawet drewna. Niektóre z nich pozwalają na mrożenie produktów, inne na pakowanie próżniowe i stosowanie w kuchence mikrofalowej, a większość z nich można myć w zmywarce. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, zwracaj więc uwagę na piktogramy umieszczone na spodzie pojemnika.

Wybór produktów w tej kategorii jest ogromny, każdy więc znajdzie coś dla siebie.