Wyspa kuchenna - zobacz 8 ciekawych inspiracji i stwórz własny projekt

Opinii 0

 wyspa kuchenna z drewnianym blatem

 

Wyspa kuchenna to synonim wygody i przyjemności z gotowania. Więc, jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, koniecznie zainspiruj się pomysłami przedstawionymi w tej poradzie. Pokazujemy, jak można stworzyć aranżację idealną, a także propozycje, które mogą być ciekawą alternatywą dla klasycznej wyspy. Koniecznie sprawdź!

Wyspa kuchenna - jak ją zaprojektować

Wyspa kuchenna to roboczy blat na stelażu lub szafkach i półkach ustawiony na otwartej przestrzeni poza ciągiem zabudowy. Najczęściej łączy ze sobą kuchnię i pokój dzienny, często pełniąc funkcję jadalni. Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce? Jak sprawić, aby wyspa była funkcjonalna? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że wszystko zależy od pomieszczenia. Aby można było postawić wyspę kuchenną, wnętrze nie może być mniejsze niż 15-20 m2. Wolna przestrzeń musi być na tyle duża, aby można było bez przeszkód otworzyć np. lodówkę, nie obijając przy tym wyspy. Przyjmuje się, że odległość od drugiego blatu powinna wynosić ok. 120 cm, natomiast od szafek i sprzętów minimum 80-90 cm.

wyspa kuchenna - białe fronty i drewniany blatFronty Tokyo

 

W aranżacji powyżej widać okazałą i wielofunkcyjną wyspę. Jedyny blat umieszczony jest  właśnie na niej, dlatego przestrzeń pomiędzy wyspą a zabudową na ścianie nie musi być duża. Takie rozplanowanie pozwala uniknąć sytuacji, w której dwie osoby korzystające z blatów roboczych będą stały jedna za drugą. Biel frontów i półki z czarnym stelażem dodają lekkości. Na obszernej wyspie jest miejsce na kuchenkę, zlewozmywak, a także na przestrzeń do spożywania posiłków. W tak zaplanowanej przestrzeni kuchnia zamienia się w serce domu, gdzie każdy może komfortowo spędzić czas. Co ważne, w przypadku, gdy wyspa łączy kuchnię i salon, metraż przestaje być aż tak istotny. Jednak wtedy najważniejsza jest spójność, również z aranżacją strefy dziennej.

 

Aranżacja inspirowana wybranym stylem

Jeśli wyspa łączy ze sobą różne strefy, trzeba zadbać o styl, który zamieni je w jednolitą całość. Na przedstawionych poniżej aranżacjach widać jedno wnętrze i identyczny układ mebli, jednak dodatki oraz fronty sprawiają, że wyglądają zupełnie inaczej. 

zabudowa kuchni w klasycznym stylu

Fronty Oxford

 

Linia Oxford to klasyczna i estetyczna propozycja. Frezowane fronty o jasnym kolorze i ciemne uchwyty dodają wnętrzu klasy. Wyspa zapełniona szufladami, dzięki czarnej półce zyskała na lekkości. Blat imitujący drewno ociepla całość i podkreśla masywność wyspy. 

aranżacje kuchni z wyspą

Kolejno fronty Evora i Newport

 

Z kolei aranżacje przedstawione powyżej to ukłon w stronę nowoczesnych wnętrz. Białe fronty z frezowanymi uchwytami są uniwersalne i doskonale komponują się z drewnianymi elementami. Ciekawym połączeniem są również czerwone półki z szafkami w kolorze kawowym. Kuchnia w tych barwach jest przytulna i bardziej zaakcentowana. Co jednak należy podkreślić - proste fronty o jasnych kolorach dodają wyspie, jak i całej zabudowie, lekkości.  

kuchnia z drewnianymi frontami, z wyspą

Fronty Prague

 

Z kolei w przypadku aranżacji powyżej wnęka wyspy, a także blat mają ten sam kolor co podłoga. To rozwiązanie podkreśla spójność. Co ciekawe, fronty w kolorze drewna idealnie współgrają z imitacją betonu. Tego typu zabudowa kuchenna będzie idealna do wnętrz inspirowanych stylem industrialnym. 

Stół i wyspa w jednym

W przypadku projektowania wyspy ważna jest również wysokość blatu, szczególnie gdy ma służyć również do spożywania posiłków. Optymalna wysokość to od 85 do 90 cm, jednak trzeba pamiętać, że przy tej wysokości konieczne będa hokery, które są wyższe niż standardowe krzesła. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch wysokości.

 

Dzięki zróżnicowaniu poziomów można rozbudować część do przechowywania. Dodanie niskiego (o wysokości standardowego stołu, ok. 70-75 cm) blatu sprawi, że całość nie będzie przytłaczać wnętrza. Dodatkowo tego typu wyspa to bardzo estetyczne i ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, co udowadnia kuchnia ze zdjęcia poniżej.

biała zabudowa kuchni inspirowana rustykalnym stylem

Fronty Toscane

Wyspa połączona z zabudową

Jeśli jednak pomieszczenie nie jest wystarczająco duże, wyspę można połączyć ze standardową zabudową. Takie rozwiązanie maksymalnie wykorzystuje przestrzeń. Aranżacja poniżej pokazuje, że nie trzeba tracić miejsca, decydując się jedynie na zabudowę pod ścianą. Zamiast pozostawiać pustą przestrzeń, korzystniej jest zapełnić ją ciągiem szafek. Co więcej, tego typu układ to również ciekawa ozdoba przestrzeni. 

nowoczesna kuchnia z wyspą łączoną z zabudową

Fronty Newport

 

Warte podkreślenia jest również to, że taka zabudowa będzie odpowiednia również do mniejszych wnętrz lub do ich wydzielonej pod kuchnię części. Z kolei umieszczenie kuchenki lub zlewozmywaka na wyspie sprawia, że codzienne czynności upływają bez potrzeby wpatrywania się w ścianę, a wręcz podczas aktywnego uczestniczenia. Bez problemu można np. obserwować bawiące dzieci, rozmawiać z bliskimi, oglądać film na telewizorze w salonie - jednym zdaniem, uczestniczyć we wszystkim, co się dzieje dookoła. 

kuchnia z pastelową ścianą i wyspą z drewnianym blatem

Fronty Tokyo

 

Poza odpowiednim układem, stylem i wymiarami, warto pamiętać także o praktycznych rozwiązaniach. Jeśli kuchenka jest umieszczona na wyspie, trzeba doprowadzić do niej również ciąg wentylacyjny. Obecnie na rynku dostępne są okapy o oryginalnych formach i kolorach, a także rozwiązania do zamontowania na blacie. Natomiast oświetlenie może podnieść komfort podczas codziennych czynności, jak i całkowicie odmienić wnętrze. 


Przedstawione aranżacje to zaledwie kilka inspirujących propozycji. Co ważne, pomysły na idealną kuchnię z wyspą można przełożyć na projekt z Leroy Merlin Planer 3D. Jest to bezpłatne narzędzie, z pomocą którego da się szczegółowo zaplanować wnętrze. Dodatkowo wśród oferty znajduje się również usługa projektowania. Nasi specjaliści i wykonawcy zapewniają profesjonalne wykonanie. Od projektu po realizację - z nami to proste. Sprawdź!

 
Dodano: 04-02-2021
Uaktualniono: 05-02-2021