Wyrzucaj z głową

Opinii 0
Wyrzucaj z głową

Butelki na prawo, papier na lewo. Segregowanie śmieci jest łatwe i pożyteczne. Wchodzi w nawyk szybciej, niż myślisz. Poznaj podstawowe zasady recyklingu.

 

Ogryzek jabłka rozkłada się 5 tygodni, niedopałek 2 lata, guma do żucia około 5 lat. Gdyby wszystkie śmieci żyły tak krótko, nikt nie przejmowałby się ich segregacją. Jednak sen z powiek ekologom spędzają nie organiczone odpadki – ta i tak prędzej czy później zostaną rozłożone przez bakterie – tylko śmieci, które przeżyją nas i nasze dzieci. Szkło, metal i plastik z opakowań produktów codziennego użytku będą leżakować na wysypiskach kilkaset lat albo i dłużej. Przeciętnie każdy z nas wyrzuca rocznie 47 kg papieru, 20 kg szkła i 9 kg metali. A przecież są to surowce, które w większości można wykorzystać ponownie. Recykling to nie tylko mniejsze hałdy śmieci, ale również oszczędność energii i ochrona przyrody. Stos gazet o wysokości 1,25 m wykorzystany do produkcji papieru pozwala uratować przed ścięciem sześciometrową sosnę.
Świadomość, że wyrzucony przez nas słoik może przetrwać dłużej niż nasza cywilizacja, nie działa na wszystkich i segregacja odpadów w Polsce wciąż jeszcze raczkuje. Dlatego by pobudzić ekologicznego ducha w narodzie, potrzebne były rządowe regulacje. W następstwie ustawy o ochronie środowiska z 2001 r., segregacja odpadów jest od bieżącego roku powszechnym obowiązkiem. Nieważne czy mieszkamy w bloku, czy w domu jednorodzinnym, na wsi czy w mieście – papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne musimy wyrzucać osobno lub do zbiorczego pojemnika na odpady nadające się do ponownego przetworzenia.

TO SIĘ TEŻ SEGREGUJE

 • baterie i leki
  Przeterminowane leki, baterie, akumulatory zawierają szkodliwe związki. Dlatego tak ważne jest, żeby lekarstwa i termometry wrzucać do pojemników w aptekach i przychodniach. Baterie zbierane są przez większość urzędów, szkół i niektóre sklepy.
 • żarówki
  Te zwykłe nie są szkodliwe, więc wyrzucamy je do śmietnika. Ale zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne emitują niebezpieczne związki. Najlepiej oddać je w sklepie przy kupnie nowych. Sklepy mają obowiązek je nieodpłatnie przyjąć.
 • elektrośmieci
  Stary lub zepsuty sprzęt AGD trzeba oddać do punktu wyznaczonego przez gminę (wykaz na www.elektroeko.pl). Można również zostawić go w sklepie, w którym kupujemy taki sam, nowy. Ale uwaga! Musimy sami dostarczyć urządzenie do sklepu albo zapłacić za jego transport.
 • opakowania typu Tetra Pak
  Kartonowe opakowania po płynnej żywności (mleku, sokach) powleczone są od środka folią aluminiową i plastikiem. Należą do odpadów wielomateriałowych i do niedawna nie utylizowano ich. Po zmianie przepisów można je wrzucać do kontenerów z makulaturą.

tekst Agnieszka Berlińska współpraca Anna Theiss

Dodano: 07-03-2012