Wybieramy baterie zlewozmywakowe

Opinii 1

Nie warto na nich oszczędzać, gdyż są najbardziej eksploatowanym sprzętem w kuchni. Dlatego ważne by wybrać baterię funkcjonalną oraz producenta gwarantującego wysoką jakość na lata.

RODZAJE ARMATUR KUCHENNYCH

Baterie różnią się sposobem montażu: mogą być sztorcowe, czyli osadzane na zlewozmywaku lub blacie kuchennym, oraz naścienne, to znaczy przymocowywane do ściany. Ze względu na sposób dystrybucji wody istnieje podział na armatury jedno- i dwuuchwytowe. Jednouchwytowe to takie, w których za pomocą dźwigni możemy jednocześnie ustawić odpowiednią temperaturę oraz uzyskać żądaną siłę strumienia. Jeśli uchwyt jest dłuższy, umożliwi łatwe uruchomienie wody nawet nadgarstkiem, gdy mamy ubrudzone ręce. Baterie dwuuchwytowe są coraz mniej popularne, gdyż zmuszają do dozowania wody ciepłej i zimnej za pomocą oddzielnych kurków (przyczyniają się również do większego zużycia wody). Bywają jednak bardzo efektowne, zwłaszcza pasują do wnętrz w stylu retro. Uchwyty mogą być zespolone z baterią lub oddzielne. Wygodne są armatury z mobilną wylewką, którą można manipulować w pionie i poziomie. W niektórych modelach ruchoma jest jedynie jej końcówka. Prace w kuchni bardzo ułatwia wyciągana słuchawka baterii (podobna do prysznicowego natrysku), dzięki której w każdej chwili można wydłużyć wylewkę. Dobrze sprawdzają się armatury z elastycznym podwieszanym wężykiem w stylu restauracyjnych, czy przetwórczych systemów, przeznaczonych do przemysłowego mycia. Mogą występować w wersji z dwiema wylewkami – jedną stacjonarną sztorcową i drugą natryskową. Ułatwia to korzystanie ze zlewu oraz jego dokładne oczyszczanie po pracy. Nowoczesne i oryginalne baterie wyposaża się również w przegubową wylewkę wieloramienną, dającą duży zakres operowania strumieniem wody.

WAŻNE PARAMETRY

Najistotniejszym parametrem jest wysokość wylewki armatury - kuchenne baterie w przeciwieństwie do łazienkowych powinny być wysokie. Od tego zależy ich funkcjonalność i wygoda korzystania. Im wyższa, tym łatwiej napełnić wodą wysoki garnek, wazon lub kubeł. Jednakże istotne jest, czy forma wylewki i jakość produktu jest na tyle wysoka, by zapewniła kontrolowany strumień – inaczej woda będzie nam się rozpraszała poza obszar zlewozmywaka. Większość obecnie produkowanych baterii ma zainstalowany perlator, który pozwala oszczędzać wodę. Warto zwrócić uwagę, czy łatwo będzie wymienić jego filtr – jeśli mamy twardą wodę, będzie się zakamieniał. Niektóre perlatory są wyposażone w silikonową końcówkę zapobiegającą powstawaniu osadów wapiennych. Wylewki mogą mieć przełącznik siły strumienia – można go zwiększyć, gdy potrzebujemy zmyć uporczywy osad, czy przypalony fragment potrawy. Występują również baterie z ceramicznym głowicami z funkcją tłumienia hałasu. Dla ceniących nowości rynkowe producenci stworzyli wylewki z diodą LED, podświetlającą strumień wody.

UWAŻNIE PODCZAS ZAKUPU

Wybierając baterię ważne jest byśmy znali model naszego zlewu. Sprawdźmy czy będzie miał odpowiedni otwór dla osadzenia armatury. Niektóre ozdobne zlewozmywaki są przystosowane jedynie do oddzielnie montowanych baterii naściennych lub w blacie. Trzeba wówczas przewidzieć na nie miejsce i wybrać odpowiedni model. Niektóre stalowe zlewy mimo, że nie mają otworów, dają możliwość wycięcia ich we własnym zakresie. Jeśli planujemy zlewozmywak pod oknem pamiętajmy, by wysokość i kształt baterii nie kolidowały z parapetem. Istotnym parametrem baterii, podawanym przez producenta, jest wysokość oraz zasięg wypływu wody – warto sprawdzić te wymiary w naszej kuchni. Dobrze jest też poznać klasę przepływu i klasę akustyczną armatury, świadczącą o nasileniu hałasu podczas pracy. Niebagatelnym jest również gwarancja, którą dają producenci (od 2 do 15 lat). Niekiedy jest w wersji ograniczonej i może wynosić 25 lat. Bywa też dzielona – kilkuletnia jest przyznawana na głowicę, a na resztę armatury nawet 100-letnia.

Dodano: 25-11-2013